Kruk zwyczajny to zwierzę, które towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Uważany jest za niesamowicie inteligentne i sprytne stworzenie. Jego moce niejednokrotnie były wręcz idealizowane w kulturze i sztuce. Z poniższego artykułu poznasz specyfikę gatunku oraz ciekawostki z nim związane.
Spis treści
Jak wygląda kruk?
Kruk zwyczajny (Corvuscorax) należy do rzędu wróblowatych i jest jego największym przedstawicielem. Ciało kruka pokryte jest czarnymi piórami. Dziób i nogi ptaka są szare oraz masywne. Brązowe oczy i pióra u nasady dzioba uzupełniają prawdziwie majestatyczny wygląd.
Kruk ptak rozmiar:
- długość ciała: 58-70 cm,
- rozpiętość skrzydeł: 117-142 cm,
- długość skrzydła: ok. 45 cm.
Warto też wiedzieć, ile waży kruk. Waga tego ptaka mieści się w przedziale od 1-2 kilogramów. Podobnie jak pliszka siwa kruk zwyczajny również nie prezentuje znacznych różnic pomiędzy samcem a samicą. W przypadku kruków samce zazwyczaj są większe i cięższe od samic, a ich upierzenie jest nieco bardziej błyszczące.
Kruk zwyczajny: występowanie
Teren, gdzie mieszka kruk zwyczajny, to praktycznie cała półkula północna. Spotkać go można zarówno w górach, lasach, jak i terenach zamieszkałych przez ludzi. W szczególności lubią budować gniazda na wierzchołkach iglaków. Te ptaki nie zawsze jednak występowały wokół siedzib ludzkich. Z czasem nauczyły się wykorzystywać ten wygodny sposób na zdobycie pożywienia.
Gniazda budowane przez kruki są masywne i mogą osiągać nawet do około metra wysokości. Ptaki te często osiedlają się także w opuszczonych gniazdach. Wykorzystują w ten sposób gotową już konstrukcję gniazda, a następnie nadbudowują i przystosowują ją pod swoje potrzeby i wymagania.
Kruk ptak: ile żyje?
Długość życia kruków jest stosunkowo spora. Ptak kruk ile żyje? Około 15 lat, ale są także osobniki które osiągnęły wiek 40 lat. Jest to możliwe z kilku powodów. Są to zwierzęta praktycznie wszystkożerne, a dodatkowo kruk ptak w Polsce spędza cały rok (gatunek osiadły). Pozwala im to na łatwe zdobycie pokarmu oraz unikanie stresu i niebezpieczeństwa związanego ze zmianą miejsca zamieszkania.
Co je kruk?
Kruk zwyczajny jest niemal wszystkożerny. Żywi się owadami, odpadami spożywczymi, owocami, zbożami, a także… padliną. I to właśnie pokarmy mięsne są dla nich najlepszym przysmakiem. Te ptaki szukają pożywienia na ziemi przy pomocy dzioba, jak również łap i pazurów. Często można je spotkać w okolicy śmietników w poszukiwaniu najlepszych kąsków. Aby uniknąć rozsypywania śmieci wokół swojego domu, można wykorzystać wiedzę na temat tego, czym karmić ptaki i przygotować odpowiednią przestrzeń do ich dokarmiania w trakcie zimy. Latem natomiast, również w ustronnym miejscu, warto postawić poidełko dla ptaków, które pomoże im przetrwać upalne miesiące. Dla pewności warto także zabezpieczyć śmieci przed wizytą nieproszonych gości.
Kruk zwyczajny: hodowla
W Polsce, mimo licznej populacji, kruki są pod częściową ochroną. Kruk ptak w domu i jego hodowla jest więc nielegalna. Jeśli jednak będziemy je regularnie karmić, z pewnością staną się stałymi gośćmi naszego domostwa.
Ile kosztuje kruk?
W Polsce posiadanie pupila w postaci kruka nie jest legalne. Mieszkając jednak w innych krajach, należy sprawdzić kwestię prawną w danym państwie. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych możliwe jest posiadanie wyłącznie pewnej odmiany tego ptaka. Dozwolone są kruki z białym kołnierzem na szyi. Koszt takiego kruka wynosi od 2 do nawet 6 tysięcy dolarów.
Kruk ptak: ciekawostki
Kruk zwyczajny głos ma niski, głęboki i chrapliwy. Jest on zależny od wieku. Niższe tony prezentują starsze osobniki. Dźwięki wydawane są w seriach po kilka kraknięć.
Interesujące jest upodobanie kruków do miejsca budowania gniazd. Często wybierają one słupy z instalacją elektryczną, co niejednokrotnie bywa niebezpieczne. Jest to bardzo nietypowe zachowanie prezentowane przez te ptaki.
Ciekawe jest to, co robi kruk zimą. W tym czasie pieczołowicie zbiera i chowa pożywienie w stworzonych lub odnalezionych przez siebie kryjówkach. Zęby ptaków w przypadku kruków nie występują, a dziób i pazury w zupełności im wystarczą do sprawnego przenoszenia pożywienia w odpowiednie miejsce.
Postać kruka pojawia się w kulturze, sztuce, mitologii, a także religii. Z tym ptakiem związanych jest wiele wierzeń oraz przesądów. Oto kilka przykładów. Dawniej wierzono, że kruk zwiastuje śmierć i nieszczęście. To także ptaki wojny. Często towarzyszyły one walczącym armiom. Działo się tak przez wzgląd na ich żywieniowe upodobania, ponieważ żywią się one padliną. Według starych wierzeń Greków kruk był to najbardziej inteligentny ptak o wręcz boskich mocach. Był on bowiem posłańcem Bogów. W chrześcijaństwie ptak ten stanowi symbol obżarstwa oraz samotności z własnego wyboru.
Na koniec warto dodać, że jest to zwierzę o niewątpliwie wysokiej inteligencji, któremu wraz z biegiem dziejów nadawano nadprzyrodzonych mocy.