Pyton królewski to jeden z najpopularniejszych gatunków węży w Polsce. Skąd wynika jego popularność? Czym się charakteryzuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Spis treści
Jak wygląda pyton królewski?
Długość ciała pytona królewskiego mieści się w przedziale od 120-180 cm. Waga pytona wynosi od 2-5 kg. U tego zwierzęcia występuje dymorfizm płciowy. Samice zazwyczaj są większe od samców, a ich pysk jest wydłużony. Ciało jest barwy brązowej z żółtymi plamami na bokach. Na głowie występują ciemnobrązowe i czarne łuski, a brzuch jest w kolorze białym.
Pyton królewski – odmiany
Odmiany pytona królewskiego różnią się od siebie ubarwieniem. W hodowlach znajdziemy zarówno podstawowe typy, jak i skrzyżowania różnych odmian. Do najpopularniejszych odmian tego węża należy: albino, pastel, mojave, snow, clown, granit.
Współczesna terrarystyka dąży do utworzenia gatunku o jak najbardziej wyjątkowych cechach.
Czy pyton królewski jest jadowity?
Pyton królewski nie jest gatunkiem jadowitym. W chwilach zagrożenia zwija swoje ciało w kłębek. Do chowania lubi także wykorzystywać kryjówki. Terrarium dla pytona królewskiego powinno mieć przestrzeń, w której może się ukryć. Jedynie pod wpływem ogromnego stresu jako formę obrony wykorzystuje ugryzienie. Pod warunkiem, że wąż jest zdrowy, ugryzienie nie powinno być niebezpieczne.
Ile żyje pyton królewski?
W hodowlach wąż ten żyje nawet do 25 lat. Na długość życia zwierzęcia w hodowli ma wpływ dieta, warunki życia oraz ewentualne choroby. Pyton królewski i choroby, które mu towarzyszą, są najczęściej związane ze skórą.
Karmienie pytona królewskiego
Dieta węży składa się głównie z gryzoni oraz ptaków. Najlepsze dla tego węża są świeżo zabite zwierzęta, maksymalnie kilkutygodniowe (im świeższe tym lepsze). W jadłospisie tego zwierzęcia powinny znajdować się: myszy, szczury, kurze pisklęta. Martwe pokarmy są bezpieczniejsze dla węża.
Pyton królewski – hodowla
Pyton królewski jest gatunkiem węża odpowiednim do domowej hodowli. Nie należy do gatunków jadowitych, a jego łagodne usposobienie sprawia, że nadaje się dla początkujących amatorów węży. Z tego też względu w kategorii najliczniejsze węże w Polsce na pierwszym miejscu znajdziemy właśnie pytona królewskiego.
Pyton królewski – ile kosztuje?
Pyton królewski dostępny jest od 200 do nawet 2500 zł. Na ostateczną cenę wpływ ma renoma hodowli, wyjątkowość barwy, wiek, wielkość i stan zdrowia osobnika.
Ile kosztuje utrzymanie pytona królewskiego?
Na stałe wydatki związane z utrzymaniem tego węża składa się koszt pożywienia oraz ogrzania terrarium. Koszt ten najczęściej oscyluje w granicach około 50 zł miesięcznie.