Pomysł na to, jak ułożyć kamienie w akwarium, to jedna z rzeczy, które zdecydują o wyglądzie małego wycinka natury w naszym domu. Aranżacja akwarium z kamieniami musi być przemyślana, bo z jednej strony ma cieszyć nasze oko, a z drugiej – zapewnić rybom jak najlepsze warunki do życia.
Aranżacja akwarium z kamieniami zależy od tego, jaki styl obierzemy, jakie wymagania mają ryby w naszym zbiorniku i jakie my sami mamy upodobania. W końcu to nam ma się ma podobać nasze akwarium. Są jednak pewne zasady, których powinniśmy się trzymać, by uniknąć rażących błędów.
Spis treści
Style urządzania akwariów
Stylów, w jakich możemy urządzić nasze akwarium słodkowodne, jest sporo. Akwarystyka daje nam tutaj pole do popisu.
Może to być na przykład zbiornik w stylu holenderskim, w którym dominującą rolę grają rośliny. Ten styl charakteryzuje się bujną roślinnością, z wieloma różnymi gatunkami roślin.
Innym rodzajem są akwaria biotopowe, które mają za zadanie odtworzyć warunki panujące w rzece lub jeziorze, w których w naturze żyją hodowane przez nas ryby. Dobieramy wtedy tylko takie elementy otoczenia, jakie występują w konkretnym środowisku. Typowym zbiornikiem biotopowym jest akwarium z rybami z afrykańskiego jeziora Malawi. Trzymamy w nim pyszczaki z tego jeziora, jest sporo kamieni, ale brak praktycznie roślin.
Wśród aquascaperów popularne są style nature, czyli takie, które są inspirowane naturą, np. lasem lub krajobrazem górskim.
Aranżacje akwarium z kamieniami
To właśnie style nature charakteryzują się bogatym wykorzystaniem skał i kamieni. Niektóre zasady z nich zaczerpnięte warto stosować także wtedy, gdy nie trzymamy się ściśle wszystkich wytycznych i aranżujemy zbiornik po swojemu.
Iwagumi
Najstarszym stylem naturalnym jest Iwagumi (układanie skał). To właśnie w tym stylu bardzo ważna jest wiedza, jak układać kamienie w akwarium. Najistotniejsza zasada mówi, że takich skał musi być nieparzysta liczba, bo w Iwagumi ważna jest asymetria. W klasycznym Iwagumi są to trzy skały, z których jedna jest dominująca.
Ragwork
Kolejnym stylem naturalnym, w którym przyda się wiedza, jakie skały do akwarium słodkowodnego będą najlepsze, jest styl Ragwork. Ma on za zadanie odwzorowywać górski krajobraz. W tym stylu także bardzo ważne jest, jakie kamienie do akwarium włożymy i w jaki to zrobimy sposób. Jak ułożyć kamienie w akwarium w stylu Ragwork? Zazwyczaj z lewej i prawej strony zbiornika układane są wyższe skały, a w środku znajduje się dolina.
Ryuboku
Ryuboku oznacza zatopiony las. Tutaj aranżacja akwarium z kamieniami nie jest tak istotna jak w dwóch poprzednich stylach, gdyż główną rolę odgrywają korzenie, drewno i rośliny. Dlatego bardzo ważny jest tu wybór podłoża do akwarium, które dobieramy nie tylko pod kątem uprawy roślin, ale i pod kątem dekoracyjnym. Swoją rolę grają tu jednak także kamienie.
Mizube
Styl Mizube to pewnego rodzaju odmiana stylu Ryuboku. Główną różnicą jest to, że rośliny mogą wystawać ponad słup wody.
Jakie kamienie do akwarium?
Jakie kamienie do akwarium słodkowodnego możemy użyć? Akwaryści wyróżniają kilka rodzajów kamieni i skał, które są stosowane w zbiornikach. Oto najczęściej spotykane:
Dragon Stone
Te bardzo popularne wśród akwarystów kamienie pochodzą z różnych stron świata. Łatwo się kruszą, więc można je stosować do własnych, wymyślonych aranżacji kamiennych.
Manten Stone
Jasnobrązowe kamienie Manten Stone pochodzą z wysokich partii gór w Japonii. Powinniśmy je wziąć pod uwagę nie tylko wtedy, gdy planujemy zakładanie akwarium w stylu Iwagumi, w którym są często wykorzystywane.
Scenery Stone
Dzięki kamieniom Scenery Stone możemy wykonać ciekawe aranżacje akwarium z kamieniami. Mają one postrzępione krawędzie. Tego typu kamieni używajmy z głową, gdyż mogą one zmieniać parametry wody.
Grey Mountain
Kamienie Grey Mountain to takie o szorstkiej powierzchni, często ze spękaniami. Łatwo do nich przyczepiać popularne w akwarystyce mchy. Kamienie Grey Mountain mogą podwyższać poziom wapnia w wodzie.
Lawa wulkaniczna
W akwarystyce mamy do wyboru lawę w różnych odcieniach, najbardziej popularna jest ta w kolorze czarnym. Lawa dobrze się kruszy, więc aranżacje akwarium z kamieniami z użyciem tego rodzaju dekoracji mogą być ciekawe. W dodatku lawa pomaga w biologicznym oczyszczaniu wody, bo jej porowata struktura sprzyja osiedlaniu się pożytecznych bakterii. A przecież im lepsza filtracja, tym łatwiejsze choćby pozbywanie się glonów, które są zmorą akwarystów. Kiedy myślimy, jakie kamienie nadają się do akwarium, lawa z pewnego źródła na pewno w tym gronie się znajduje.
Gdzie znaleźć kamienie do akwarium?
Kamienie opisane wyżej możemy oczywiście kupić w sklepach akwarystycznych. Bez trudu znajdziemy też takie oferty w Internecie. Ważne, by były to kamienie z dobrego, pewnego źródła. Ale przecież starsi akwaryści dobrze pamiętają czasy, gdy kamieni nie kupowało się w sklepie, ale pozyskiwało w naturze. Jakie kamienie do akwarium słodkowodnego oprócz tych sklepowych? Na przykład otoczaki. Gdzie znaleźć kamienie do akwarium? Zazwyczaj są one w pobliżu rzek i zbiorników wodnych lub na polach.
Kamienie do akwarium – przygotowanie
Mamy kamienie do akwarium, jak je przygotować? Każdy kamień, który zamierzamy umieścić w zbiorniku, należy porządnie umyć i zalać wrzątkiem, by zniwelować ryzyko przeniesienia pasożytów. Jeśli sami pozyskujemy kamienie z natury, trzeba sprawdzić, czy nie zmieniają one parametrów wody. Akwaryści w takim celu wykonują próbę octową. Zanurzamy kamień w occie i obserwujemy. Jeśli widać bąbelki, to znaczy, że następuje reakcja i taki kamień zmieni nam parametry wody, a więc nie nadaje się do zbiornika. Kamienie, które się nadają do akwarium, trzeba koniecznie zalać wrzątkiem, a te pozyskane bezpośrednio z wody lub jej otoczenia najlepiej gotować przez jakiś czas. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że kamienie do akwarium będzie można bez obaw włożyć. Aranżacje, w których występują kamienie w akwarium, możemy uzyskać także dzięki klejeniu kamieni za pomocą kleju cyjanoakrylowego. Spoiwem może być kawałek waty lub chusteczki higienicznej, który potem maskujemy i ponownie traktujemy klejem. Dzięki takim możliwościom aranżacje akwarium z kamieniami mogą być dużą przyjemnością, a jednocześnie dawać okazję do puszczenia wodzy fantazji i wykazania się kreatywnością.