Wśród ogromnej różnorodności raz psów bardzo trudno jest wybrać odpowiednie rasy psów dla dziecka. Od samego początku poszukiwań powinno się mieć na uwadze, że obowiązek opieki nad psem spoczywał będzie na rodzicach. Nie mowa tu o samych spacerach czy karmieniu, ale o treningu, który sprawi, że dane zwierzę będzie bezpiecznym towarzyszem całej rodziny, a w szczególności dziecka.
Spis treści
Pies dla dziecka
W życiu każdego dziecka przychodzi moment, w którym pojawia się bardzo silna ochota na posiadanie zwierzęcia domowego. Częstym wyborem, a zarazem marzeniem młodego człowieka, jest pies. Wierny i wesoły towarzysz zabaw, powiernik tajemnic, a przede wszystkim przyjaciel na cały okres dorastania. Dziecko z pewnością samodzielnie wybierze imię dla psa oraz pomoże w skompletowaniu dla niego wyprawki. Pies dla dzieci zwykle jest zwierzęciem bardzo idealizowanym – dzieci, a często także dorośli, nie zdają sobie sprawy z tego, jak dużo wiedzy, wysiłku i umiejętności wymaga szkolenie i opieka nad tym zwierzęciem. Przykładowo, biorąc pod opiekę szczenię, należy poświęcić mnóstwo czasu na jego socjalizację i naukę czystości, co przy jednoczesnym wychowywaniu dzieci może być nie lada wyzwaniem. Nawet labrador czy golden retriever bez odpowiedniego przygotowania nie będzie idealnym psem rodzinnym.
Jakimi cechami charakteru powinna wyróżniać się rasa psa dla rodziny z dziećmi? Najlepiej, gdyby wybrany pupil odznaczał się dużą cierpliwością i niskim potencjałem agresji. Ważny jest też wewnętrzny spokój i równowaga emocjonalna zachowywana nawet w sytuacjach, w których pojawia się wiele bodźców. Idealny pies dla dzieci charakteryzuje się ponadto lojalnością wobec swojej rodziny, ale nie wykazuje zbyt dużej potrzeby stróżowania. Ten wybitnie stróżujący może sprawiać problemy w przypadku odwiedzin przez członków rodziny lub znajomych. Nadmierna chęć ochrony dziecka może przerodzić się w agresję lub wywołać u psa silny niepokój, który wytrąci go z równowagi.

Rasy psów dla dziecka
Psy odpowiednie dla dzieci można podzielić według ich wielkości, użytkowości czy wymagań pielęgnacyjnych. W zależności od warunków mieszkaniowych, aktywności i stylu życia rodziny należy dobrać rasę, która będzie możliwie najlepiej czuła się w określonym środowisku. Nawet psy bardzo ruchliwe i aktywne, a także rasy olbrzymie mogą czuć się doskonale w małym mieszkaniu, o ile zapewni się im odpowiednio długie spacery i zabawy zaspokajające ich instynkty i potrzeby. Wybierając psy dobre dla dzieci, należy wziąć pod uwagę także wiek dziecka. Maluch może nieświadomie zrobić krzywdę zwierzęciu – w tym przypadku ważne, by zwierzę nie było zbyt drobne i kruche. Działa to również w drugą stronę – pies rasy olbrzymiej może przypadkowo przewrócić dziecko lub je uderzyć, nie mówiąc nawet o problemach podczas spaceru, które na pewno wystąpią, jeśli pupil nie zostanie nauczony chodzenia na luźnej smyczy.
Małe psy dla dziecka
Odpowiednie małe rasy psów dla dzieci to np. wesoły i energiczny jack russel terrier. Jest to pies, który będzie świetnym kompanem ośmio- lub dziesięciolatka. Wyróżnia się czujnością i silnym instynktem myśliwskim, co należy wziąć pod uwagę, jeśli w domu przebywają również inne zwierzęta. Wymaga bardzo dużo ruchu i odpowiedzialnego, konsekwentnego prowadzenia. Innym terierem odpowiednim dla wymienionej wcześniej grupy wiekowej jest cairn terrier. Przy odpowiedniej pielęgnacji pupil ten nie gubi sierści, co jest dużym plusem, jeśli zależy nam na zachowaniu czystości w domu. Jakie jeszcze psy łagodne dla dzieci warto uwzględnić w naszym zestawieniu? Przyjacielskie i bardzo inteligentne pudle miniaturowe, świetni towarzysze spacerów Cavalier king charles spaniele czy posłuszne i skore do zabawy owczarki szetlandzkie. Niezależnie od tego, czy w naszym domu pojawi się piesek czy suczka, te rasy, po dokładnym zapoznaniu się z ich specyfiką, będą wspaniałymi członkami rodziny na najbliższe kilkanaście lat. Ile żyje pies wybranej rasy? Dowiesz się z naszego portalu! Psy odpowiednie dla dzieci, które chcą poświęcić więcej czasu na pielęgnację swojego pupila, to np. przedstawiciele rasy bichon friese. Do tej samej grupy należą także bolończyki, hawańczyki i maltańczyki. Bichon friese jest psem mocno uczulającym – z tego względu lepiej dać dziecku wcześniej poobcować z tą rasą w hodowli i przekonać się, czy na pewno nie wystąpi reakcja alergiczna. Biszony, poza spędzaniem czasu na zabawie, uwielbiają też wylegiwać się na kanapie. Będą mogły towarzyszyć dziecku w czasie odrabiania lekcji czy nauki, drzemiąc sobie w pobliżu biurka.

Psy przyjazne dzieciom
Zastanawiając się nad tym, które rasy psów dla dziecka są najwłaściwsze, na myśl od razu przychodzi pies przypominający puchatą, białą chmurę. To samojed – rasa niezwykle cierpliwa, lubiąca dzieci i dużą aktywność, która idealnie sprawdzi się jako członek rodziny spędzającej dużo czasu na zewnątrz. Nie stresuje ich przebywanie dużej grupie ludzi, są towarzyskie i chętnie poznają wszystkich kolegów malucha lub starszego dziecka. Jeszcze bardziej energicznym psem jest angielski springer spaniel. Jego dostojny wygląd i niezwykle łagodny charakter w połączeniu z niewyczerpanymi pokładami sił do zabawy sprawia, że to świetny towarzysz nieco starszego, aktywnego dziecka.
Łagodny pies dla dzieci
Pies, który lubi dzieci, musi uprzednio zostać z nimi dobrze zsocjalizowany. Nie może reagować lękiem na gwałtowne ruchy czy krzyki dziecka. Dobrym wyborem mogą być psy ras olbrzymich – nowofunlandy, berneńskie psy pasterskie lub owczarki podhalańskie. Mimo tego, że ich gabaryty są bardzo duże, przez co samym wyglądem budzą ogromny respekt, ich charaktery są łagodne. Przedstawiciele tych ras do świetne psy dla małych dzieci jak i osób starszych. Są niezwykle delikatne także w stosunku do innych zwierząt. Pewne pokłady wrodzonego spokoju sprawiają, że młodsi członkowie rodziny nie robią na nich wrażenia swoim głośnym i chaotycznym zachowaniem. Oznacza to, że zarówno berneńczyk, nowofunland, jak i podhalan to idealny, spokojny pies dla dzieci.

Wybór odpowiedniej hodowli
Przed zakupem rasowego psa bardzo ważne jest wnikliwe sprawdzenie hodowli. Nie można zgadzać się na dowóz zwierzęcia czy odbiór w drzwiach lub przy bramce. Kontrola warunków, jakie hodowca zapewnia dorastającym szczeniętom i dorosłym psom, jest niezwykle istotna dla późniejszej współpracy z naszym własnym psem. Nawet teoretycznie najlepsza rasa psa dla dziecka może okazać się niewystarczająca, ze względu na brak wczesnej socjalizacji jeszcze u hodowcy, skrzyżowanie osobników odznaczających się niepożądanymi cechami charakteru czy nabycie pewnych behawioralnych, psychicznych krzywd w młodości.
W powyższym zestawieniu nie znalazł się żaden przedstawiciel ras brachycefalicznych – psy ze spłaszczoną kufą znajdują się w ciągłym dyskomforcie i są predysponowane do wielu groźnych chorób. Najlepiej od samego początku uświadamiać dziecko, że hodowla np. bardzo modnych ostatnio buldożków francuskich według obowiązującego wzorca nie jest czymś etycznym. Każde dziecko chciałoby w końcu świętować dzień psa ze zdrowym i pełnym energii czworonożnym towarzyszem. Młody opiekun zwierzęcia z pewnością będzie ciężko znosił jego chorobę czy złe samopoczucie, szczególnie kiedy dowie się, że można było tego w jakiś sposób uniknąć.