Wiele osób zastanawia się, czy mycie świnki morskiej jest dla niej bezpieczne, a przede wszystkim – konieczne. Wielu właścicieli tych gryzoni traktuje je jak większe odmiany chomików, które same zadbają o swoje futerko. Zwykle tak jest, zwłaszcza jeśli opiekun dba o regularną wymianę ściółki i czystość w klatce. Jednak w praktyce, od czasu do czasu, wskazana jest kąpiel świnki morskiej, aby pomóc jej uporać się z brudną sierścią – jak się do tego zabrać? Odpowiadamy.
Spis treści
Czy świnki morskie można kąpać?
Zastanawiasz się, czy świnki morskie można kąpać? Oczywiście, że można, jednak kąpiele nie powinny odbywać się zbyt często, a podczas samej tej czynności należy zachować szczególną ostrożność z uwagi na możliwe urazy kręgosłupa. Kawie domowe są szczególnie delikatne i podatne na urazy, nawet podczas tak standardowych zabiegów jak mycie. Jak oswoić świnkę morską z kąpielą? W miejscu, gdzie ma się odbywać ta czynność, warto przez chwilę pobawić się ulubioną zabawką lub pogłaskać naszego gryzonia – tak, aby miał dobre skojarzenia z tą przestrzenią.
Jak kąpać świnkę morską?
Jak kąpać świnkę morską, aby było to dla niej komfortowe i jak najmniej stresujące? Gdzie umyć naszego gryzonia, aby było to dla niego bezpieczne i nie wiązało się z problemami w przyszłości. Większość osób, sugerując się rozmiarami, planuje kąpiel świnki morskiej w umywalce albo płaskim zlewie. Jest to dobre rozwiązanie, o ile wcześniej odpowiednio zabezpieczymy powierzchnię przed ewentualnym poślizgnięciem się zwierzaka. Ponadto kawia, która nie będzie w stanie znaleźć stabilnego gruntu, może zacząć panikować i źle kojarzyć miejsce związane z kąpielą – a to na pewno spowoduje problemy w przyszłości. Aby temu zapobiec, można tę powierzchnię wyłożyć małym ręcznikiem, co zapewni nieco stabilizacji naszej śwince morskiej. Na pewno nie wolno jej zostawiać samej w tym miejscu, ponieważ podczas próby ucieczki może spaść z dużej wysokości, a to w konsekwencji skończyć się może urazem albo nawet śmiercią zwierzęcia.
Innym, równie dobrym, rozwiązaniem jest kąpiel w misce, którą postawiamy na ziemi, na uprzednio rozłożonym ręczniku. Wówczas, nawet podczas próby ucieczki, naszej śwince morskiej nie powinno się nic stać, ponieważ wysokość będzie zdecydowanie niższa.
Czym myć świnkę morską?
Skoro już mamy wybrane miejsce do kąpieli, to czym myć świnkę morską, aby odpowiednio zadbać, ale nie zniszczyć jej delikatnej skóry? Wybór szamponu nie może być przypadkowy, ponieważ źle dobrany spowoduje problemy skórne albo wywoła alergię. W przypadku kawii nie powinno się używać szamponu przeznaczonego do kąpieli niemowląt, mimo że jest on bardzo delikatny. Jednak różnica w pH skóry może spowodować podrażnienia skórne u naszego gryzonia.
Na rynku są dostępne specjalistyczne szampony dedykowane zwierzętom futerkowym lub po prostu gryzoniom. Produkty te mają odpowiednio dobrany skład i nie powinny zaszkodzić śwince morskiej. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany szampon nie uczuli naszej kawii.
W czym kąpać świnkę morską?
W jakiej temperaturze wody powinniśmy myć tego gryzonia? Jest to bardzo istotne, ponieważ temperatura ciała zwierzęcia jest wyższa niż temperatura ciała człowieka. Oznacza to, że woda do kąpieli kawii powinna mieć nieco wyższą temperaturę, dzięki czemu zwierzę poczuje się lepiej w wodzie, a przy tym – nie przeziębi się.
W przypadku tych gryzoni nie powinno stosować się suszarek, ponieważ zbyt gorąca temperatura wydmuchiwanego powietrza może podrażnić skórę naszego pupila. Wilgotne futerko zwiększa szansę przeziębienia się kawii, jednak zwierzęta te należy osuszyć przy pomocy ręcznika. Nie trzemy sierści gryzonia, ale przytrzymujemy ręcznik na jego sierści, który wchłonie wodę.
Woda również nie powinna być zbyt gorąca, ponieważ może okazać się zbyt bolesna dla zwierzęcia, co niestety przyczyni się do złych skojarzeń oraz stresu naszego pupila, a to w konsekwencji spowoduje niechęć do kąpieli w przyszłości.
Jak często kąpać świnkę morską?
W takim razie, jak często kąpać świnkę morską? Tak naprawdę tylko w skrajnych przypadkach, ponieważ większość świnek morskich potrafi sama zadbać o swoją higienę. Jeśli jednak kawia ubrudzi się i nie będzie w stanie sama się doczyścić, możemy pomóc jej, przecierając futerko nawilżonym ręcznikiem zamiast fundować kąpiel.
Pamiętajmy, że, jak większość zwierząt, świnki morskie również posiadają swój naturalny tłuszcz skórny, który stanowi jej ochronę. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do niepotrzebnego zmycia tłuszczu, a tym samym pozbawić zwierzę, jego naturalnej bariery ochronnej.
Istnieją także kąpiele lecznice, które zależą od zaleceń lekarza weterynarii. Wówczas to weterynarz dobiera odpowiednie preparaty i zleca częstotliwość zabiegów. Zwykle takie mycie zalecane jest w przypadku wystąpienia chorób pasożytniczych lub skórnych. Bywa, że są one niezbędne, aby poprawić zdrowie i dobrostan zwierzęcia.
Długość życia świnki morskiej zależy głównie od warunków, w jakich żyje, w tym również jej higieny i czystości w klatce, odpowiedniego karmienia świnek morskich, opieki weterynaryjnej, a także od jej indywidualnej genetyki. Nie zapominajmy też, że kawie domowe nie znoszą samotności i należy zapewnić im towarzystwo. Pamiętajmy, że koszt kupna świnki morskiej będzie różny, w zależności, czy zdecydujemy się na zakup w sklepie zoologicznym (kilka złotych), czy od hodowcy (do kilkuset złotych). Jednak odpowiedni wybór hodowli to też gwarancja dobrej genetyki, a w konsekwencji dłuższej żywotności naszej świnki morskiej.