Jak uspokoić psa? Jak działać w sytuacjach wysokiego napięcia i jakie są sposoby na zrelaksowanie zwierzaka? Warto wiedzieć, że psy tak jak i ludzie zmagają się ze stresem w codziennych sytuacjach. Jednak te zwierzaki w kompletnie inny sposób sobie z nim radzą. Długotrwały i przewlekły stres może doprowadzić do różnego rodzaju chorób i niewydolności oraz znacząco utrudnia życie. Psy posiadają pewne mechanizmy obronne, które pomagają im w natychmiastowy sposób zrzucić przepełniające je napięcie.
Spis treści
Sygnały uspakajające i stresu u psów
Podstawowa wiedza na temat psiego behawioru jest kluczem do zaspokojenia potrzeb zwierzaka i gwarancji pełnego zrozumienia życia. Psy poprzez swoje ciało ciągle do nas (ludzi) mówią. Każdy ruch głowy, oczu, ogona i łap jest sygnałem dla otoczenia, innych zwierząt i ludzi oraz sposobem na psią komunikację.
W codziennej komunikacji występuję podział na sygnały wizualne (mowa ciała) i wokalne, a wśród tych dwóch grup wyróżniamy: sygnały stresu, sygnały grożące, sygnały zapraszające do zabawy i sygnały uspokajające u psów. Są to gesty i zachowania, poprzez które pies chce uniknąć konfrontacji. Informują, aby np. odejść od niego, przerwać zabawę, uspokoić ludzi i zwierzęta napotkane na spacerze, wyciszyć inne osobniki w trakcie zabawy. Zastosowań jest wiele, ale zasada jest jedna. Sygnały uspokajające pozwalają psu ocenić intencje i zamiary. Sygnały stresu są natomiast odpowiedzią na stresujący bodziec.
Dzięki psim sygnałom te zwierzęta mogą rozmawiać ze światem i samodzielnie radzić sobie ze stresem. Ale jak tak właściwie wyglądają sygnały uspokajające? Każdy psiak w indywidualny sposób wybiera najbardziej odpowiednie dla niego gesty. Może to być odwracanie głowy w bok, ziewanie, odwracanie się plecami do bodźca lub oblizywanie nosa. Aby dowiedzieć się, jak uspokoić zestresowanego psa w pierwszej kolejności należy zapoznać się z jego komunikacją i zacząć z nim rozmawiać.
Jak uspokoić zestresowanego psa?
Wiele sytuacji w codziennym życiu sprawia, że nasze zwierzaki odczuwają niepokój i stres. Wizyta u weterynarza lub groomera, przejeżdżający rowerzyści lub goście w mieszkaniu to tylko przykłady codziennych sytuacji, z którymi psiaki muszą sobie poradzić. Oczywiście każdy psiak posiada swoje lęki i czasami w reakcji z bodźcem potrzebuje naszego wsparcia.
Zatem jak uspokoić psa, który się boi? Jeżeli sytuacje nagminnego stresu pojawiają się w domu, należy zapewnić zwierzakowi własną przestrzeń. Może to być legowisko, klatka kennelowa lub inna przestrzeń, w której nasz pupil będzie czuł się bezpiecznie. Dzięki temu w razie stresu, np. imprezy z dużą liczbą gości, będzie mógł schować się w swoją spokojną przestrzeń. Domowymi sposobami na zniwelowanie stresu są również wszelkiego rodzaju gryzaki i interaktywne zabawki do wylizywania i żucia. Dzięki temu u psa uruchamia się jeden z elementów łańcucha łowieckiego, który przynosi satysfakcję i wyciszenie. Jeśli zwierzak potrzebuje bliskości w sytuacji stresowej, to doskonałym sposobem na uspokojenie jest dotyk. Czułość okazana przez właściciela zwierzakowi dodaje mu pewności siebie i uspokaja w stresującej sytuacji. Oczywiście nie zawsze kontakt fizyczny jest pożądany przez zwierzaka w takiej sytuacji. Należy sposób dopasować do potrzeb swojego pupila i wspierać go w spokojnym reagowaniu. Jednak co w sytuacji, gdy psiak odczuwa zbyt duży stres i nie potrafi się uspokoić? Jak uspokoić przestraszonego psa, który nie radzi sobie ze stresem?
Co na uspokojenie dla psa?
Istnieje wiele preparatów, środków i gadżetów, które pozwalają zwierzakom się zrelaksować. Jednak spośród tak szerokiej gamy produktów ciężko wybrać ten najbardziej odpowiedni dla naszego pupila. Warto poznać działanie tych najbardziej popularnych rozwiązań i dostosować je do naszego zwierzaka. Co znajdziemy na rynku?
Tabletki uspokajające dla psa
Czy można dać psu tabletkę uspokajającą? Odpowiedź brzmi: tak, o ile jest ona przeznaczona dla zwierząt. Pod żadnym pozorem nie powinno podawać się psu ludzkich leków bez wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Organizm psa w inny sposób reaguje na przyjmowane substancje, a podając ludzkie preparaty, możemy wywołać różnego rodzaju reakcje. W wypadku cieczki i ciąży u psa przed zaaplikowaniem dowolnego środka uspakajającego należy najpierw skonsultować się z lekarzem.
Jednak jakie tabletki uspokajające dla psa? Leki przeznaczone dla zwierząt posiadają w składzie różnego rodzaju składniki naturalnego pochodzenia. Zioła uspokajające dla psa są najbezpieczniejszym sposobem na złagodzenie stresu. Melisa czy rumianek w delikatny sposób niwelują poczucie lęku i w łagodnych przypadkach pomagają zwierzęciu się wyciszyć. Jednak jakie leki uspokajające dla psa można podawać w momencie, gdy zioła są zbyt łagodne? Tabletki uspokajające Zylkene są najczęściej wybieranym preparatem przez właścicieli zwierząt domowych. Posiadają w swoim składzie bioaktywny peptyd otrzymany z mleka, który pomaga w wyciszeniu i ukojeniu nerwów. Jednak inne środki uspokajające dla psa mogą dużo lepiej zadziałać na naszego zwierzaka. Najlepiej jest dostosować preparat wedle zaleceń weterynarza oraz preferencji zwierzaka. Z preparatów doustnych możemy również zastosować żel uspokajający. Jest to doskonała alternatywa w przypadku, gdy nasz pupil ma problem z łykaniem tabletek. Jest on w formie smakowitego żelu, którą psiak może wylizywać bezpośrednio z tubki. Pasta uspokajająca dla psa działa na takiej samej zasadzie co żel. W sieci można znaleźć mnóstwo zamienników i propozycji. Preparaty uspokajające dla psów posiadają wiele form, które z łatwością dostosujesz do swojego pupila.
Obroże uspokajające dla psa
Jeżeli nie chcemy ingerować w psi organizm od wewnątrz, możemy zastosować środki uspokajające od zewnątrz, np. obroże. Dzięki temu urządzeniu możemy zwalczać stres w nieco mniej inwazyjny sposób. Założona na szyję obroża jest nasączona różnego rodzaju aromatami i/lub feromonami, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy zwierzaka. Kamizelka uspokajająca dla psa może być doskonałym rozwiązaniem w trakcie spacerów. Szelki dużo lepiej sprawdzają się w czasie wyjść i amortyzują wszelkiego rodzaju szarpnięcia. Niestety minusem tych metod jest mocny zapach obroży i szelek, który może przeszkadzać właścicielom.
Muzyka uspokajająca dla psa
Jak można uspokoić psa w sylwestra? Puszczenie muzyki będzie doskonałym sposobem na zagłuszenie uporczywego hałasu związanego z wybuchem fajerwerków. Oprócz tego istnieje muzyka uspokajająca, która koi nerwy i pozwala naszym pupilom się zrelaksować. Ponoć należą do niej utwory z gatunku muzyki klasycznej oraz reggae. Może na to wpływać bardzo mocno wyczulony psi słuch, który szuka ukojenia w spokojnych rytmach.
Krople uspokajające dla psa
Kolejnym sposobem na eliminację stresu są krople uspokajające. Aplikowane na skórę pomiędzy uszami uwalniają aromaty, które ułatwiają wyciszenie. Co ciekawe, niektóre z kropli wystarczy aplikować jednokrotnie, a efekt utrzymuje się przez cały tydzień.
Karma uspokajająca dla psa
Karma uspokajająca jest kolejnym doustnym środkiem, który wspomaga wyciszenie i złagodzenie stresu. Jednak wybór jedzenia jest zdecydowanie bardziej skomplikowanym procesem, który należy przedyskutować z weterynarzem. Karmy uspokajające są dokładnie skomponowane, aby zapewniały psu pełnowartościowy posiłek, oraz dodatkowo wpływają na układ nerwowy. Smaki i formy karm na rynku są dość zróżnicowane. W sklepach można napotkać je w formie suchego prowiantu oraz puszki. Dzięki temu wybór staje się bardziej urozmaicony i łatwiej go dostosować do potrzeb zwierzaka.
Uspokajające legowiska dla psa
Uspokajające legowisko może być doskonałym wzmocnieniem dla bezpiecznej przestrzeni zwierzaka. Bardziej atrakcyjne miejsce do wypoczynku na pewno zachęci psa do przebywania w swojej bezpiecznej przestrzeni. Legowiska najczęściej są w kształcie okręgu z wysokim krawędziami. Charakteryzują się niebywałą miękkością, a czasami wbudowanym kocem, który pozwala zwierzakowi schować się pod nim. Dzięki temu przestrzeń staje się bardziej przyjazna dla naszego pupila i chętniej będzie do niej wracał, by się zrelaksować.
Masaż uspokajający dla psa
Kontakt fizyczny jest bardzo ważny dla naszego pupila. Szczególnie w sytuacjach stresowych pies może wymagać większego zaangażowania i bliskości od swojego właściciela. Masaż uspokajający jest nieco bardziej skomplikowany, niż może się nam wydawać. Na psim ciele występują pewne miejsca z wolnymi zakończeniami nerwowymi, np. czoło, pierś, brwi czy nasada ogona. Rodzaj masażu należy dostosować do upodobań zwierzaka oraz rozpocząć go rozgrzewką. Część z nich preferuje lekki dotyk, natomiast inne mocny masaż. Dzięki temu jesteśmy w stanie zrelaksować swojego psiaka w sposób przyjemny dla obu stron.
Jak uspokoić psa gdy szczeka?
Psie szczekanie może być bardzo uciążliwym problemem, z którym spotyka się wiele właścicieli czworonogów. Jednak należy pamiętać, że szczekanie może być reakcją obronną zwierzaka. Dzięki niej dostajemy informację, że nasz pies się czegoś wystraszył. Jak uspokoić psa, gdy szczeka? Jeżeli zwierzak jest już mocno skupiony na szczekaniu, najlepiej jest odciągnąć go od stresującego bodźca. Odwrócenie uwagi spowoduje, że psiak zdystansuje się od przedmiotu lub sytuacji, która wywołała u niego stres i pozwoli mu uwolnić swoje emocje. Warto też skupić się na odpowiednim szkoleniu psa. Nauczenie go komendy odpuszczającej ułatwi nam skierowanie jego uwagi w inne miejsce.
Jak uspokoić psa gdy gryzie?
Należy pamiętać, że pies reaguje agresją w sytuacji ostatecznej. Ugryzienie może być zachowaniem obronnym, które daje nam do zrozumienia, że psiak wysłał nam już mnóstwo sygnałów stresowych i uspokajających. Długotrwały stres może powodować zachowania autodestrukcyjne, takie jak lizanie czy wygryzanie kończyn oraz napady paniki. Pies, który się trzęsie, wysyła nam jasny sygnał o tym, że czegoś się boi. Jednak należy pamiętać, że drgawki u psa mogą być wywołane poważnymi chorobami. Trzęsienie się może być objawem infekcji ośrodkowego układu nerwowego, które są efektem ukąszenia przez kleszcze. Po więcej psich informacji na temat m.in. bezpiecznego usuwania kleszczy zapraszamy do innych artykułów.
Objawów stresu jest bardzo dużo, dlatego należy bacznie obserwować naszego zwierzaka. Jak uspokoić psa, gdy gryzie? Należy zapewnić mu własną przestrzeń i miejsce do „ucieczki”. Pies powinien mieć zawsze możliwość oddalenia się od bodźca, który go stresuje. W wypadku stresu, który utrzymuje się długotrwale i powoduje agresję, można zastosować zastrzyk uspokajający dla psa. Ten sposób jest ściśle uwarunkowany zachowaniem zwierzaka i decyzją weterynarza. Iniekcja to ostateczność, a podstawowym sposobem na radzenie sobie z agresją u zwierząt jest oczywiście rozwiązanie problemów behawioralnych i praca z trenerem. Sposobów na to, jak uspokoić agresywnego psa, jest wiele, ale najlepiej w takim wypadku udać się do specjalisty, który pomoże nam ocenić stan zwierzaka i dobrać odpowiedni tryb pracy.
Jak uspokoić podekscytowanego psa?
Jak uspokoić nadpobudliwego psa? Niektóre zwierzaki mają duży problem z samokontrolą. Szybko się ekscytują i nie potrafią same się wyciszyć. Może to skutkować przemęczeniem, a w okresie letnim – przegrzaniem. Dlatego w takim wypadku należy również pamiętać o odpowiednim chłodzeniu psa. Nauka samokontroli to długi i wymagający proces. Polega ona na nauczeniu psa cierpliwości i spokoju oraz tego, że każda z tych dwóch cech popłaca i zbliża go do osiągnięcia celu. Należy trenować te umiejętności w zaciszu domowym i stopniowo utrudniać zadania, np. dodając bodziec wywołujący ekscytacje. W wypadku nadmiernej radości na widok innych ludzi czy psów również warto ignorować niepożądane zachowanie, np. skakanie. Dzięki temu pies zrozumie, że spokojnym zachowaniem otrzyma zamierzony efekt, czyli pogłaskanie przez człowieka.
Najlepszymi sposobami na uspokajanie psa jest oczywiście wiedza na temat psiej komunikacji i trening. Dzięki nim jesteśmy w stanie zrozumieć to, co mówi do nas nasz pupil, i dostosować dodatkowe elementy, które pozwolą mu w wyciszeniu. Nic nie zastąpi solidnego treningu i umiejętności prawidłowego odczytywania psich komunikatów. Dzięki temu będziemy mogli pomagać naszym zwierzakom w zdrowy sposób reagować na stres.