Kocia kawiarnia to bez wątpienia miejsce wyjątkowe, które z całą pewnością warto odwiedzić, zwłaszcza jeśli kochamy koty. Możemy tam nie tylko napić się aromatycznej kawy, bo również spędzić z nimi czas. Sama koncepcja powstania tego rodzaju lokali stanowi przy tym wyraz miłości do zwierząt. To także oryginalny pomysł na biznes. Nie bez znaczenia pozostają w tym przypadku też kwestie pomocy bezdomnym kotom. Poniżej wyjaśniamy, co to jest kocia kawiarnia. Prezentujemy również listę miejsc, gdzie można wypić kawę w towarzystwie mruczków.
Spis treści
Kocia kawiarnia – co to jest?
Kocia kawiarnia to kawiarnia, w której mieszkają koty. Już sama jej nazwa jest zresztą dość wymowna. Poza tym lokal pełni funkcję miejsca, gdzie można napić się kawy czy herbaty, zjeść coś smacznego i miło spędzić czas, wpisując się tym samym w definicję tradycyjnej kawiarni. Wyjątkowość takich miejsc jest jednak niezaprzeczalna.
Sama koncepcja kocich kawiarni narodziła się w Tajwanie pod koniec lat 90., skąd wkrótce przeniknęła do innych krajów. Szybko zresztą zdobyła ogromną popularność na innych kontynentach. Kawę z kotami można dziś wypić więc właściwie na całym świecie. Pierwszy polski lokal został natomiast otwarty w 2015 roku w Krakowie. Dziś na mapie kraju mamy ich już kilkanaście.
Tego rodzaju miejsca są oczywiście dostosowane do potrzeb kotów, które są tu nie tylko wyjątkowym towarzystwem i dużą atrakcją. Kawiarnia z kotami jest bowiem dla znajdujących się tam zwierzaków jedynym domem. Kocie lokale wyposażone są więc w kuwety, legowiska, miseczki itp., czyli wszystko to, co jest potrzebne do spełniania najważniejszych potrzeb życiowych futrzaków. Koty mają również tu możliwość przebywać w miejscu, które zapewni im komfort oraz poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na odpoczynek.
To ostatnie stanowi zresztą bardzo istotną kwestię z perspektywy mruczących czworonogów. Koty często miewają przecież potrzebę odosobnienia i spokoju. Stąd też zdarzają się sytuacje, że kocia kawiarnia nie wpuszcza dzieci. Niekiedy zaś określony może być minimalny wiek małoletnich, którzy mogą taki lokal odwiedzić. Nie jest to jednak żadna złośliwość czy dyskryminacja ze strony właścicieli – chodzi wyłącznie o dobro mieszkających tam mruczków.
Co więcej, regulamin kociej kawiarni zabrania także karmienia kotów. Poza tym poszczególne lokale mogą kierować się swoimi zasadami, z którymi należy się zapoznać.
Warto wspomnieć jeszcze, że kocia kawiarnia jest często domem tymczasowym dla bezdomnych kotów. Co więcej, większość kocich lokatorów to zwykle kocurki poszukujące nowego domu i kochających opiekunów. Takie lokale nierzadko współpracują więc ze schroniskami czy fundacjami. Organizowane są także akcje promocyjne zachęcające do adopcji mruczków.
Gdzie w Polsce są kocie kawiarnie?
Kocia kawiarnia to absolutnie niezwykłe miejsce, które powinien odwiedzić każdy zapalony kociarz. Jest to przestrzeń przystosowana do kotów, ale też lokal, gdzie napijemy się aromatycznej kawy czy gorącej herbaty. Możemy także skusić się na różne apetyczne słodkości. Wiele z takich punktów ma przy tym bardziej rozbudowane menu.
Pozostaje więc pytanie, gdzie w Polsce są kocie kawiarnie. Dobra wiadomość jest taka, że te wyjątkowe lokale rozsiane są praktycznie po całym kraju. Warto jednak wiedzieć, że są raczej charakterystyczne dla większych miast. Kto wie jednak, czy nie powstaną wkrótce też w mniejszych miejscowościach. Przy rosnącej popularności takich miejsc można się spodziewać i tego.
Na kawę w towarzystwie mruczków możemy śmiało wybrać się w stolicy. Warszawa może pochwalić się zresztą nie jednym takim lokalem. Najbardziej znanym jest przy tym Miau Grau przy ulicy Kolejowej. Chętnie odwiedzanymi miejscami są również Miau Cafe na ulicy Adama Naruszewicza czy Purr Purr na Pokornej.
Pyszne ciacho w otoczeniu mruczących czworonogów zjemy również we Wrocławiu. Mamy tu Kot Cafe i lokal Kawa i Kot. Kocia kawiarnia zaprasza także mieszkańców Krakowa.
Czas z kotami możemy spędzić w stolicy Wielkopolski. W Poznaniu warto więc udać się na ulicę Ratajczaka. Kocie kawiarnie są znane również w Trójmieście – Gdańsk i Gdynia chętnie przyjmują w gościnę kociarzy. Podobnie jak Olsztyn, Białystok i Bydgoszcz.
Podczas pobytu w Toruniu zjemy nie tylko pyszne korzenne pierniczki, bo mamy także okazję usiąść nad filiżanką mocnej kawy w towarzystwie kociaków. Łódzka kocia kawiarnia dzieci przyjmuje w wieku powyżej szóstego roku życia, a lubelska zaprasza dwunastolatków. Lokal w Opolu Niebieski Kot mogą zaś odwiedzać już ośmiolatki, oczywiście w asyście rodziców. Bytomski Koci Gościniec nie ma nic przeciwko odwiedzinom małoletnich, ale tylko po wcześniejszej rezerwacji.
Niezależnie od tego, którą z kawiarni z wyżej wymienionych wybierzemy, zawsze musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Koty to żywe stworzenia, a odwiedzany przez nas lokal to ich dom. Mruczki nie zawsze mają ochotę na głaskanie, zabawy czy czułości, a nawet obecność innych. Trzeba to uszanować. Przede wszystkim należy więc przestrzegać regulaminu kociej kawiarni przez nas wybranej.