Jak przygotować kota na pierwszą wizytę u weterynarza? Jak mądrze zadbać o swojego pupila? Każdy świadomy opiekun powinien posiadać podstawową wiedzę na temat zwierzęcia, które wybrał na swojego towarzysza lub którym przyszło mu się opiekować. Należy pamiętać, że koty nie mają dziewięciu żyć. Nie zawsze też spadają szczęśliwie na cztery łapy. Kot ma jedno życie – tu i teraz – pozostawione w ludzkich rękach. Dbaj więc o nie i szanuj jak swoje.
Spis treści
Kiedy pierwsza wizyta kota u weterynarza?
Termin pierwszej wizyty w gabinecie weterynaryjnym jest bardzo indywidualny i uzależniony od okoliczności, w jakich zwierzę znalazło się pod opieką człowieka. Czy przyjechało z hodowli? Czy zostało adoptowane z fundacji/schroniska? Czy zostało znalezione? Czy wzięte z pseudohodowli? Każda z tych sytuacji może dyktować inne drogi postępowania, jednak warto zaznaczyć, że pierwszy kontakt z lekarzem weterynarii powinien odbyć się jak najszybciej w przypadku każdej z tych opcji (zwłaszcza jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości).
Jeżeli sytuacja dotyczy zwierząt kupionych w legalnej hodowli, nowy opiekun powinien otrzymać książeczkę zdrowia kota, z zawartymi wpisami o wykonanych szczepieniach i odrobaczeniach – podobnie będzie w przypadku zwierząt adoptowanych z prawidłowo prowadzonych fundacji i schronisk. Książeczka zdrowia kota u weterynarza stanowi podstawową dokumentację medyczną zwierzęcia – zawiera istotne dla lekarza informacje, dotyczące prowadzonej profilaktyki lub leczenia, co jest bardzo ważne w przypadku zmiany gabinetu. Teoretycznie więc pupil, który posiada książeczkę zdrowia, może trafić na pierwszą wizytę lekarską w wyznaczonym przez hodowlę/inną instytucję terminie. Jednak w momencie gdy zwierzę zostało znalezione lub zabrane z nieprawidłowych warunków, powinno niemal od razu znaleźć się pod opieką weterynaryjną.
Ważna jest także obserwacja kota – jeżeli cokolwiek zaniepokoi nowego opiekuna – apatia, biegunka, wymioty, odmowa zabawy, odmowa jedzenia, senność lub gdy kot ma drgawki, wizyta w gabinecie jest koniecznością. Zasada ta dotyczy przede wszystkim młodych osobników, u których wymienione objawy potrafią doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przede wszystkim dlatego, że młody wiek predysponuje do wystąpienia groźnych chorób zakaźnych, jak np. panleukopenia.
Pod opiekę lekarską jak najszybciej powinny także trafić zwierzęta zabrane z ulicy, których przeszłość medyczna jest nieznana – zwłaszcza jeżeli w domu znajdują się już zdrowe zwierzęta. Bezdomny kot u weterynarza powinien zostać zbadany w celu ustalenia jego stanu zdrowia – badania krwi, testy na choroby zakaźne oraz profilaktyka ekto- i endopasożytnicza to podstawowe elementy pierwszej wizyty weterynaryjnej z kotem nieznanego pochodzenia.
Jak przygotować kota do wizyty u weterynarza?
Jak uspokoić kota przed wizytą u weterynarza? W sytuacji gdy zwierzę musi natychmiast znaleźć się w gabinecie weterynaryjnym, nie ma możliwości odpowiednio przygotować go do takiej wizyty. Zdrowie i bezpieczeństwo pupila są wtedy nadrzędną wartością ponad jego komfort fizyczny i psychiczny. Jednak jeżeli stan zwierzęcia pozwala na wprowadzenie pracy behawioralnej, a opiekun ustalił harmonogram wizyt lekarskich, warto spróbować przygotować kota do odwiedzin w gabinecie.
Stres kota u weterynarza jest nieuniknionym elementem tych spotkań (często pomocnym), jednak jego zminimalizowanie zdecydowanie ułatwi pracę zespołowi lekarskiemu, opiekunowi oraz wpłynie pozytywnie na zachowanie pupila. Metodą pracy w takiej sytuacji jest tzw. trening medyczny, którego celem jest nauka mowy ciała zwierzęcia, odwrażliwienie go na niepożądane bodźce, przyzwyczajenie do pewnych medycznych czynności poprzez pozytywne skojarzenia. Taki trening obejmuje również obycie kota z transporterem, który jest koniecznością podczas wizyty lekarskiej. W trudnych przypadkach, po uzgodnieniu z lekarzem, warto wspomóc kota suplementami lub lekami uspokajającymi.
Kot po wizycie u weterynarza powinien mieć zapewniony spokój i możliwość dojścia do siebie – w przypadku domów wielokocich warto odizolować na krótki czas zwierzę, które odwiedziło gabinet, tak aby się wyciszyło i nabrało „domowego zapachu”.
Jak zabrać kota do weterynarza?
Decyzja o wizycie w gabinecie weterynaryjnym powinna być poprzedzona zakupem odpowiedniego transportera, który zapewni kotu komfort i bezpieczeństwo w podróży. Jak przewieźć kota samochodem? BEZPIECZNIE. Zwierzę powinno przebywać w dostosowanym do jego wielkości transporterze – solidnym, z dodatkowymi zabezpieczeniami, którego środek wyłożony będzie antypoślizgowym materiałem oraz podkładem higienicznym. Transporter należy zapiąć pasami bezpieczeństwa, a w przypadku mocno pobudzonych kotów zakryć go przewiewnym materiałem. Jeżeli pojawia się choroba lokomocyjna u kota, należy rozważyć inną opcję dotarcia do lecznicy lub poprosić lekarza o wsparcie farmakologiczne.
Jak zabrać dzikiego kota do weterynarza? „Dziki kot” to potocznie zwierzę, które nie miało wcześniej bezpośredniego kontaktu z człowiekiem, w związku z czym nie jest łatwe w obsłudze i niechętnie współpracuje. Takie zwierzęta najczęściej wyłapywane są z ulicy w celu ich wykastrowania. Najłatwiej przewieźć je do lecznicy w specjalnej klatce łapce z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa osobistego.
Jak trzymać kota u weterynarza?
Nawet najlepiej przygotowane zwierzę nie będzie zadowolone z wizyty w gabinecie weterynaryjnym. Każdy osobnik będzie jednak zachowywał się inaczej. Nieprzewidywalne zachowania kotów mogą być zaskoczeniem dla niejednego opiekuna. Jeżeli kot chowa się u weterynarza, ale jest spokojny, to najważniejsze, aby trzymać go stabilnie i pewnie – blokując te elementy ciała, którymi mógłby zrobić krzywdę. Opiekun musi panować nad swoimi emocjami i stanowić dla pupila wsparcie w trudnej dla niego sytuacji. Trzymanie za kark jest dozwolone tylko w wyjątkowych sytuacjach, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Nie należy go nadużywać, a korzystać tylko w razie konieczności z wyczuciem i rozwagą. Agresywny kot u weterynarza stanowi wyzwanie i niebezpieczeństwo. Agresja pojawia się często w wyniku stresu i strachu – jest tym samym jednym z elementów strategii przetrwania – kot w swoim mniemaniu walczy o życie. W związku z tym sposób postępowania jest po raz kolejny bardzo indywidualny i uzależniony od wielu czynników. Zawsze należy kierować się komfortem zwierzęcia oraz bezpieczeństwem osobistym. W przypadku zwierząt silnie i negatywnie reagujących warto rozważyć sedację.
Ile kosztuje pierwsza wizyta u weterynarza?
Cena pierwszej wizyty kota u weterynarza zależy w dużej mierze od okoliczności jej towarzyszących i od liczby badań czy zabiegów, jakie lekarz weterynarii będzie musiał wykonać. Koszt takiej wizyty jest więc bardzo indywidualną kwestią – trudną do zamknięcia w jakimś konkretnym przedziale. Warto przed taką wizytą zorientować się w wybranym gabinecie, jak wygląda cennik usług oraz poinformować lekarza o swoich możliwościach finansowych, tak aby znaleźć najlepsze rozwiązanie dla obu stron.