Co oznacza żółta wstążka u psa? Yellow Dog Project to międzynarodowy ruch mający na celu uświadomienie opiekunom i innym ludziom, że „niektóre psy potrzebują przestrzeni”. Do oznaczenia tych właśnie zwierząt używana jest żółta wstążka. Wykorzystanie tasiemek jako symboli ostrzegawczych nie jest nowością. Od dawna do oznaczania koni kopiących używana jest czerwona kokarda wiązana na ogonie.
Spis treści
Yellow Dog Project – jak to się zaczęło?
Pomysłodawczynią projektu Yellow Dog była szwedka Eva Oliverson zajmująca się zawodowo behawiorystką i szkoleniem psów. Bazując na doświadczeniach z pracy z czworonogami, wpadła na pomysł, jak ochronić zwierzęta przed nadmiernym kontaktem z ludźmi, tym samym zredukować stres, który może się pojawić podczas poznawania nowych osób, a także innych zwierząt. Elementem spójnym dla pupili wymagających ochrony stała się żółta wstążka. Ruch narodził się w Szwecji, a później rozlał się na kolejne kraje, które adoptowały pomysł na swój lokalny grunt. Obecnie Yellow Dog to projekt międzynarodowy. I tak w wielu krajach Europy stał się bardzo popularny, czego odzwierciedleniem są żółte tasiemki przyczepiane do akcesoriów spacerowych milusińskich. Niestety w Polsce nadal pupil z żółtą wstążką czy obrożą wzbudza zdziwienie. Z uwagi na ważność przedsięwzięcia w kontekście behawiorystyki psów i ich dobrostanu należy Yellow Dog Project propagować. Powinny być także prowadzone kampanie uświadamiające ludzi, co oznacza żółta wstążka u pupila i jak się zachować w kontakcie z takim zwierzakiem.
Co oznacza żółta wstążka przyczepiona do smyczy psa?
Co oznacza żółta wstążka przyczepiona do smyczy psa? Otóż jest to element sygnalizujący opiekunom innych czworonogów oraz przechodzącym przypadkowym ludziom, że nie należy do psa podchodzić. Jeśli opiekun pozwoli, to oczywiście można się do niego zbliżyć. Natomiast samowolnie nie należy tego robić.
Podobnie jak człowiek zwierzęta potrzebują przestrzeni. Z jednej strony w naturę psa wpisane jest witanie się z kumplami, z drugiej strony nie każdy pies może być kumplem. Bywają zwierzęta, które nie potrzebują kontaktu z innymi psami lub ten kontakt ograniczają do kilku znanych im i lubianych towarzyszy zabaw. Po zachowaniu pupila łatwo się zorientować, czy podchodzący psiak wywołuje w nim pozytywne emocje czy też reakcję stresową. Należy bacznie obserwować czworonoga i w przypadku reakcji stresowej zastosować sygnały uspokajające psa, np. pogłaskanie czy uspokojenie głosem.
Mimo że jest to niezgodne z obowiązującymi przepisami, często opiekunowie spuszczają swoje psy ze smyczy w miejscach do tego nieprzeznaczonych, poza wybiegami dla psów. Właśnie takie biegające psiaki niesłuchające swoich opiekunów stanowią problem dla zwierząt potrzebujących przestrzeni. Tu warto zauważyć, że jeśli pupil jest nadaktywny lub nie słucha poleceń opiekuna, należy poddać go odpowiedniej tresurze na szkoleniu dla psów. Oprócz podbiegających czworonogów problem stanowią również ludzie, którzy bez zastanowienia, nie pytając opiekuna o zgodę, podchodzą i próbują głaskać psa.
Warto wiedzieć, że żółtą wstążką oznacza się również zwierzęta agresywne, lękliwe czy chore. Żółta wstążka u psa może być przez opiekuna używana czasowo i informować o tym, że np. pupil jest w trakcie rekonwalescencji lub szkolenia.
W akcję propagującą Yellow Dog Project włączyły się również niektóre służby i instytucje informujące na swoich stronach, co oznacza żółta wstążka u psa. Jako przykład można podać stronę Straży Miejskiej w Gliwicach, gdzie w zakładce „dla mieszkańców” znajduje się tekst pod tytułem: Przestrzeń dla psa, projekt „żółty pies”.
Znajomość symboliki żółtej wstążki przyczepionej do obroży psa jest bardzo ważna i powinna być szeroko propagowana przede wszystkim w mediach społecznościowych. W obecnym czasie są one najszybszym kanałem informacyjnym docierającym do ogromnej liczby osób.
Żółta wstążka dla psa – gdzie można ją kupić?
Gdzie można kupić żółtą wstążkę dla psa? Jest wiele miejsc, w których dostępne są takie wstążki. Zarówno sklepy zoologiczne, internetowe, jak i stacjonarne mają ich szeroki wybór. Takie akcesoria można również zakupić na wystawach psów, w trakcie psich zawodów, jak również na giełdach zoologicznych. Czasem w ramach organizowanych akcji propagujących Yellow Dog Project czy na eventach z okazji Dnia Psa można dostać w prezencie żółtą wstążkę dla pupila.
Co zamiast żółtej wstążki?
Co można zastosować do oznaczenia zwierzaka zamiast żółtej wstążki? Alternatywnymi dla żółtej wstążki rozwiązaniami mogą być:
- żółte smycze,
- żółte obroże,
- żółte szelki,
- żółte bandany.
Jednak mimo odpowiedniego oznaczenia psa zdarza się, że ktoś podchodzi i chce go pogłaskać, ignorując żółtą wstążkę lub po prostu nie wiedząc, co oznacza. Tu wymyślono dodatkowe rozwiązanie. Można zawiązać zwierzakowi bandankę lub założyć obrożę z napisem „nie głaszcz”, „nie dotykaj” czy „nie podchodź”.
Podsumowując, zasada kontaktu z obcymi zwierzętami jest prosta, nie należy do nich podchodzić czy bezmyślnie ich zaczepiać. Zawsze trzeba zapytać opiekuna czworonoga czy można do pieska podejść i go pogłaskać. Ważne, aby pamiętać, że zwierzęta są nieprzewidywalne i w określonych sytuacjach mogą zachować się wbrew temu, co myśli o nich ich opiekun. Najspokojniejszy milusiński kanapowiec może zaatakować, a duży pies obronny w określonej sytuacji poczuje stres. Szczególnie ważne jest zachowanie dystansu w przypadku zwierząt przygarniętych, po przejściach. Dla takich psiaków wiele przyjaznych wydawałoby się zachowań ze strony ludzi czy innych psów będzie czynnikiem stresogennym. Zatem nie należy bez zgody opiekuna głaskać i podchodzić do obcych psów! Na zakończenie należy też dodać, że żółta wstążka u psa działa w dwie strony. Pies ma zagwarantowaną przestrzeń, a człowiek dzięki temu ostrzeżeniu nie podejdzie do psa agresywnego i uniknie np. ugryzienia.