Tarantula ukraińska, zwana też rosyjską, to największy pająk z tych, które można spotkać na terenie Europy Środkowej. Do niedawna nie występował w Polsce, ale od pewnego czasu pojawiają się informacje, że osobniki tego gatunku są widywane na wschodzie naszego kraju. Na pewno można go zobaczyć w terrariach hodowców. Czy tarantula ukraińska jest jadowita i czy zagraża człowiekowi?
Tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis) dawniej nazywana była błędnie ptasznikiem ukraińskim. Jest to przedstawiciel rodziny pogońcowatych. To jeden z największych pająków w Europie.
Spis treści
Tarantula ukraińska – występowanie
Gatunek Lycosa singoriensis zamieszkuje obszary w Azji i Europie. Można tego pająka spotkać na obszarze od Chin po Europę Środkową. Preferuje tereny stepowe, mieszka w norach. Zwierzę to żeruje nocą, czekając na ofiary w pobliżu wejścia do nory. Tarantula ukraińska występuje w nieodległych od nas krajach: Czechach, Rumunii, Bułgarii, Austrii na Węgrzech i na Słowacji, a także, jak sama nazwa wskazuje, na Ukrainie, skąd pozyskiwali ją polscy hodowcy.
Jak można wyczytać w literaturze, były opisywane stanowiska tego pająka, które znajdowały się stosunkowo blisko granicy polsko-ukraińskiej. A czy tarantula ukraińska w Polsce także jest pająkiem spotykanym w naturze? W ostatnich latach można było natknąć się na informacje o pojawieniu się jej w naszym kraju. Pierwszy taki przypadek opisano w roku 2019. Oczywiście, nie jest ona tak rozpowszechniona jak choćby tygrzyk paskowany. Tarantulę można podobno spotkać na wschodzie Polski, m.in. w Bieszczadach.
Czy tarantula ukraińska jest jadowita?
Jak pozostałe tarantule, także i tarantula ukraińska jest jadowita. Jad tego pająka nie zagraża jednak życiu zdrowego człowieka. Pozostałością po ukąszeniu może być ból, obrzęk i zaczerwienienie. Jest więc z reguły bezpieczna dla nas, podobnie jak prawie wszystkie węże w Polsce, z wyjątkiem żmii. W jadzie tarantuli ukraińskiej znajdują się substancje o działaniu antybakteryjnym i antygrzybicznym.
Tarantula ukraińska – wielkość
Pająk ten osiąga około 4-5 cm długości (bez odnóży), natomiast rozpiętość odnóży to około 10 cm. Samice są większe od samców. Jeden osobnik może ważyć do 7 g.
Lycosa singoriensis – hodowla
Zanim przystąpimy do etapu, którym jest budowa terrarium, powinniśmy pamiętać, że dom, który zapewnimy naszej tarantuli, musi mieć minimalne wymiary 30x40x40 cm. Wymagana jest też gruba warstwa podłoża (około 15 cm), gdyż pająk ten wykopuje sobie norę pod ziemią. Trzeba ponadto pamiętać o wentylacji grawitacyjnej w zbiorniku.
Żywienie lycosa singoriensis
Karmienie tych pająków nie nastręcza trudności. W warunkach hodowlanych tarantulę ukraińską żywimy dostępnymi owadami karmowymi. Pająk ten jada mączniki, karaczany, drewnojady i świerszcze.
Tarantula ukraińska – cena
Najczęściej spotkamy się z informacją, że koszt zakupu osobnika tarantuli ukraińskiej to około 200-300 zł.