Jakie są rasy psów domowych? Jakie są popularne rasy psów w Polsce? To ciekawe pytania, szczególnie że rodziny z dziećmi, ale i też osoby bez nich najczęściej jako pupila domowego wybierają psa. Jest to zwierzę, które człowiek udomowił najwcześniej i nauczył się z nim żyć. Nie da się porównać więzi, jaka powstaje między psem a opiekunem, z więzią z jakimkolwiek innym zwierzęciem. Psy były wykorzystywane do polowań czy strzeżenia domostw, ale również w zaprzęgu. Człowiek, zależnie od tego, czym się zajmował i w jakim klimacie żył, potrzebował psów idealnie przystosowanych do konkretnych zadań. W ten sposób zaczęły powstawać rasy.
Spis treści
Ile jest ras psów?
W literaturze nie ma danych dotyczących dokładnego okresu, w którym człowiek zaczął tworzyć rasy, ingerując w hodowlę tych zwierząt. Pierwotnie dobór psów polegał na łączeniu osobników, które były bardziej ufne i skłonne do pracy z człowiekiem. Później dopiero, gdy człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia, zaczęto kłaść nacisk na użytkowość oraz przystosowanie do życia w danym środowisku. W ten sposób na przestrzeni lat powstawało setki ras psów, z czego każda wyglądała inaczej oraz miała inne zachowania i możliwości fizyczne.
Liczba ras nie jest stała i nieustannie się zmienia. Jest wiele ras wymarłych i tych, które dopiero czekają na uznanie przez FCI. Szacuje się, że na dzień dzisiejszy oficjalnie uznanych przez związek kynologiczny ras jest między 350 a 400.
Istnieją różne rasy psów – zdjęcia mogą nas zadziwić, ponieważ wiele psiaków ma nietuzinkowy wygląd.
Jakie są rasy psów?
Trzeba sobie uświadomić jedno – gatunki psów nie istnieją, są tylko rasy. Mimo tego wiele osób wciąż myli te dwa różne pojęcia. Pies domowy jest sam w sobie gatunkiem, a dopiero potem mówimy o rasach. Powstało ich tyle, że aby je sklasyfikować, utworzono typy, grupy i sekcje.
Pierwszą grupą według FCI są owczarki i psy pasterskie. Owczarki to sekcja pierwsza (w której znajdują się m.in. Border Collie, owczarek australijski, belgijski czy niemiecki), a psy pasterskie sekcja druga (na przykład Australian Cattle Dog).
Drugą grupę zajmują pinczery, sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła, a każdy z nich to również osobna sekcja. W tej grupie znajdziemy takie rasy psów jak dobermany, bulldogi, mastify.
Trzecia grupa FCI jest poświęcona tylko terrierom, a sekcje są podzielone według wielkości przedstawicieli ras.
Czwartą grupę zajmują jamniki, natomiast piątą szpice i psy w typie pierwotnym, czyli malamuty czy szpice miniaturowe.
Jako szóste na liście są psy gończe i rasy pokrewne, na przykład beagle, natomiast siódme to wyżły, ósme aportery, płochacze i psy dowodne.
Dziewiąte to obecnie najpopularniejsze rasy psów, czyli ozdobne i do towarzystwa. Zaś ostatnią grupę zajmują charty.
Najpopularniejsze rasy psów
Wszystkie rasy psów na świecie są ciekawe, każda z nich ma w sobie coś pięknego. Wybierając konkretną rasę, musimy mieć na uwadze, że nie jest to zwierzątko na chwilę, lecz zobowiązanie na lata. To, ile żyje pies, zależy od rasy. Przyjęło się, że im większa rasa, tym krócej zwierzę żyje. Wiele osób mieszkających w blokach słusznie decyduje się na mniejszą rasę.
W trakcie życia psa może sporo zmienić się w naszym życiu, np. pojawi się potomstwo, zatem warto dowiedzieć się, jakie rasy psów dla dzieci będą najbardziej odpowiednie, ponieważ różne rasy mają różne usposobienie. Są takie z ciężkim i trudnym do ułożenia charakterem – wychowanie takiego zwierzęcia w prawidłowy sposób przy dzieciach może okazać się niemożliwe. Opis ras psów jest dostępny w Internecie i wielu książkach, a tam na pewno znajdą się informacje na temat wrodzonych cech charakteru. Rasy psów ze zdjęciami są powszechnie dostępne, przez co możemy kierować się nie tylko charakterem, ale też wyglądem pupila.
Nazwy ras psów, które padają teraz najczęściej, to maltańczyk, shih-tsu i bulldog francuski. Wszystkie te psiaki są na chwile obecną najczęściej wybierane przez rodziny z dziećmi ze względu na łagodny charakter, niewielkie rozmiary i chęć do zabaw z człowiekiem. Jeśli już zdecydowaliśmy się na rasę, która zamieszka z nami pod jednym dachem, to czas wybrać imię dla psa, a tutaj mamy duże pole manewru. Do najpopularniejszych imion w Polsce należą Brutus, Benek, Maks, Daisy, Misiek, Luna czy Saba.
Wiele osób sprzeciwia się kupowaniu psa z hodowli, naciskając na adopcję lub wzięcie psiaka ze schroniska. Jest to bardzo dobre podejście, jednak nie należy demonizować osób chcących kupić pupila. Schroniska często są przepełnione zwierzętami po przejściach, przez co mogą być niestabilne emocjonalnie czy nieprzewidywalne. Psy rasowe mają z góry nakreślony charakter, dlatego przyszły właściciel od razu wie, z jakim psem będzie miał do czynienia. Po wybraniu rasy psa informacje o charakterze i usposobieniu zwierzęcia możemy zaczerpnąć od hodowcy.
Na koniec przypominamy, że międzynarodowy dzień psa został ustanowiony 26 sierpnia. Także trzeba zakasać rękawy i przygotować na święto naszych pociech pyszny mięsny tort, bo wszystkie rasy piesków zasługują, aby je docenić.