Szelki dla psa stanowią element podstawowej wyprawki czworonoga. W poniższym artykule znajdziesz informacje na temat rodzajów szelek dostępnych na rynku oraz jak dobrać właściwe dla swojego pupila. Każdy rodzaj szelek ma inne zastosowanie. Rynek obfituje w różne rodzaje modeli oraz wzorów i warto znać różnice aby jak najlepiej dobrać odpowiednie.
Spis treści
Jakie szelki dla psa?
Szelki dla psa oprócz walorów estetycznych spełniają także funkcję związaną z bezpieczeństwem. Dzięki nim pies noga w nogę podąża ze swoim przewodnikiem. Dobór odpowiednich szelek zależy od:
– wielkości psa,
– budowy ciała,
– aktywności pupila,
– stanu skóry.
Inne modele sprawdzą się w przypadku psów małych oraz szczeniaków, a inne w przypadku większych psów. Szelki dla psów dużych będą większe, masywniejsze niż szelki dla małego psa. Także dla psów aktywnych i pracujących wybierzemy inny model szelek. W trakcie życia pupila jego potrzeby mogą się zmieniać i na przykład w przypadku, gdy pies wyrasta z danych szelek, należy je wymienić na inne.
Szelki dla psa – rodzaje
Na rynku dostępne są szelki:
– typu guard – są skonstruowane tak, aby uniemożliwić oswobodzenie się psa (jeżeli są dobrze dobrane). Model ten tworzą dwie obręcze i dwa paski je łączące. Idealne na codzienne spacery oraz dłuższe trasy;
– guard bezuciskowe – model ten różni się od klasycznych szelek typu guard materiałem, który jest dodatkowo podszyty od strony skóry psa, tak aby ograniczyć tarcie. Szelki bezuciskowe dla psa stanowią idealny wybór w przypadku wrażliwej skóry;
– norweskie – pozwalają na dużą swobodę ruchów psa, nieco szybciej się je zakłada niż szelki typu guard ze względu na ich prostszą budowę. Występujący przedni pasek znajduje się na klatce piersiowej psa i optymalnie rozkłada nacisk;
– typu sled – nazwa pochodzi od angielskiego „sled dog” – w tłumaczeniu „pies zaprzęgowy”. Mają za zadanie ułatwić psu ciągnięcie bez krępowania ruchów. Ciągnięcie przez psa na co dzień nie jest wskazanym zachowaniem. Szelki te stosuje się u psów biegających w zaprzęgach, ciągnących rower lub towarzyszących narciarzom oraz biegaczom;
– easy-walk – inaczej nazywane także szelkami typu step-in oraz walk-in. Idealnie sprawdzą się dla psów, które nie mają jeszcze wypracowanego chodzenia na tak zwanej „luźnej smyczy”, pomagają w nauce tej techniki. Model ten posiada przypięcie na smycz z przodu. Szelki dla psa zapinane z przodu utrudniają ciągnięcie podczas spacerów. Nie są to więc w 100% wygodne szelki dla psa. Mają one jednak przede wszystkim spełniać swoją rolę jako narzędzie wspomagające naukę. Dzięki drobnemu dyskomfortowi pies po pewnym czasie (przy odpowiednim treningu) zrozumie, jakie zachowania są niewłaściwe;
– sport, inaczej szelki treningowe dla psa – są to szelki 3w1. To model łączący szelki guard, norweskie oraz easy-walk. Konstrukcja oparta jest na szelkach typu guard, wzbogacona o rączkę do przytrzymania psa oraz dodatkowe miejsce na smycz z przodu. Dają one pełną wygodę psu oraz większą możliwość kontroli podczas uprawiania sportu czy treningu psa
– dla konkretnej rasy psów, na przykład szelki dla mopsów. Każda rasa psów charakteryzuje się specyficzną budową ciała. Firmy produkują modele dedykowane konkretnym rasom z uwzględnieniem sylwetki i zakresu odpowiedniej masy. W przypadku mopsów charakterystyczna jest krępa budowa ciała.
To, jakie szelki dla psa wybierzemy, zależy oczywiście wyłącznie od nas. Warto jednak nie kierować się tylko walorami estetycznymi, a postawić na ich funkcjonalność i wygodę.
Szelki dla psa z imieniem
Na rynku dostępne są także szelki, które można spersonalizować, umieszczając na nich na przykład imię psa. Jest to na pewno urocze, a co ważniejsze – poprawia bezpieczeństwo naszego pupila. Ma to oczywiście sens jedynie, gdy imię dla psa jest znane i zwierzak bezwarunkowo na nie reaguje. Na szelkach możemy również umieścić numer naszego telefonu. Może to stanowić element uzupełniający adresatkę i czipowanie psa. W przypadku zgubienia czy zaginięcia psa pozwoli na szybsze i łatwiejsze odnalezienie.
Szelki odblaskowe dla psa
Jeśli miejsca naszych spacerów z pupilem są słabo oświetlone, warto rozważyć zakup szelek odblaskowych. Szczególnie przydatne są one jesienią oraz zimą, kiedy to stosunkowo wcześnie robi się ciemno na dworze. Dzięki czemu nasz pies będzie mógł swobodnie biegać, a my będziemy o niego spokojni. Szelki mogą zawierać elementy lub być w całości odblaskowe.
Jak zmierzyć szelki dla psa?
Szelki, w zależności od rodzaju, na który się zdecydujemy, mierzy się w różny sposób. Te typu guard oraz guard bezuciskowe wymagają zmierzenia: obręczy barkowej i obręczy piersiowej. Należy także sprawdzić odległość pomiędzy przednią a tylną pętlą na plecach oraz w okolicy mostka. Dobre szelki dla psa typu guard to takie, które mają zapas kilku centymetrów w obwodzie klatki piersiowej.
Szelki norweskie wymagają pomiaru obwodu klatki piersiowej oraz zmierzenia długości pasa przedniego. Do obwodu klatki piersiowej również należy doliczyć kilka centymetrów.
Szelki typu sled wymagają pomiaru obwodu karku i długości grzbietu.
W przypadku szelek typu easy-walk także będziemy mierzyć obwód klatki piersiowej i długość pasa przedniego. W przypadku tych szelek nie zostawiamy jednak zapasu jeśli chodzi o przestrzeń między jedną pachwiną a drugą.
Dobierając odpowiednie szelki sportowe, należy zmierzyć: obręcz barkową, piersiową, odległość pomiędzy pętlami po stronie pleców oraz mostka.
Podczas zakupów każdorazowo sprawdzaj wymiary podane przez producenta. Rozmiary szelek różnią się także szerokością taśmy. Mniejsze rozmiary mają taśmę o mniejszej szerokości, a większe są odpowiednio szersze. Przy rozmiarach znajduje się także informacja o zakresie wagowym psa, dla jakiego dany rozmiar jest przystosowany. Informacje na temat, jak dobrać szelki dla psa, każdorazowo znajdują się na stronie sklepu/producenta. W przypadku zakupów stacjonarnych, w razie wątpliwości, śmiało korzystaj z porady u sprzedawcy.
Ile kosztują szelki dla psa?
Koszt szelek jest bardzo zróżnicowany i uzależniony od wielu czynników. Cena zależy przede wszystkim od rodzaju. Szelki dla większych psów będą droższe ze względu na konieczność użycia większej ilości materiału oraz masywniejszego okucia. Droższe to takie, które: są wzbogacone o personalizację, są ręcznie robione lub są wykonywane na wymiar. Szelki gładkie, bez unikatowych wzorów, będą tańsze. Podczas wyboru można wziąć pod uwagę to, jakie kolory widzą psy.
Jak nauczyć psa chodzenia w szelkach?
Sposób na to, jak założyć szelki psu, będzie różny w zależności od konkretnego typu. W każdym jednak przypadku naukę chodzenia w szelkach powinniśmy wprowadzać stopniowo i najlepiej jest ją rozpocząć w domu. Do nauki, oprócz samych szelek, będziemy potrzebować jedzenia w formie nagrody. Naszym celem będzie skojarzenie szelek z czymś przyjemnym dla psa. Jeśli mamy szczeniaka, z pewnością nauka przebiegnie szybciej niż przykładowo w przypadku starszego psa z innymi przyzwyczajeniami. W jednym i w drugim przypadku należy być cierpliwym. Być może twój pies nie będzie miał problemu z szelkami i już podczas pierwszego treningu pozwoli tobie na ich założenie, a być może nastąpi to dopiero po kilku treningach.
Naukę rozpoczynamy od zapinania klamry. W przypadku szelek z kilkoma klamrami na początku zapinamy tylko jedną. Trening może przebiegać według schematu: zapięcie, nagroda, odpięcie. Kiedy ten etap nie będzie stanowił problemu, możemy zapinać pozostałe klamry czy założyć na chwilę całe szelki, cały czas pamiętając o nagradzaniu psa, kiedy ma szelki na sobie. Następnie będzie nam zależeć na tym, aby pies przyzwyczaił się do chodzenia w szelkach. Jeśli pies czuje się niepewnie, możemy spróbować nakierować go ręką z jedzeniem tak, aby podążał on za swoją nagrodą. Jedzenie wydajemy po zrobieniu kilku kroków.
Kiedy mamy już opanowane zakładanie i chodzenie w szelkach, możemy przystąpić do przyzwyczajania psa do obecności smyczy. Początkowo przypinamy ją i odpinamy, kiedy pupil stoi w miejscu. Nagradzamy psa jedzeniem, kiedy smycz jest przypięta.
Później oswajamy go z napięciem, jakie smycz może wywołać, lekko ją napinając (również w miejscu) i nagradzając. Dopiero na samym końcu chodzimy z psem na smyczy i zaczynamy pracę nad generalizacją zachowania. Generalizacją będzie chodzenie w szelkach w innym środowisku niż domowe zacisze.
Chodzenie w szelkach ma wiele etapów, ale warto każdy z nich przepracować i sprawić, że pies będzie się czuł pewnie na każdym z nich. Zaowocuje to w przyszłości brakiem problemów z zakładaniem szelek i komfortem psychicznym psa.
Co jest lepsza dla psa – szelki czy obroża?
Psy, podobnie jak ludzie, różnią się od siebie i mają różne potrzeby. Najlepsze szelki dla psa to takie, które pasują idealnie do wielkości i budowy oraz spełniają oczekiwane funkcje. Dylemat pomiędzy szelkami a obrożą powinny rozstrzygnąć odpowiedzi na poniższe pytania:
- Do czego mają służyć? Przykładowo: Czy mają to być szelki spacerowe dla psa? Czy mają one służyć do treningów sportowych?
- Jaki jest twój pies? Jak zachowuje się podczas spacerów? Czy jest on spokojny? Czy agresywny? Zlękniony? A może reaktywny?
Obroża daje przewodnikowi większą kontrolę nad czworonogiem. Jeśli nasz pies jest agresywny, reaktywny i jeszcze nie wiesz, jak uspokoić psa, obroża będzie znacznie lepszym wyborem. Przy użyciu obroży można także uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. Szelki dla dużego psa także nie są dobrym pomysłem i lepsza opcją będzie również obroża. Chodzenie na smyczy można zastępczo wypracować, używając szelek typu easy-walk.
Dla psów tropiących, zaprzęgowych, uprawiających sport czy towarzyszących przewodnikowi podczas aktywności z pewnością lepiej sprawdzą się szelki.
Szelki dla psa z uchwytem również dają większą kontrolę opiekunowi. Praktycznie każdy rodzaj szelek można spotkać z uchwytem lub bez. Używa się go jednak głównie w sytuacjach kryzysowych lub podczas treningu (w ramach nakręcania i budowania motywacji psa).
Nie trzeba się jednak ograniczać wyłącznie do szelek lub obroży. Można z nich korzystać w zależności od okoliczności. Po pewnym czasie pies skojarzy dane narzędzie z sytuacją i będzie wiedział, czego od niego aktualnie oczekujemy. Tym samym łatwiej mu będzie sprostać oczekiwaniom przewodnika, co ułatwi wzajemną komunikację.