Mleko dla kotów nie jest odpowiednim napojem. Naszego pupila powinniśmy od małego uczyć, że najlepsza do gaszenia pragnienia jest woda. Wśród najczęściej zadawanych przez opiekunów pytań jest to, czy koty mogą pić mleko. Przecież od dziecka słyszymy, że mleko dla kota to dobre rozwiązanie. Karmienie kota mlekiem to stereotyp, który wziął się z czasów, gdy koty w gospodarstwach towarzyszyły ludziom podczas dojenia krów. Kot jest łasuchem. Prosił o ciepłe, tłuste i świeże mleko, więc dostawał od gospodarza miskę. Skojarzenie kotów z mlekiem miało odbicie na przykład we, wzruszającym skądinąd, wierszyku Juliana Tuwima o kotku, któremu śni się rzeka pełna mleka. Rodzice, namawiając swoje pociechy do picia mleka, dawali im za wzór właśnie koty.
Spis treści
Czy kot powinien pić mleko?
Koty a mleko – takie zestawienie interesuje wielu nowych właścicieli kotów. Aby dobrze się kotem opiekować i dać mu szansę na życie w zdrowiu, musimy poznać produkty zakazane dla kota. Mleko dla kotów nie jest wskazanym napojem, choć z pewnością może to niejednego człowieka zdziwić. Nie powinniśmy także karmić kota tym, co jest z mleka zrobione. Niektóre koty uwielbiają sery. Nie możemy jednak nimi karmić mruczków, zwłaszcza że sery dla ludzi mają w składzie sól, a czasem przyprawy. Pamiętajmy, że nasz mruczek to mięsożerca i to mięso jest dla niego źródłem białka. Karma zawierająca mięso jest tym, czym karmić kota powinno się na co dzień.
Dlaczego koty nie mogą pić mleka?
Czy kot powinien pić mleko? Już wiemy, że nie. Koty nie powinny pić mleka, gdyż zawiera ono laktozę, której dorosły kot nie trawi. Kocię po urodzeniu jest karmione mlekiem matki do około 8 tygodnia jego życia. Po tym okresie kocia mama przestawia swoje dzieci na inne jedzenie. Z wiekiem kot traci zdolność trawienia laktozy. Dlatego odpowiedź na pytanie, czy dorosłe koty mogą pić mleko, jest jedna. Nie mogą. Mleko dla kotów jest nie tylko niewskazane, ale może być bardzo szkodliwe. A czy małym kotom można dawać mleko? Są przecież sytuacje, w których musimy się zająć osieroconym małym kociakiem, Wtedy najlepiej poszukać matki zastępczej, a jeśli to jest niemożliwe, można w sklepach zoologicznych znaleźć specjalne mleko zastępcze dla kociąt, które zapewni nam prawidłowe karmienie małego kotka. Krowie mleko dla kota na każdym etapie jego życia nie jest wskazane.
Skutki picia mleka przez kota
Mleko dla kotów nie jest dobrym wyborem. Może wyrządzić sporo szkód w ich organizmie. Przede wszystkim może to być biegunka, która z kolei może prowadzić do odwodnienia. Inną reakcją mogą być wymioty, ból brzucha, wzdęcia, objawy alergii. Nawet jeżeli nie obserwujemy u kotów objawów nietolerancji, nie powinniśmy im podawać mleka, Mleko może powodować u kotów otyłość, kamicę nerkową, miażdżycę, niewydolność nerek. Skutki picia mleka przez kota mogą być więc opłakane.
Mleko czy woda dla kota?
Zdecydowanie woda! Skoro wiemy już, dlaczego koty nie powinny pić mleka, musimy zrobić wszystko, by nauczyć naszego pupila picia wody. Kot pobiera sporą część płynów wraz z mokrą karmą, dlatego to ona powinna być podstawą karmienia. Wiedza na temat tego, czym i jak często karmić kota, pomoże nam zapewnić kotom odpowiednią ilość pożywienia. Ale kot powinien mieć stały i nieograniczony dostęp do wody. Pozwólmy mruczkom pić wodę, ile chcą i kiedy chcą. Jeśli przygarniemy kota, który jest nauczony pić mleko, powoli przestawiamy go na picie wody. Niektóre koty lubią pić bezpośrednio z kranu. Pozwólmy im na to. Inne będą chętnie korzystały ze specjalnych fontann dla kotów. Wszystko, co pomaga zachęcić kota do picia wody, jest dobre. Pamiętajmy jednak, by koty piły zawsze wodę czystą, nieskażoną pasożytami, bakteriami i żadnymi substancjami chemicznymi. Kocie miseczki należy myć często, a wodę zmieniać regularnie.
Czy koty powinny pić mleko bez laktozy?
Coraz bardziej popularne mleko bez laktozy, co prawda lepsze, ale także nie jest wskazane dla kotów. Zawiera kazeinę, która również może powodować reakcje alergiczne. Poza tym jest wciąż kaloryczne, co może sprzyjać pojawieniu się otyłości u naszego kota. Lepiej więc zrezygnować z mleka całkowicie. Nie trzeba dodawać, że nie wolno kotom podawać wszystkich roślinnych napojów dla ludzi, które są zamiennikami mleka, np. mleka sojowego, mleka ryżowego itp. Dla tych, którzy koniecznie chcą uraczyć swego pupila czymś, co przypomina mleko, w sklepach dostępne są napoje określane jako mleko dla kota. Powinno być ono jednak traktowane jako przysmak, który serwujemy kotu raz na jakiś czas, a nie jako stały element codziennej diety.