Regularne czyszczenie akwarium jest niezwykle istotne! Zatem czym i jak czyścić akwarium? To pytanie zadawane przez wielu początkujących akwarystów. W tym artykule przedstawimy najprostsze sposoby na zachowanie czystości w zbiorniku.
Spis treści
Czym myć akwarium?
Zabrudzeń w akwarium jest wiele – od zwykłego kamienia po osad na szybie i glon. Producenci przedstawiają tysiące sprzętów ułatwiających zachowanie czystości: od skrobaczek po czyściki magnetyczne. Największy brud zawsze znajduje się na dnie, gdzie opadają resztki pokarmu oraz odchody ryb, i na szybie w postaci osadu oraz glonów. Warto wiedzieć, czym czyścić szyby w akwarium, a czym dno i które z setek produktów dostępnych na rynku wybrać.
Jedną z ważniejszych kwestii jest ta, jak często czyścić akwarium, bowiem zależy to na przykład od jego wielkości. W małym litrażu ciężej jest zachować prawidłową biologię wody, bardzo szybko rośnie stężenie szkodliwych substancji i cotygodniowa podmiana jest konieczna. No właśnie. Jak czyścić akwarium z rybkami, kiedy te pływają w środku, a wodę trzeba wymienić? Wcześniej padło słusznie słowo podmiana, ponieważ nigdy nie wymieniamy wody całkowicie, a jedynie jej część. Do dzisiaj jest wiele osób, które odławiają ryby, wylewają wodę całkowicie i nalewają świeżej z kranu. Nie da się popełnić gorszego błędu. Sprzątanie akwarium jest o wiele bardziej proste, jeśli robimy to prawidłowo.
Jak wyczyścić akwarium z osadu?
Z każdym dniem funkcjonowania akwarium szyba będzie stawała się coraz bardziej zamglona. Osad na szybie może składać się z glonów, pierwotniaków i bakterii, dla których wewnętrzna część szyby jest taką samą przestrzenią do życia co dno, korzenie czy rośliny, więc z łatwością się na niej zadomawiają. Nosi to profesjonalną nazwę – film bakteryjny. Przy braku ruchu wody i niewystarczającym napowietrzeniu może pojawić się również na tafli wody w postaci mlecznej mieniącej się warstwy.
Czym umyć akwarium od środka? Z tego rodzaju problemami z szybą wewnętrzną radzą sobie skrobaki i czyściki magnetyczne. Oba z tych rozwiązań mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim wszystko zależy od umiejętnego posługiwania się tego typu narzędziami. Zacznijmy od skrobaczek, czyli żyletek i ostrzy. Skrobanie ostrzem jest najskuteczniejszą walką z osadem na szybie, ale to, na co trzeba zwrócić uwagę, to czystość ostrza. Jest wielu przeciwników zarzucających skrobaczkom rysowanie szyby akwarium. Jest to słuszne stwierdzenie, ale tylko w przypadku zabrudzonego ostrza. Żyletka sama w sobie jest gładka i równo przesuwa się po gładkiej powierzchni. Najgorszym problemem są drobinki piasku dostające się pod ostrze i to właśnie one odpowiadają za powstawanie rys. Piasek jest na tyle twardy, że dodatkowo dociskany przez nas do szyby tworzy mało widoczne wgłębienia. Czyściki magnetyczne również należą do skutecznych zabójców osadu, jednak i w tym przypadku nieumiejętne posługiwanie się może zakończyć się porysowaniem przez zanieczyszczenia dostające się pod wewnętrzną część czyścika. Dodatkowym minusem jest to, że takim sprzętem trudno jest wyczyścić trudno dostępne miejsca, jakimi są na przykład narożniki akwarium.
Aby uniknąć zarysowań, nie powinniśmy używać skrobaczek i czyścików, kiedy woda jest wzburzona i muł z dna unosi się w całym akwarium. Nie powinno się również czyścić powierzchni blisko dna, ponieważ zwiększamy ryzyko dostania się drobinek pod żyletkę lub między magnesy, zwłaszcza jeśli podłożem jest piasek.
Warto również wiedzieć, jak wyczyścić akwarium z kamienia. Biały osad pojawia się najczęściej na linii tafli. Woda paruje i nieznacznie obniża swój poziom, odsłaniając nieprzyjemny dla oka biały osad. Łatwo można się go pozbyć środkiem, który każdy z nas zapewne ma w domu. Czyszczenie akwarium octem jest metodą powszechnie stosowaną wśród akwarystów do odświeżania starego akwarium, ale i również pozbycia się kamienia. Trzeba jednak pamiętać, aby ocet nie dostał się do wody, więc jej poziom powinien być niższy niż osad. Odrobinę octu możemy wylać na gąbeczkę lub palec i wytrzeć zalegający kamień. Ocet szybko wyparuje i wyschniętą, a najlepiej dodatkowo przetartą, wilgotną ściereczką można jeszcze raz wytrzeć szybę, a następnie uzupełnić wodę.
Jak wyczyścić akwarium w glonów?
Glony są wrogiem numer jeden niejednego akwarysty. Potrafią pojawić się znikąd i obrastać rośliny i elementy wystroju. Czy aby na pewno znikąd? Na rynku istnieje wiele preparatów chemicznych mających zabijać glony w akwarium. Trzeba pamiętać, że celem preparatu jest pomoc w walce z glonami, a nie zlikwidowanie ich na dobre. Bez pozbycia się przyczyny problem będzie nawracać.
Najczęstsze przyczyny powstawania glonów to: nieodpowiedni czas świecenia w akwarium, złe parametry wody, zbyt żyzna woda, przekarmianie ryb, niewydajna filtracja, częste grzebanie w podłożu i wiele innych. Nigdy nie uda się w pełni pozbyć glona, ale można postarać się przynajmniej trzymać go w ryzach.
Problem z oświetleniem jest jednym z najczęstszych powodów zarastania akwarium nieproszonymi gośćmi. Większość glonów kocha światło i jego nadmiar przyczynia się do powstawania problemu. Trzeba mieć umiar, jeśli chodzi o długość doświetlania akwarium. Należy utrzymać balans między zapotrzebowaniem żywych roślin a nadmiarem sprzyjającym glonom. Wielu doświadczonych akwarystów odradza świecenie dłuższe niż 6 godzin. Jednak nie tylko światło z ledów czy świetlówek dochodzi do akwarium. Nie można zapominać o słońcu. Decydując się na akwarium, należy mieć na nie specjalnie przygotowane miejsce – z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Nawet jeśli słońce bezpośrednio nie pada na szybę, to nie zmienia to faktu, że za dania oświetla całe pomieszczenie, zwłaszcza latem. Wiosna i lato to pory roku, gdzie największa liczba akwarystów szuka pomocy przy walce z uporczywymi glonami. Co najciekawsze, zbyt mała ilość światła również sprzyja powstawaniu glonów, ale innych niż popularne w kolorze zielonym – na przykład okrzemków. Zbyt żyzna woda również jest jednym z częstych powodów niekorzystnego zazielenienia akwarium. W suplementowaniu roślin należy zachować umiar. Im mniej roślin, tym mniej nawozów. Nadmiar, którego nie zdołają przyswoić rośliny, chętnie wykorzystają glony. Aby uniknąć plagi nieproszonych narośli, powinniśmy rozpoznać gatunek i znaleźć przyczynę, a na koniec zastosować środki, które zapobiegną rozwojowi danego rodzaju glona. Żywe rośliny akwariowe pomagają w walce z glonami – wypierają je. Zwłaszcza szybko rosnące roślinki, które pochłaniają nadmiar nawozów i innych składników, aby jak najszybciej zbudować swoją tkankę. Wykorzystywanie samych sztucznych roślin lub brak jakichkolwiek to idealny przepis na glona. Zaleca się, aby przynajmniej 50% dna akwarium było zarośnięte korzystnymi roślinami. Będzie to wystarczające aby zachować odpowiednią biologię w akwarium.
Najczęściej występujące rodzaje glonów to jednopunktowce i jednokomórkowce, które najczęściej występują na szybie w postaci delikatnego zielonego nalotu. Glony nitkowate wyglądają, jak sama nazwa wskazuje, niczym małe zielone niteczki oplątujące sprzęt oraz młode roślinki. Są następstwem zaniedbania akwarium z regularnego czyszczenia. Zakwit wody to glony unoszące się w słupie wody, zmieniając jej kolor na mleczno-zielony. Brunatnice to glony o brązowym kolorze. W rzeczywistości nazwa jest myląca, ponieważ brunatnice żyją tylko w morzach. Okrzemki są złoto-brązowym nalotem. To bardzo charakterystyczny glon, ma twardą strukturę. Na koniec został istny potwór, który akwarystom śni się w najgorszych koszmarach. Mowa o krasnoroście. Ma postać ciemnych, niemalże czarnych pukli włosków. Błyskawicznie zarasta wszystko, czego dosięgnie – od dekoracji, po wloty, do filtra. Pojawia się w bardzo dojrzałych akwariach przy niewydajnej filtracji i przenawożeniu, ale też twardej wodzie.
Można z nimi walczyć seriami dawek CO2, ale warunkiem jest jednocześnie bardzo wydajny filtr. Może być również napowietrzacz, ale nie zastąpi filtracji. Nawożenie CO2 w płynie bez dwutlenku w postaci gazowej może pogorszyć sytuację. Uniwersalną metodą na pomoc przy pozbywaniu się glonów są lampy UV, które niszczą zarodniki.
Jak czyścić dno akwarium z odchodów?
Nic bardziej prostego. Do odmulania dna akwarium może posłużyć odmulacz lub zwykły wąż. Jeden koniec węża bądź końcówkę odmulacza wkładamy do wody, drugi do wiadra. Uprzednio należy zassać wodę, wytwarzając podciśnienie. Woda powinna sama zacząć wtłaczać się do wiadra. Dużo wygodniejsze jest zastosowanie odmulacza z pompką, która naciskana sama zasysa wodę do wężyka. Zdecydowanie jest to bardziej polecane, bo nie ma ryzyka zassania do ust brudnej wody z akwarium. Należy pamiętać, aby końcówką węża w akwarium delikatnie wzburzać dno, by następnie niczym odkurzaczem wciągnąć uniesiony muł.
Ryby akwariowe czyszczące dno
Świetną pomocą przy czyszczeniu akwarium może być sama obsada. Najczęściej wybierane ryby do sprzątania to kiryski, otoski oraz ryby zbrojnikowate, czyli popularne glonojady. Kosiarki (Grubowarg Syjamski) są doskonałymi wojownikami do walki z glonami, ale dopóki są młode. Do ekipy sprzątającej warto również dodać Otoski, z mięczaków niezawodne Helmety a najlepiej krewetki, o ile będą mogły czuć się bezpieczne z resztą obsady. Świetnie radzą sobie również najpopularniejsze świderki. Raczej unika się łączenia ich w akwarium z Helenkami, ponieważ te niepozorne pasiaste stworzenia są mistrzami w pozbywaniu się ślimaków i mogą skutecznie ograniczyć populacje świderków.
Akwarystyka istnieje od dziesiątek lat i na przestrzeni tego czasu nauczyła się, jak walczyć z niekorzystnymi sytuacjami w akwarium. Warto jednak zaplanować zakładanie akwarium tak, aby zapobiec lub zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów takich jak glony, a nawet masowe wymieranie ryb w akwarium.
Komentarz/e
mega przydatne informacje,dzieki!