Przede wszystkim, klatka dla chomika syryjskiego, ze względu na jego gabaryty, musi być zdecydowanie większa niż te odpowiednie dla jego nieco mniejszych pobratymców z rodziny chomikowatych. Ogółem, aby zrozumieć dlaczego dany gatunek ma takie a nie inne wymagania względem wyposażenia i budowy klatki/akwarium, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie żyją chomiki syryjskie w środowisku naturalnym. Dzięki temu poznamy ich potrzeby, a stworzenie odpowiednich warunków okaże się prostsze, niż mogłoby się wydawać.
Spis treści
Jakie wymiary powinna mieć klatka dla chomika syryjskiego?
Chomik syryjski w naturze występuje w rejonach pustynnych i półpustynnych. Codziennie przemierza wiele kilometrów w poszukiwaniu pożywienia. Co z tego wynika? Minimalne wymiary klatki dla chomika syryjskiego powinny być… jak największe. Gryzoń ten potrzebuje dużej przestrzeni płaskiej – nie potrzebuje się wspinać, dlatego budowanie pięter nie jest wskazane. Jego lokum, podobnie jak klatka dla świnki morskiej należy zorganizować tak, aby było nie za wysokie, natomiast o możliwie największej powierzchni.
Przykładowo, klatka dla chomika syryjskiego 80×40 cm daje nam powierzchnię 0,32 m2. Zwiększenie długości jednego boku o 10 cm (klatka dla chomika syryjskiego 80×50 cm), pozwoli nam podnieść ten parametr do 0,4 m2. Jak widać, każdy centymetr ma tu znaczenie. Podana wartość to absolutne minimum dla chomika syryjskiego. Choć wymiary takiej klatki z perspektywy mieszkania wydają się być duże, okazuje się, że w porównaniu do powierzchni którą te stworzenia dysponują na wolności jest to niewiele. Sama nora zwierzaka zwykle ma długość 1 – 2 metrów.
Kolejną istotną kwestią jest kuweta, która musi być wypełniona dużą ilością ściółki (minimum 20 cm głębokości), umożliwiającą kopanie. Wysokość całkowita klatki może wynosić 40 – 50 cm.
Wyposażenie klatki dla chomika syryjskiego
Ważne jest, aby klatka dla chomika syryjskiego była wyposażona w różnego rodzaju przedmioty, które wzbogacą środowisko życia zwierzaka. Do niezbędnych elementów, o których nie można zapomnieć, należy:
- domek, w którym zwierzak będzie mógł się schronić
- miseczki na jedzenie i wodę (lub poidło
- bezpieczny kołowrotek, o średnicy minimum 40 centymetrów
Dodatkowo możemy zaopatrzyć zwierzaka we wszelkie naturalne przeszkody, takie jak drewniane mostki czy tunele, albo korzenie.
Czyszczenie klatki chomika syryjskiego
W naturze chomiki żyją samotnie, porozumiewając się z innymi osobnikami głównie poprzez komunikaty zapachowe. Choć w warunkach domowych zwierzaki te utrzymuje się pojedynczo, znaczenie terenu wciąż stanowi ważny element etogramu. W związku z tym, generalne czyszczenie klatki chomika syryjskiego z całkowitą wymianą ściółki jest dla niego bardzo stresujące. Dlatego najlepiej będzie wymieniać ściółkę częściowo, tylko tam, gdzie jest brudna.
Lepsza klatka czy akwarium dla chomika syryjskiego?
Nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie, co jest lepsze – klatka, czy akwarium dla chomika syryjskiego. Oba rozwiązania mają zarówno swoje plusy jak i minusy, które należy wziąć pod uwagę zanim podejmiemy decyzję o zakupie.
Klasyczna klatka przede wszystkim posiada dobrą wentylację. Minusem będzie jednak fakt, że zwierzak ma możliwość wspinania się po prętach, co nierzadko może zakończyć się wypadkiem. Poza tym trzeba zadbać, aby odstępy między prętami były nieduże (najlepiej 0,5 cm). Trudnością może okazać się także dobranie odpowiednio głębokiej kuwety.
Akwarium o odpowiednich wymiarach z kolei bez problemu zapewni nam realizację tego wymagania względem klatki dla chomika syryjskiego. Głębokość ściółki będzie po prostu zależała od tego, ile jej tam umieścimy. W dodatku znika niebezpieczeństwo związane z zahaczeniem się łapki o pręty. Niestety, w tak zamkniętym pomieszczeniu znacznie utrudniona będzie wentylacja.
Przy wyborze akwarium dobrze jest pod uwagę wziąć także fakt, jak widzi chomik. Wzrok tego zwierzęcia nie jest najlepszy, w związku z czym „niewidzialna” blokada w postaci szyby może niekiedy być frustrująca.
Lokalizacja klatki dla chomika syryjskiego
Bardzo ważne jest także to, w jakim miejscu w domu umieścimy naszego zwierzaka. Choć duża klatka dla chomika syryjskiego aż prosi się o postawienie na podłodze, niestety nie będzie to dobry wybór – z takiej perspektywy chodzący obok ludzie będą zdecydowanie bardziej straszni dla małego zwierzaka. Dlatego powinna znajdować się na podwyższeniu, w miejscu spokojnym. Istotne jest także, aby chomik nie był narażony na przeciągi i szybko zmieniającą się, za niską, lub za wysoką temperaturę.
Ile kosztuje klatka dla chomika syryjskiego?
To ile kosztuje klatka dla chomika syryjskiego będzie zależało od wielu czynników – między innymi od tego, z czego została zrobiona. Ogółem należy liczyć się z wydatkiem rzędu 200 – 500 złotych. Do tej ceny zwykle doliczyć trzeba będzie jeszcze pewne elementy wyposażenia, gdyż mało który zestaw w pełni odpowiada oczekiwaniom zwierzaka. Plastikowa klatka dla chomika syryjskiego, choć najtańsza, kompletnie nie nadaje się do utrzymywania tych stworzeń. Ciekawym rozwiązaniem są klatki metalowe ze szklaną kuwetą.
Ważnym kryterium jest także rozmiar. Z pewnością klatka dla chomika syryjskiego 60×40 będzie tańsza niż klatka dla chomika syryjskiego 100×50, jednak cena nie powinna być głównym kryterium przy wyborze lokum dla nowego pupila. Decydując się na zakup zwierzaka bierzemy na siebie odpowiedzialność zapewnienia mu dobrostanu, a odpowiednio urządzone lokum jest tego absolutną podstawą. Jeśli jednak nie chcemy wydawać za dużo pieniędzy, dobrym rozwiązaniem może okazać się poszukanie używanego sprzętu.
Reasumując, najlepsza klatka dla chomika syryjskiego ma jak największą powierzchnię, z głęboką kuwetą wypełnioną odpowiednią ściółką. Powinna być umieszczona na wysokości, w spokojnym miejscu pozbawionym przeciągów i wyposażone w niezbędne akcesoria.