Uzębienie psa jest jednym z najważniejszych narzędzi, którymi posługują się te zwierzęta. Dzięki specjalnie przystosowanej jamie ustnej, psy mogły skutecznie zdobywać i przyswajać pokarm, dbać o higienę, bronić się oraz walczyć. Ilość zębów i ich funkcja nie jest przypadkowa, ponieważ każdy z nich posiada pewne zastosowanie w codziennym życiu. Dlatego dbanie o higienę jamy ustnej i znajomość jej budowy jest wyjątkowo ważna. Pozwala właścicielom świadomie przystosować dietę i zapobiegać ewentualnym schorzeniom. Jednak zacznijmy od podstaw – ile zębów ma pies? Więcej informacji poniżej!
Spis treści
Uzębienie psa
Tak jak u większości ssaków wymiana zębów u psa rozpoczyna się w pierwszych miesiącach życia. Uzębienie psa – co warto wiedzieć w tym temacie? Otóż szczeniaki rodzą się bez uzębienia i z czasem zaczynają przystosowywać swoją szczękę do zmian zachodzących w diecie. Pierwsze zęby mleczne pojawiają się nawet u pięciotygodniowych psiaków. Szczenięta posiadają 28 zębów mlecznych, które pozwalają im przygotować się do przyjmowania pierwszych stałych posiłków. Dbanie o higienę jamy ustnej u naszego pupila od najmłodszych lat jest bardzo ważne. Czyszczenie zębów u psa zapewni zwierzakowi komfort do końca życia i zapobiegnie powstawaniu schorzeń zębów i dziąseł. Co ciekawe, różne rasy psów posiadają inne wymagania względem higieny. Małe pieski mają większą tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, a psiaki z alergiami mogą mieć zmienione ph w okolicy pyska, co skutkuje wzmożoną mineralizacją płytki nazębnej. Na stan zębów wpływa również dieta, którą się stosuje. To, co jedzą psy, ma ogromne znaczenie w odkładaniu się kamienia nazębnego. Sucha karma, gryzaki i kości pozytywnie wpływają na stan uzębienia zwierzaka i pozwalają mu samodzielnie zadbać o swoje uzębienie. Jednak jak wygląda budowa psiej szczęki oraz jakie są nazwy psich zębów i ich rodzaje?
Siekacze u psa
Siekacze u psa pierwotnie służyły do zeskrobywania mięsa z kości. Na przestrzeni lat niewiele się zmieniło. Psy nadal wykorzystują cęgi do odrywania mięsa, ale również do pierwszego pokruszenia pokarmu. Siekacze posiadają również funkcję higieniczną. Służą do usuwania kleszczy oraz pcheł i samodzielnego pozbywania się pasożytów.
Kły psa
Kły psa mają wiele zastosowań. Ich podstawowym zadaniem jest rozdzielanie pokarmu i podzieleniu go na mniejsze porcje. Służą one również do przytrzymania rzeczy w psim pysku, np. patyka w trakcie zabawy czy kości. Zarówno dolne kły psa, jak i górne posiadają charakterystyczny wygląd długich i ostro zakończonych “kolców”. Dzięki takiemu wyglądowi dużo łatwiej można je zlokalizować oraz zachować prawidłową higienę i w prosty sposób o nie zadbać.
Przedtrzonowce u psa
Przedtrzonowce górne u psa – do czego służą? Są one potrzebne do przeżuwania i rozcierania pokarmu. Często są ostatnim elementem przeżuwania, po którym następuje połknięcie jedzenia. Przedtrzonowce u psa znajdują się tuż za kłami w jamie ustnej, a trzonowce u psa są ustawione tuż za przedtrzonowcami. To właśnie na tych zębach bardzo często odkłada się duża ilość kamienia nazębnego. W codziennych sytuacjach te zęby są niewidoczne. Aby do nich się dostać, należy delikatnie przytrzymać psi pyszczek i odsunąć fafle. Dlatego niezmiernie ważne jest kontrolowanie trzonowców i przedtrzonowców, by mieć pełen ogląd tego, co dzieje się z uzębieniem naszego pupila.
Zęby psa schemat
Już wiemy, jak wygląda psie uzębienie oraz pierwsze zęby mleczne u szczeniąt. Jednak ile zębów ma dorosły pies? Tak jak w przypadku ludzi dorosłe osobniki posiadają więcej zębów stałych niż mlecznych.
Komplet psich zębów składa się z 42 sztuk. Psia żuchwa (dolna część pyska) posiada 22 zęby: 6 siekaczy, 2 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 6 trzonowców. Szczęka (górna część pyska) zaś posiada o dwa zęby trzonowe mniej. Schemat zębów psa jest zbliżony do uzębienia kota oraz innych ssaków, ponieważ każdy z tych gatunków podlega wymianie uzębienia i posiada wszystkie wyżej wymienione rodzaje zębów.
Jest to spowodowane tym, że te gatunki zwierząt posiadają zęby dostosowane do zróżnicowanej diety. Jak powszechnie wiadomo, psy zaliczają się do gatunku zwierząt mięsożernych. Korony psich zębów przypominają piłę, która pozwala na szybkie łamanie kości oraz skubanie z nich mięsa. Trzonowce są jednak zębami typowymi dla gatunków wszystkożernych. Dzięki temu jesteśmy w stanie rozróżnić typ diety, którą przyjmował dany gatunek zwierząt, oraz możliwości w rozszerzaniu jej. Co ciekawe, psia żuchwa nie może wykonywać ruchów w bok. Psi pysk jest przystosowany do ruchu góra-dół, co uniemożliwia mu ruszanie żuchwą.
Budowa zęba psa
Budowa zęba psa jest podzielona na koronę i korzeń. Na przykładzie zęba można wyróżnić takie elementy jak szkliwo, czyli tkanka pokrywająca zębinę, oraz samą zębinę, która kształtuje wygląd zęba i jest największą częścią tkanek zęba korony. Następnie dostajemy się do komory miazgi (żywa tkanka zęba), a idąc w głąb korzenia do kanału korzenia. Przy wolnym brzegu dziąsła mamy rowek dziąsłowy i połączenie szkliwno-cementowe. Jest to wyjątkowo ważne miejsce, ponieważ w tej przestrzeni spotka się szkliwo pokrywające koronę zęba i cement pokrywający anatomiczny korzeń zęba. To właśnie w tym miejscu dziąsło przyczepia się do zęba.
Znajomość budowy zęba jest potrzebna w trakcie dbania o jego higienę. Dzięki temu jesteśmy w stanie, we wczesnym stadium choroby, ocenić stan dziąseł i szkliwa. Oczywiście diagnozę i leczenie należy pozostawić lekarzowi, jednak dokładna obserwacja jest potrzebna, by zapobiegać rozpowszechnianiu się choroby. Znajomość funkcji zęba i wiedza, ile zębów ma pies, umożliwiają właścicielom dostosowanie odpowiedniej diety dla pupila i pomagają w przypadkach, gdy psiak gubi swoje uzębienie. Anatomia psiego pyska nie należy do łatwych, jednak odpowiednie przygotowanie pomaga w późniejszej profilaktyce i leczeniu.