Dlaczego koty mruczą, skąd się wydobywa mruczenie i co oznacza? Mimo że coraz lepiej poznajemy kocią naturę, ta „czynność” wciąż stanowi w pewnym stopniu tajemnicę, która nas fascynuje. Ta cecha kotów wywarła na ludziach tak duże wrażenie, że zwierzęta te zaczęliśmy nazywać właśnie „mruczkami”. Wiemy już także na pewno, że mruczenie kota ma wpływ na człowieka, a nawet że mruczenie kota leczy!
Wszyscy miłośnicy kotów słyszeli na pewno powiedzenie, że wystarczy zamknąć kota w pomieszczaniu, w którym znajduje się worek kości, a te kości się zrosną. Choć to oczywiście przesada, to w samym twierdzeniu o terapeutycznym oddziaływaniu tego zwierzęcia jest sporo prawdy. Mruczące koty potrafią sprawić, że szybciej się zrastają kości – nie tylko samego mruczka, ale i człowieka, który mu towarzyszy. A to tylko jeden z dowodów na to, że mruczenie kota leczy. Przyjrzyjmy się temu, jaki mruczenie kota wpływ na człowieka może mieć i jak ten wpływ jest dobroczynny.
Spis treści
Co oznacza jak kot mruczy?
Od dawna ludzie chcieli wiedzieć, co oznacza mruczenie u kota. Dziś już mamy nieco wiedzy na temat tego fascynującego mechanizmu. Bierze w nim udział przepona i krtań, ale wibracje związane z mruczeniem czuć na całym ciele zwierzęcia. Koty mruczą na wdechu i na wydechu. Więcej i częściej mruczą zwierzęta mieszkające w domach, z człowiekiem. Koty wolno żyjące mają mniejszą skłonność do mruczenia.
Dlaczego koty mruczą? Bez wątpienia mruczenie to jedna z form komunikacji – z człowiekiem, ale i z innymi osobnikami. Oprócz tego sposobem komunikowania się tych zwierząt jest zostawianie zapachów i miauczenie kota oraz mowa kociego ciała. Mruczą nie tylko koty domowe. Okazuje się, że mruczeć potrafią też rysie, żbiki, a nawet gepardy. Nie mruczą za to wielkie koty ryczące. Nie usłyszymy więc mruczącego lwa, tygrysa, pumy, jaguara czy lamparta.
Rodzaje mruczenia kota
Powszechnie przyjęło się, że mruczenie kotka oznacza, iż pupil jest zadowolony. I faktycznie tak jest w wielu wypadkach. Koty mruczą podczas podawania im posiłków, podczas głaskania i podczas zabawy. Towarzyszą temu często i inne oznaki zadowolenia, jak ocieranie się czy wzniesiony koci ogon. Mruczenie da się słyszeć podczas bliskiego kontaktu zwierzęcia z człowiekiem, bo jest to w pewnym sensie okazywanie miłości przez koty. Przy pomocy mruczenia koty komunikują się z ludźmi, ale także pomiędzy sobą.
Mruczenie można usłyszeć już kilka dni po narodzinach małego kotka. W ten sposób maluch komunikuje się z matką, która także przy pomocy mruczenia uspokaja swoje dzieci i daje im poczucie bezpieczeństwa. Ale kot mruczy także w sytuacjach stresowych, w chorobie, w czasie rui. Mruczenie można usłyszeć czasem również wtedy, gdy zwierzę umiera. Powoduje ono uwolnienie endorfin, co pomaga zwierzęciu się uspokoić. Są więc różne rodzaje mruczenia. Znaczenie ma głośność i barwa, które się różnią w zależności od sytuacji, w jakiej zwierzę się znajduje.
Mruczenie kota – jaki ma wpływ na człowieka?
Co oznacza jak kot mruczy? Mruczenie ma nie tylko znaczenie w komunikacji, ale jest to też terapia. Naukowo udowodniono, że mruczenie ma wpływ na regenerację kociego organizmu. Dzięki temu szybciej zrastają się złamane kości zwierzęcia. Oprócz tego przyspiesza to gojenie się ran, wpływa na regenerację mięśni i łagodzi ból. Koty dostały więc od natury to, czego nie mają inne gatunki. Okazuje się jednak, że mruczenie leczy nie tylko samego kota, ale ma także wpływ na człowieka, który przebywa w pobliżu. To jeszcze jeden z argumentów, które przemawiają za tym, byśmy cieszyli się towarzystwem tych pięknych i wciąż jeszcze tajemniczych zwierząt.
Mruczenie kota leczy
To, że mruczenie kota leczy, to dziś fakt udowodniony naukowo. Zresztą nie tylko mruczenie. Koty oddziaływają na nas także w inny sposób, co jest wykorzystywane w felinoterapii. Felinoterapia to rodzaj terapii, która wykorzystuje pozytywny wpływ tego zwierzęcia na człowieka. Kiedyś błędnie sądzono, że właściwości leczące ma na przykład samo futerko. Teraz wiemy, że pomaga cały, żywy kot.
Koty mają pozytywny wpływ na wiele aspektów ludzkiego zdrowia: pomagają zapobiegać alergiom, wpływają na pracę układu krwionośnego, redukują stres, pomagają w depresji. A jaki ma mruczenie kota wpływ na człowieka? Bardzo pozytywny! Zacznijmy od zdrowia psychicznego. Mruczenie rozluźnia, redukuje stres i uspokaja. Zwierzęta te pomagają pacjentom z depresją, uzależnieniami, a nawet dzieciom z autyzmem. Mruczenie kota ma wpływ także na układ krążenia. Badania naukowe potwierdziły, że właściciele tych pupili są mniej narażeni na zawały serca lub inne choroby układu krwionośnego. Obecność futrzaka pomaga ponadto stabilizować ciśnienie krwi.
Mruczenie dobre na złamania
Najbardziej zaskakujące i niesamowite może nam się wydawać to, że mruczenie kota przyspiesza proces zrastania się kości po złamaniach! Wibracje, które zwierzę wytwarza podczas mruczenia, wpływają pozytywnie na odtwarzanie tkanki kostnej i jej utwardzenie. Mruczenie ma dobroczynny wpływ, jeśli chodzi o profilaktykę osteoporozy. Pomaga też w regeneracji mięśni i gojeniu się ran.
Kot nie mruczy – dlaczego?
Nasz kotek nie mruczy, czy trzeba się martwić? Jeśli tak jest od początku, nie ma powodu do większego niepokoju. Po prostu niektóre futrzaki nie mruczą i już. Czasami kot mruczy tak cicho, że słychać to tylko w zupełnej ciszy. Jeśli jednak nasz pupil mruczał i naglące przestał to robić, może to być sygnał, że dzieje się coś niedobrego. W takich sytuacjach zastanówmy się, co mogło być powodem zmiany, a jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego powodu odkryć, być może potrzebna będzie rada lekarza weterynarii, który wykluczy lub potwierdzi pojawienie się jakiejś nieprawidłowości.
Komentarz/e
I jak tu takiego mruczącego kota zrzucić z kolan, żeby iść do pracy? Może urlop na żądanie? :xD