Tygrzyk paskowany to jeden z gatunków pająka, który możemy spotkać między innymi w naszym kraju. Występuje powszechnie w Polsce, a charakterystyka przedstawicieli znajduje się w poniższym artykule.
Spis treści
Czym jest tygrzyk paskowany?
Tygrzyk paskowany (argiope bruennichi) to jeden z największych pająków występujących w Polsce. Wykazuje dymorfizm płciowy. Samice są znacznie większe od samców oraz mają masywniejszy odwłok. Ciało samicy osiąga 25 mm, a samca do około 7 mm. Dla porównania tarantula ukraińska, która jest największym pająkiem występującym w Europie Środkowej i osiąga do 40 mm. Ubarwienie jest żółte z czarnymi paskami. Tygrzyk paskowy sieć buduje z charakterystycznym, zygzakowatym splotem.
Tygrzyk paskowany – gdzie występuje?
Tygrzyka paskowanego można spotkać w strefie umiarkowanej Europy. W Polsce głównie zamieszkuje południowe tereny. Najczęściej wybiera łąki, brzegi wód, stawy i ogrody.
Tygrzyk paskowany – czy jest jadowity?
Pająki, podobnie jak węże w Polsce, możemy podzielić na jadowite i niejadowite. Pająk tygrzyk należy do gatunków jadowitych. Ich jad nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla ludzi, a samo ugryzienie jest mało prawdopodobne. Używa jadu w ostateczności, a ich chelicery są na tyle małe, że ciężko jest im przebić ludzką skórę.
Ile żyje tygrzyk paskowany?
Pająk ten żyje około roku. W naturze ogromny wpływ na ich żywotność mają drapieżnicy oraz dostęp do pożywienia. Na ich niekorzyść wpływa urbanizacja i zmniejszanie powierzchni dziko rosnącej zieleni.
Jak wygląda hodowla tego pająka?
Hodowla tygrzyka w domu powinna odbywać się w terrarium. Na samym dnie powinniśmy umieścić wilgotny torf. Na takim podłożu umieszczamy naturalne elementy imitujące warunki w jakich występują w naturze np. trawy.
Jaka jest cena tygrzyka paskowanego?
Źródłem, z jakiego nabywa się tygrzyki paskowane do domowej hodowli, jest najczęściej natura. Często wystarczy rozejrzeć się po własnym ogrodzie, aby móc spotkać i wybrać odpowiedni okaz do swojej hodowli. Można więc określić je bezcennymi.
Jak się rozmnażają tygrzyki?
Okres godowy tych pająków przypada na sierpień. W tym czasie samce próbują zbliżyć się do samic. Nie zawsze kończy się to powodzeniem, gdyż samce często są zjadane przez samice. Jeśli dojdzie do kopulacji i zapłodnienia jesienią samica tworzy kokon. Tygrzyk paskowy kokon tworzy dla jaj, z których po miesiącu wylęgną się młode. Jaj w kokonie jest zazwyczaj około 300. Po opuszczeniu jaja młode są nadal w kokonie aż do wiosny.
Tygrzyk paskowany – ochrona
Tygrzyk paskowany był pod ochroną do 2011 roku. Obecne dane jakie notuje terrarystyka pozwala na uznanie populacji tygrzyka za stabilną.