Panuje przekonanie, że alergia na kota wyklucza posiadanie futrzaka. Nic bardziej mylnego! Osoby uczulone również mogą być dumnymi właścicielami zwierzaków. Tylko muszą dowiedzieć się, jak walczyć z alergią. W tym artykule poznamy przyczyny choroby i dowiemy się, jak łagodzić jej objawy.
Spis treści
Skąd się bierze alergia na kota?
Na samym początku należy zastanowić się, skąd tak właściwie bierze się alergia na kota? Jest ona najczęściej występującym alergenem wśród wszystkich zwierzaków domowych i niekiedy objawia się silnymi atakami. W składzie sierści kota występuje białko Fel D1, które jest powodem występowania alergii u ludzi. Co ciekawe substancja znajduje się również w ślinie czy moczu kota, co dodatkowo utrudnia pozbycie się objawów. Częste zabiegi pielęgnacyjne, które są naturalnym działaniem kotów, nawarstwiają alergeny poprzez wylizywanie się. Oznacza to, że kot rasy sfinks w tym wypadku również nie rozwiązuje problemu alergii, pomimo tego, że nie posiada on sierści, może on uczulać równie mocno co kot perski, charakteryzujący się grubym futrem.
Alergia na kota: objawy
Jakie są objawy alergii na kota? Symptomy mogą przejawiać się w bardzo zróżnicowany sposób, w zależności od podatności na alergen organizmu. Alergia na kota może objawiać się kaszlem, gorączką, a nawet dusznościami. W skrajnych przypadkach może przekształcić się w astmę czy w przewlekle zapalenie górnych dróg oddechowych. Jednak najczęściej występuje ona pod postacią podrażnionych i łzawiących oczu oraz przekrwieniem błony śluzowej nosa. Rzadziej spotykane objawy to chociażby pokrzywka i inne wykwity skórne.
Alergia na kota: po jakim czasie występują objawy?
To, po jakim czasie ukazuję się alergia na kota, jest bardzo zróżnicowane. Choroba może dotknąć dzieci i dorosłych, objawić się od razu po kontakcie z alergenem lub po kilku godzinach, a czasami zdarza się, że osoby niemające problemów alergicznych nagle doznają uczulenia.
Czy alergia na kota może wystąpić po latach? Jest to jak najbardziej naturalne i możliwe. Często powodem takiego stanu rzeczy jest nasz wiek, ponieważ uczulenie może nasilać się właśnie z wiekiem, a także ze względów na długotrwały kontakt z alergenem. W przypadku lekkiego uczulenia sporadyczny kontakt ze zwierzakiem mógł nie powodować agresywnych objawów, jednak w momencie gdy sami decydujemy się na zwierzę w domu, objawy mogą być bardziej widoczne i męczące.
Alergia na kota u niemowlaka również może być bardzo uciążliwa. Dziecko nie jest w stanie poradzić sobie samo z katarem, co powoduje rozdrażnienie i złe samopoczucie. Alergia na koty u dzieci jest znacznie trudniejsza do zdiagnozowania, ponieważ dużo ciężej jest poznać jej przyczyny, ze względu chociażby na barierę komunikacyjną. W takim wypadku można wykonać domowy test na alergię kota, dostępny w aptekach czy w sieci. Dzięki temu będziemy mogli wykonać wstępne testy, by potwierdzić, gdzie leży problem. Oczywiście taki test nie jest rozwiązaniem problemu. Co należy robić, gdy pojawią się pierwsze objawy alergii?
Alergia na kota: co robić?
Tak jak wspominałam powyżej, objawy alergii mogą wystąpić od razu, jednak nie jest to uniwersalna zasada. Co zrobić, gdy mamy alergię na kota oraz zwierzaka w domu? Czy aby rozwiązać problem jedynym rozwiązaniem jest oddanie naszego pupila? Oczywiście nie! I gorąco zachęcam do tego, aby najpierw podjąć walkę o naszego zwierzaka, a nie od razu rezygnować z jego posiadania. Obecnie istnieje masa możliwości, które złagodzą objawy alergii i pozwolą nam normalnie funkcjonować. Jednak zacznijmy od początku, czyli od diagnozy.
Najprostszym i częściej wybieranym sposobem w czasie wystąpienia alergii na kota jest badanie krwi. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie poznać dokładne alergeny, które powodują u nas reakcję organizmu. Czy alergia na kota i psa to to samo? Niestety nie. Już w czasie wyboru testu alergicznego musimy dokładnie wybrać alergeny, które chcemy przebadać. Samo badanie nie jest refundowane, jednak jego cena nie jest wysoka, bo mieści się w granicy 30 złotych. Po około 3 tygodniach otrzymamy skalę sześciostopniową, która wyraźnie zaprezentuje nam to, jakie alergeny są dla nas niekorzystne. Gdy poznamy dokładną przyczynę naszej alergii, jesteśmy w stanie wdrożyć odpowiednie leczenie, ale także podjąć działania w naszych domach, które bezpośrednio polepszą nasz stan zdrowia i ułatwią funkcjonowanie bez rezygnacji z naszego czworonożnego przyjaciela. Jak możemy złagodzić alergię na kota samodzielnie?
Jak wyleczyć alergię na kota?
Jak wyleczyć alergię na kota? Tak jak głosił w swojej przysiędze Hipokrates, „Lepiej jest zapobiegać, niż leczyć”. Ta zasada idealnie odzwierciedla pierwszy krok, który może pomóc w odnalezieniu przyczyny alergii. Przed adopcją kota warto spędzić z nim kilka godzin lub nawet całą noc! Dzięki temu będziemy mieli czas i przestrzeń, by ewentualne drażniące alergeny mogły zacząć się objawiać. Ta metoda już w czasie pierwszych decyzji zweryfikuje to, czy jesteśmy odporni na kocie alergeny czy nie. Już sama podróż kota w samochodzie pozwoli nam poczuć pierwsze niepokojące objawy choroby uczuleniowej.
Oczywiście podstawową metodą walki z alergią na kota są leki i zabiegi odczulające. Są to sprawdzone sposoby, które w wielu przypadkach przynoszą natychmiastową ulgę w objawach. Odpowiednio dobrana metoda leczenia pozwala prawidłowo funkcjonować nawet w obecności alergenu i jest niezbędna w przypadku groźnych i bardzo intensywnych objawów.
Istnieje jednak kilka domowych sposobów na alergię u kota. Są to najczęściej wypracowane nawyki, które wymagają od nas jedynie cierpliwości, oraz dodatkowe sprzęty, które mogą ułatwiać nam codzienne życie. Często osoby, które posiadają wszelakie alergie, wspierają się oczyszczaczem powietrza, który świetnie się sprawdzi również w alergii na kota. Dzięki filtrom Heppa to urządzenie pozbędzie się części alergenów, które występują w powietrzu, dzięki czemu minimalizuje się ich wdychanie. Nie jest to metoda rozwiązująca problem, natomiast może być doskonałym wsparciem w walce z chorobą. Częste odkurzanie przestrzeni, mycie rąk po zabawie ze zwierzakiem i zakaz spania w łóżku to tylko przykłady nawyków, które poprawią jakość naszego życia. Im wcześniej wypracujemy swoją rutynę, tym łatwiej będzie nam funkcjonować nawet z gromadą kotów w domu.
Czy alergia na kota może minąć?
Czy alergia na kota może minąć? Zdarzają się przypadki, w których alergia sama z siebie ustąpiła, jednak są one dość rzadko spotykane. Najczęściej jednak, dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce, jesteśmy w stanie całkowicie wyciszyć uporczywe objawy alergii i normalnie z nią funkcjonować. Co w wypadku, gdy mamy alergie na kota i kota w domu? Choroba uczuleniowa nie jest wyrokiem, który zmienia nasze życie. Co prawda wpływa ona znacząco na nasze funkcjonowanie i samopoczucie, ale jak widać da się z nią żyć i posiadać zwierzaki. Bardzo ważne jest, aby dbać o czystość w swoim otoczeniu, wydzielić przestrzeń wolną od alergenów, np. pokój, do którego zwierzaki nie mają wstępu, odpowiednio nawilżać i filtrować powietrze. Dzięki tym kilku poradom będziemy mogli cieszyć się obecnością naszych zwierzaków, niezależnie od występowania alergii.