Dobermany kojarzą się nam zwykle z groźnymi i nieprzystępnymi psami. Ich wygląd od zawsze budził respekt, jednak nie każdy wie, że za to odpowiadał człowiek. Sterczące szpiczaste uszy były niczym innym jak efektem… obcinania ich. Do tego groźni panowie ze służb i kolczatki. Choć faktycznie rasa ta wykorzystywana była pierwotnie w policji i jako psy stróżujące, jej przedstawicieli cechuje zrównoważony charakter, a dobrze prowadzone są wspaniałymi towarzyszami rodzin.
Spis treści
Doberman – opis rasy
Dobermany zaliczane są do grupy pinczerów, która według klasyfikacji FCI należy do grupy drugiej, wraz z m.in. molosami i sznaucerami. Są to psy duże, masywne, o suchej i umięśnionej budowie ciała. W eksterierze ważny jest także wyraźny dymorfizm płciowy (po spojrzeniu na konkretnego osobnika od razu powinniśmy móc stwierdzić, czy jest to pies czy suka).
Psy te mają krótką, czarną sierść, z rudymi przypalaniami na kufie i kończynach. Uszy z natury opadają swobodnie, przylegając do boków głowy. Tradycyjnie, jak zostało wspomniane, były podcinane – na szczęście w większości krajów praktyka ta jest już zabroniona.
Doberman – pochodzenie
Rasa doberman pochodzi z Niemiec, a swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu hodowcy i tym samym twórcy, Karl’owi Dobermann’owi. Powstała w XIX wieku, z potrzeby stworzenia psa silnego, o mocnym charakterze, ale jednocześnie świetnie współpracującego z przewodnikiem.
Ile żyją dobermany?
Długość życia psa rasy doberman wynosi zwykle około 12 lat, co jest całkiem niezłym wynikiem jak na czworonoga o tak dużych gabarytach. Bezpośredni wpływ na zdrowie będzie miał sposób żywienia, tryb życia i dbanie o profilaktykę.
Doberman – waga
Jak już zostało wspomniane, w przypadku omawianej rasy niezwykle istotne są różnice między płciami, dlatego kwestię wagi należy omawiać tutaj z podziałem, który to uwzględnia. Suki są znacznie mniejsze, ich masa ciała nie powinna przekraczać 35 kilogramów. Tymczasem pożądana waga samców to 40–45 kilogramów. Różnica dotyczyć będzie także wzrostu. Wysokość w kłębie u psa to około 70 centymetrów, suczki są o kilka centymetrów niższe.
Doberman – usposobienie
Choć wyhodowane do pracy związanej ze stanowczością, a niekiedy również agresją, dobermany są ogólnie rzecz biorąc towarzyskie. Ich siła leży w zrównoważonym charakterze. Warunkiem sukcesu jest zapewnienie im dość sporej dawki ruchu i aktywności umysłowej oraz odpowiednie wychowanie.
Doberman – jak wychowywać?
Mimo że oglądając w Internecie zdjęcia i materiały firmowe z dobermanami w roli głównej, zwykle zobaczymy je w łańcuszkach zaciskowych lub kolczatkach, psy te wcale nie wymagają ostrego, awersyjnego treningu. Prawda jest taka, że dla żadnej rasy nie jest on konieczny.
Mocny charakter zwierzęcia owszem, wymaga zdecydowanego i konsekwentnego przewodnika, jednak równie dobrze można ustalić zasady i mądrze wychować pupila bez zadawania mu bólu. Warto mieć to na uwadze, zapraszając pod swój dach czworonożnego przyjaciela.
Doberman a dzieci
Psy tej rasy potrafią być świetnymi towarzyszami dla dzieci. Należy jednak pamiętać, że relacja zwierzęcia z młodym człowiekiem wymaga sporego nakładu ze strony opiekuna. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o realizację potrzeb zarówno psa, jak i naszego potomka, a także wyznaczenie pewnych granic i nauczenie podopiecznych wzajemnego szacunku.
Doberman – choroby
Choroby, jakie najczęściej towarzyszom psom rasy doberman, to alergie pokarmowe, problemy dermatologiczne i schorzenia związane z układem krążenia. Czworonogi te, ze względu na swoje gabaryty, są także narażone na wystąpienie dysplazji stawów. Zawsze należy brać również pod uwagę ryzyko wystąpienia innych chorób, jak choćby borelioza u psa czy wszelkiej maści nowotwory. Dlatego przygarniając zwierzę, zawsze musimy liczyć się z wystąpieniem ewentualnych kosztów leczenia.
Hodowla dobermanów
Zakup dobermana z rodowodem to wydatek rzędu od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Pamiętajmy przy tym, że zwierzak bez udokumentowanego pochodzenia jest jedynie w typie rasy. Wybierając pozornie tańsze źródło, nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać. Pomijając już fakt, że wygląd może odbiegać od wzorca, narażamy się na ryzyko wystąpienia wielu chorób i większe koszty w przyszłości oraz niepewny charakter.
Jeśli decydujemy się na kupno szczeniaka dobermana, przydatna może okazać się wiedza, jak zrobić kojec dla psa. Choć oczywiście zwierzak ten z przyjemnością zamieszka w domu i będzie pełnoprawnym członkiem rodziny, chętnie będzie spędzał także czas na zewnątrz, obserwując otoczenie.