Jak widzi chomik? Czy te gryzonie rozróżniają kolory? Czy prawdą jest, że te zwierzątka mają słaby wzrok? Nie da się ukryć, że chomiki to jedne z najpopularniejszych domowych pupili, dlatego przed podjęciem decyzji o opiece nad tym zwierzęciem, warto dowiedzieć się o nim jak najwięcej! W tym artykule opisujemy wzrok chomika, wskazujemy także na choroby oczu u tych zwierząt. Wyjaśniamy, jak widzi chomik dżungarski oraz czy jego wzrok różni się czymś od innych gatunków tych gryzoni.
Spis treści
Czy chomiki widzą?
Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, jednak bardzo niewyraźnie. Jeśli więc zastanawiałeś się, jak widzą chomiki dżungarskie, to prawda jest taka, że niezależnie od tego, z jakim gatunkiem się spotkamy, wszystkie cechować się będą słabym wzrokiem.
Ssaki te mają wyjątkowo duże i wyłupiaste oczy, których budowa umożliwia eksplorację otoczenia głównie w nocy. W ciągu dnia chomiki większość czasu poświęcają na sen i regenerację, by zgodnie ze swoimi potrzebami gatunkowymi móc uaktywnić się do życia po zmroku.
Zwierzęta te są bezdyskusyjnymi dalekowidzami, anatomicznie ich oczy skierowane są wysoko w górę, tak by jak najszybciej dostrzec zbliżające się zagrożenie. Stając się opiekunem tego uroczego gryzonia, należy pamiętać, w jaki sposób widzi świat i jakimi zmysłami odbiera go najlepiej. Taka wiedza pozwoli na zapewnienie jak najlepszych warunków życia (podobnych do naturalnego środowiska chomików, gdzie żyją) i stworzenie wyjątkowej relacji z pupilem. Odpowiednia pielęgnacja i prawidłowa opieka ułatwią także proces oswajania chomika z człowiekiem i pozytywnie wpłyną na jego zdrowie i samopoczucie.
Czy chomiki widzą kolory?
Jak już wspomniano, chomiczy wzrok nie należy do najlepiej rozwiniętych zmysłów,
w związku z tym odbieranie i rozróżnianie świata kolorów również jest poza zasięgiem tych gryzoni. Informacje o tym, na jaki kolor widzą chomiki, są bardzo niespójne. Część źródeł zdecydowanie odrzuca jakąkolwiek możliwość widzenia przez chomiki kolorów. Inne natomiast podają, że te małe ssaki potrafią rozróżnić tylko barwę zieloną, niebieską i pasma ultrafioletowe. Ciekawostką jest fakt, że poza kiepskim wzrokiem zwierzątka te mają również słabo rozwinięty zmysł smaku – w przeciwieństwie do ludzi, nie czerpią żadnej przyjemności ze spożywania pokarmu. Jedzenie chomiki traktują więc jedynie jako źródło zaspokojenia głodu, niezbędne do przetrwania.
Choroby oczu chomika – weterynarz jest konieczny!
Jak każde zwierzę, również chomiki narażone są na kontakt z wszelkiego rodzaju patogenami – wirusami, bakteriami czy grzybami. Niestety wciąż można spotkać się z podejściem, że zabieranie tego gryzoia do gabinetu weterynaryjnego jest fanaberią i niepotrzebnym wydatkiem. Duża część społeczeństwa uważa, że zwierzęta te żyją tak krótko, że nie opłaca się specjalnie angażować w opiekę nad nimi. Nie można jednak zgodzić się z takim brakiem empatii i krzywdzącym traktowaniem tych uroczych stworzeń!
Wiek chomika nie ma żadnego znaczenia w sytuacji dotyczącej jego dobrostanu. Stając się opiekunem tego gryzonia, należy liczyć się z obciążeniem finansowym, nie tylko w obszarze żywieniowym i wyposażeniowym, ale również zdrowotnym. Podstawą opieki nad każdym zwierzęciem jest jego obserwacja – poznanie codziennych zwyczajów i rozpoznawanie niepokojących sygnałów. Wszelkiego rodzaju odstępstwa w zachowaniu oraz wyglądzie chomika powinny zostać skonsultowane z lekarzem weterynarii specjalizującym się w gryzoniach.
Zaczerwienione spojówki, ropna wydzielina, anizokoria oraz pocieranie, drapanie czy mrużenie oczu powinny być sygnałem alarmowym dla opiekuna – trzeba wówczas natychmiast pojawić się w gabinecie weterynaryjnym.