Jak wywołać wymioty u psa? W kryzysowych sytuacjach warto wiedzieć, jak pomóc naszemu psu. Wiedza z zakresu pierwszej pomocy niejednokrotnie może uratować zdrowie, a nawet życie naszego pupila. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak sprowokować wymioty u psa oraz dlaczego i w jakich sytuacjach może być to konieczne. Bądź przygotowany na wszelką ewentualność, by twój pupil był zawsze z tobą bezpieczny.
Spis treści
Wymioty u psa
Samoistne wymiotowanie psa może wynikać z różnych powodów. Ich przyczynami mogą być nietolerancje pokarmowe, alergie oraz kontakt ze szkodliwym pokarmem lub substancjami. Wymioty mogą być również konsekwencjami chorób układowych takich jak: wrzody żołądka czy jelit, niewydolność nerek, wątroby, choroby wirusowe, stany nowotworowe i inne. Psy mogą także wymiotować z głodu lub przejedzenia. Niezależnie od przyczyny wymioty powodują odwodnienie, a tym samym osłabiają organizmu czworonoga. Zdarza się także, że pupil po zjedzeniu czegoś dla siebie szkodliwego lub kiedy po prostu gorzej się czuje próbuje oczyścić swój organizm. Wtedy najczęściej pies je trawę i w ten sposób wywołuje u siebie wymioty.
Zdarzają się także sytuacje, w których będzie nam zależeć na wywołaniu wymiotów, na przykład kiedy pies się zadławi, zje szkodliwą dla niego substancję lub ciało stałe. Należy być jednak ostrożnym, aby nie zaszkodzić zwierzakowi. W przypadku substancji należy uważać, aby nie doszło do jej rozprzestrzenienia się w organizmie, a w przypadku ciał stałych – by nie doszło do przebicia przewodu pokarmowego.
Produkty, jakich pies nie może jeść
To, czego nie może jeść pies, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza grupa produktów to taka, która nie jest wskazana dla każdego psa. Natomiast druga to taka, której należy unikać ze względu na nietolerancje pokarmowe i alergie. Szkodliwe ilości uzależnione są także od masy i ogólnego stanu zdrowia danego czworonoga oraz wielkości spożycia szkodliwego produktu.
Produkty trujące dla każdego psa:
– czekolada,
– ksylitol,
– awokado,
– orzechy,
– winogrona i rodzynki,
– cebula i czosnek,
– grzyby,
– produkty mleczne,
– alkohol,
– kofeina,
– sól i inne przyprawy,
– nikotyna,
– pestki owoców,
– rabarbar,
– surowe rośliny strączkowe,
– surowe rośliny psiankowate, np. ziemniaki.
Poza produktami spożywczymi silne reakcje może wywołać także połknięcie ciał stałych oraz niektórych roślin. Mając w domu pupila, musimy sprawdzić, czy rośliny w naszym zaciszu domowym nie są trujące dla psów. Psy z reguły są ciekawskie i nigdy nie wiemy, kiedy zainteresuje się naszą roślinką.
Pies na smyczy podczas spacerów powinien być zawsze, jeśli ma tendencję do jedzenia rzeczy z ziemi. W ten sposób można lepiej go kontrolować. Dla jego bezpieczeństwa można także używać kagańca.
Jak spowodować wymioty u psa?
Zanim zaczniemy wywoływanie wymiotów u naszego pupila, musimy się zastanowić, czy jest to w ogóle konieczne. Jeśli zauważymy, że nasz pupil zjadł coś nieodpowiedniego, jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Lekarz z pewnością zapyta o to, co zjadł nasz pies, oraz jaki czas minął od zjedzenia. To lekarz zdecyduje, czy jest konieczna specjalistyczna interwencja, czy poinstruuje cię, jak sprowokować wymioty u psa. W przypadku jakichkolwiek komplikacji koniecznie udaj się do kliniki.
Czym wywołać wymioty u psa?
Pamiętaj, że zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki, należy zadzwonić do weterynarza. Samodzielne działanie może jeszcze bardziej zaszkodzić pupilowi. Jeśli wywołanie wymiotów u psa okaże się konieczne, najprawdopodobniej lekarz zaleci użycie wody utlenionej. Jej ilość zależna jest od masy ciała psa i najczęściej stosuje się dawkę od 1-5 ml/kg. Woda utleniona na wymioty dla psa działa stosunkowo szybko. W tym czasie cały czas obserwuj pupila i w razie jakichkolwiek obaw kontaktuj się na bieżąco z weterynarzem.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na wymioty u psa, aktualnie jest to najbezpieczniejsza opcja. Nie jest ona jednak obojętna dla organizmu. Wiedząc, jak zmusić psa do wymiotów, nie należy wykorzystywać tego zbyt często, gdyż woda utleniona może spowodować zapalenie błony śluzowej żołądka.
Wywoływanie wymiotów przez lekarza weterynarii
Po telefonicznej konsultacji stanu zdrowia naszego pupila możliwe, że będzie konieczna wizyta w klinice. W takiej sytuacji musisz wiedzieć, jak przewozić psa w samochodzie, aby dotrzeć tam bezpiecznie.
Trafiając po zatruciu do gabinetu weterynarza, możliwe, że on także będzie próbował wzbudzić wymioty. Weterynaryjnym sposobem wywołania wymiotów jest użycie leku w formie kropel do oczu. Jest to obecnie najbezpieczniejszy sposób. Dawniej używano leku z grupy opioidów, których efekty uboczne były jednak dość rozległe.
Szkodliwe sposoby wywoływania wymiotów u psa
Pamiętajmy, że dawne sposoby, których używali nasi dziadkowie czy rodzice wobec psów niekoniecznie muszą być aktualne. Dla przykładu: kiedyś stosowano mechaniczny sposób wywołania wymiotów, np. za pomocą palców. Szansa, że uda nam się w ten sposób wywołać wymioty, jest stosunkowo mała. Możliwe jest to jedynie przy użyciu dużej siły. Przez taką sytuacje pies zdecydowanie może stracić do nas zaufanie i zacząć się bać lub zachowywać agresywnie wobec opiekuna.
Dawniej stosowano także roztwór z soli kuchennej. Sól wywołuje wymioty, ale jednocześnie sama w sobie jest trucizną dla psów. W efekcie wywoływanie wymiotów u psa wodą z solą może zatruć organizm pupila.
Swego czasu sposobem na to, jak spowodować wymioty u psa, była soda oczyszczona. Powoduje ona wymioty, jak również niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, głównie w obrębie układu pokarmowego.
Medycyna cały czas się rozwija i nieustannie szuka lepszych rozwiązań. Będąc opiekunem czworonoga, warto być na bieżąco ze sposobami pierwszej pomocy. Każdorazowe zjedzenie niewłaściwej rzeczy lub substancji trującej może być groźne dla naszego psa. Nigdy nie należy bagatelizować takiej sytuacji. W takim kryzysie przede wszystkim nie dajmy się ponieść emocjom. Działając instynktownie, nie zawsze postępujemy właściwie. Wiedzmy jednak, że podstawowe wychowanie psa, aby nie zjadał wszystkiego, co spotka na swojej drodze, zminimalizuje to ryzyko.