Miłośnicy kotów cenią w nich przede wszystkim indywidualizm, czasem jednak każdy właściciel swojego czworonoga pragnie, aby ten przybiegł do niego na zwołanie i nawiązał z nim bliższą relację. Wskazówki, jak nauczyć kota reagować na imię, mogą okazać się niezwykle pomocne w procesie uściślania więzi między kotem a opiekunem. Kocia miłość bywa trudna i nie zawsze jest w pełni rozumiana przez człowieka, dlatego warto poznać kilka tajników, które pomogą nam w budowaniu więzi i zrozumieniu uczuć oraz potrzeb naszego pupila.
Spis treści
Czy koty reagują na imię?
Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie, czy koty reagują na imię? Okazuje się, że tak. Nie dotyczy to 100% populacji kotów mieszkających w domach, jednak duża część z nich bez wątpienia jest w stanie rozpoznawać swoje imię. Przez wiele lat koty traktowane były przez większość ludzi jako zwierzęta, które nie nawiązują tak silnych relacji z właścicielem jak psy. Najnowsze badania rzucają jednak zupełnie inne światło na to zagadnienie. Okazuje się bowiem, że futrzaki w wielu przypadkach potrafią stworzyć bardzo silną relację z człowiekiem. Przejawia się to między innymi właśnie poprzez zdolność reagowania na imię i przybiegania na zawołanie. Przeprowadzono szereg testów, podczas których udowodniono, że duży procent kotów bardzo aktywnie reaguje na swoje imię. Ciekawe jest jednak to, że w wielu przypadkach kot nie reaguje na wołanie obcych osób, natomiast przybiega na polecenie swojego opiekuna. Jest to jeden z dowodów na to, jak silną relację te zwierzęta potrafią stworzyć z konkretnym człowiekiem.
Jak nauczyć kota reagowania na imię?
Co zrobić, gdy kot nie reaguje na imię? Uczenie pupila reakcji na imię warto potraktować podobnie jak naukę sztuczek i wykorzystywać do tego celu te same techniki. Jedną z najważniejszych i bardzo skutecznych metod, którą warto znać, jest tzw. wzmocnienie pozytywne. Co to jest i jak nauczyć kota reagować na imię z wykorzystaniem wzmocnienia pozytywnego? Jest to narzędzie stosowane w wielu dziedzinach nauk behawioralnych, mające na celu wywołanie określonych zachowań w oparciu o pozytywne skojarzenia. Oznacza to, że po wykonaniu przez kota pożądanej przez nas czynności, w tym przypadku reakcji na imię, natychmiast należy dać mu nagrodę. Najlepszym motywatorem do działania zawsze są smakołyki, dlatego przed rozpoczęciem nauki warto wyposażyć się w dużą liczbę zdrowych kocich przekąsek. W ten sposób zwierzę bardzo szybko nauczy się, że wykonanie konkretnej czynności będzie wiązało się z przyjemnością w postaci jedzenia. Przywołując pupila, używajmy zawsze tej samej formy imienia oraz podobnego tonu głosu. Warto jednak pamiętać o tym, że ile kotów, tyle kocich charakterów i nie każde zwierzę jest takie samo. Jednym nauka przychodzić będzie szybciej, a innym wolniej. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i sumiennie trenować ze swoim pupilem. Nie odpuszczajmy nauki po zaledwie kilku nieudanych próbach, bądźmy konsekwentni w naszych działaniach, a sukcesy pojawią się z czasem.
Na jakie imiona najlepiej reagują koty?
Wybór odpowiedniego imienia może mieć realny wpływ na to, jak szybko kot nauczy się na nie reagować. Imiona dla kota mogą być przeróżne, a w kwestii wyboru ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Jeśli jednak zależy nam, aby pupil reagował na swoje imię, warto dobrze przemyśleć wybór. Na jakie imiona reagują koty? Przede wszystkim takie, które będą krótkie i proste w odbiorze. Unikajmy imion wielosylabowych i takich, które zawierają dużo spółgłosek twardych takich jak sz, rz, cz, dż. Takie imiona mogą okazać się trudniejsze w odbiorze dla naszego pupila. Kierujmy się zasadą: im prostsze, tym lepsze. Pamiętajmy, że proste wcale nie musi oznaczać nudne. W Internecie jest cała masa inspiracji, wśród których możemy znaleźć bardzo oryginalne, ale proste imię dla kota. To w połączeniu z odpowiednim i sumiennym treningiem z pewnością pomoże nam w osiągnięciu pożądanego celu, jakim jest reakcja zwierzęcia na jego imię.