Skręt żołądka u psa jest bardzo niebezpiecznym uszkodzeniem psiego organizmu. Ten uraz zagraża zdrowiu naszego pupila i bagatelizowany prowadzi nawet do śmierci zwierzaka. Jednak większość psich właścicieli słyszała o tej groźnej przypadłości i coraz częściej zwraca uwagę na sposób jedzenia i aktywność po posiłku swoich psów. W tym artykule dowiemy się, czym jest skręt żołądka, jakie są jego przyczyny, objawy, jak leczyć ten uraz oraz w jaki sposób mu przeciwdziałać.
Spis treści
Skręt żołądka u psa: przyczyny
Przyczyn skrętu żołądka u psa jest wiele i pomimo tego, że ten objaw jest doskonale znany lekarzom weterynarii, to nie znamy tak naprawdę dokładnych powodów jego powstania. Często to schorzenie występuje również z innymi urazami, na przykład z rozszerzeniem żołądka, które jest równie niebezpieczne. Skręt jelit u psa oraz skręt kiszek także są bardzo częstymi schorzeniami i mają podobne objawy.
Co jednak może być przyczyną urazu i jak wygląda skręt żołądka? Najczęstszymi przyczynami urazu są błędy żywieniowe oraz nawykowe naszych zwierzaków. Psy karmione raz dziennie dużą ilością karmy są narażone na uraz, ponieważ ich żołądek jest mocno obciążony pokarmem. Wiąże się to również z nieważeniem karmy przed podaniem zwierzakowi, czyli zbyt dużą ilością podawanego jedzenia. Podawanie naszemu pupilowi odpadków stołowych po obiedzie również jest bardzo niezdrowe. Potrawy, które spożywamy jako ludzie nie dość, że posiadają ogromną ilość przypraw, które nie służą naszemu psiakowi, to często fermentują i mogą doprowadzić do rozszerzenia żołądka. Aby dowiedzieć się więcej na temat tego, czego nie może jeść pies, zapraszamy do innych artykułów na naszym portalu. Dużo zależy również od naszego czworonoga. Jeśli pupil ma tendencję do łapczywego jedzenia, może być narażony na uraz. Szybko zjadając pokarm, do psiego brzucha razem z karmą dostaje się dużo powietrza, które negatywnie wpływa na żołądek. Niektóre rasy psów należą do grupy ryzyka i mają większą szansę na skręt żołądka. Są to przede wszystkim psy ras dużych i olbrzymich. Przez ich budowę anatomiczną torsu powstaje dużo przestrzeni w organizmie, która pozwala na „przemieszczanie się” organów. To właśnie głębokość klatki piersiowej wpływa na tę predyspozycję. Osobniki starsze i chore również mają większą szansę na zachorowanie.
Skręt żołądka u psa po operacji występuje np. po zabiegu usunięcia śledziony. Właściciele również mają wpływ na to, czy zwierzę będzie narażone na uraz. Pokarm powinien być przyjmowany w momencie, gdy pies jest zrelaksowany. Jedzenie po dużym wysiłku lub spacerze nie jest wskazane. Wtedy zwierzak ma tendencję do szybszego zjadania z miski. Tyczy się to również pory po posiłku. Gdy pies zje, zadbajmy o to, aby nie biegał i nie skakał. Powinien być to dla niego czas odpoczynku i regeneracji.
Skręt żołądka u psa: objawy
Do skrętu psiego żołądka dochodzi w momencie, gdy organ wykonuje obrót wokół własnej osi o 180 stopni. Zdarzają się również przypadki, w których żołądek zdążył obrócić się aż dwukrotnie, czyli o 360 stopni. Skutkuje to zamknięciem dojścia między przełykiem a żołądkiem. Przez to może dojść do spadku ciśnienia krwi, niedokrwienia narządów oraz do zapaści i w rezultacie śmierci zwierzaka. Oprócz tego towarzyszące skrętowi żołądka rozszerzenie żołądka u psów spowodowane jest wypełnieniem organu powietrzem lub gazami z fermentującego jedzenia. Dlatego przy skręcie żołądka może pojawić się wzdęty brzuch u psa.
Jednak jak rozpoznać skręt żołądka u psa? Ma on liczne objawy. U zwierzaka może wystąpić silny niepokój, ślinotok, osłabienie, a nawet omdlenia. Psiak próbuje wówczas zwrócić zjedzony pokarm, a jego brzuch jest napuchnięty i wzdęty. Zwierzak wydaje się bardzo niespokojny, a szukając dla siebie miejsca, kładzie się jedynie na boku.
Po jakim czasie pojawia się skręt żołądka u psa? Pierwsze sygnały o złym stanie zdrowia naszego pupila można zaobserwować tuż po posiłku. A ile może trwać skręt żołądka u psa? Nie można niestety oszacować, jak długo może trwać sam uraz. W wypadku niepokojących objawów należy bezzwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który rozpatrzy stan zdrowia zwierzaka. Zbagatelizowanie tych objawów może doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila.
Skręt żołądka u psa: leczenie
Co robić, gdy u naszego psa zaobserwujemy skręt żołądka? W wypadku pojawienia się kilku niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do lecznicy z naszym psiakiem. To właśnie tam zostanie udzielona mu kompleksowa pomoc weterynaryjna. Skręt żołądka u psa niestety bez tej pomocy może oznaczać śmierć. Z każdą godziną szanse na przeżycie zwierzęcia zmniejszają się.
Jak w takim razie leczyć skręt żołądka u psa, jaki jest koszt operacji, jakie badania należy wykonać oraz ile kosztuje wizyta u weterynarza? Najczęściej aby rozpoznać chorobę u psa, wykonuję się zdjęcie RTG. Dzięki temu lekarz weterynarii jest w stanie rozpoznać, czy problem dotyczy skrętu żołądka, czy jego rozszerzenia. Następnie weterynarz dokonuje czynności zabiegowych. W wypadku skrętu niezbędna jest operacja ratująca życie zwierzaka. Przy skomplikowanym skręcie może dojść nawet do usunięcia śledziony oraz zaburzeń krążeniowo oddechowych.
Niestety skręt i rozszerzenie żołądka to bardzo poważne urazy, których leczenie jest dość kosztowne. Samo wykonanie badania rentgenowskiego kosztuje od 60 do 100 złotych, w zależności od wielkości naszego zwierzaka. Cena operacji jest wysoka – może ona wynosić 1500 złotych lub więcej. Koszt zależy od wielkości naszego zwierzaka i jego stanu zdrowia. Jednak w tym wypadku nie należy się zastanawiać nad udzieleniem pomocy naszemu pupilowi.
Skręt żołądka u psa: rokowania
Skręt żołądka jest bardzo poważnym urazem, który zagraża życiu naszego zwierzaka. Jeśli odpowiednio wcześnie nie zareagujemy, choroba może zakończyć się śmiercią psa. Zauważenie wczesnych objawów i szybka reakcja dają szansę na powrót do zdrowia.
Co robić, aby uchronić psa przed skrętem żołądka?
Aby nie narażać psa na ten uraz, należy stosować działania profilaktyczne, które mogą zapobiegać występowaniu choroby. Najważniejsza jest dobrze dobrana dieta. Powinna ona być wolna od składników wzmagających wzdymanie. Tak jak wspominaliśmy, porcje jedzenia muszą być dokładnie zważone i podzielone w ciągu dnia. Nie należy podawać psu posiłku raz dziennie. Jeśli nasz pupil jest łapczywy i szybko pochłania jedzenie, najlepiej jest zaopatrzyć się w miski spowalniające jedzenie lub maty węchowe. Dzięki temu nasz zwierzak będzie musiał poświęcić znacznie więcej czasu na znalezienie i wyciągnięcie karmy z miski. W czasie jedzenia psiak powinien być spokojny i zrelaksowany. Jednak jak uspokoić zestresowanego psa? Niekiedy nasze zwierzęta odczuwają ogromny stres związany z jedzeniem. Obawiają się, że ich pokarm zostanie zabrany, bronią go przed innymi psami czy zwyczajnie są głodomorami. W takim wypadku oprócz maty węchowej, która odpręża i relaksuje naszego pupila, warto nabyć zabawki typu congo, które umożliwiają wylizywanie pokarmu ze środka. Zapewnienie ustronnego miejsca na posiłek również pozytywnie wpłynie na stan naszego pupila. Aby zapobiegać skrętowi żołądka, pupil powinien mieć zapewniony odpoczynek po posiłku. Dzięki temu pokarm w żołądku „ułoży się” i powoli zacznie trawić. Po obfitym posiłku poza domem przewożenie psa w samochodzie również może być niewskazane. Transport może powodować mdłości u naszego zwierzaka, a gwałtowne wyboje mogą negatywnie wpływać na proces trawienny. Jednak nie należy panikować. Trzeba bacznie obserwować naszych podopiecznych, dawać im przestrzeń do odpoczynku i zabawy oraz wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Dzięki temu będziemy pewni, że naszemu zwierzakowi nie grozi żaden uraz żołądka.