Rekin młot jest wyjątkowym przedstawicielem gromady ryb chrzęstnoszkieletowych. Niemal każdy kojarzy to ciekawe zwierzę o niezwykłym wyglądzie – swoją nazwę zawdzięcza budowie głowy, przypominającej młot. Jego naukowa nazwa to Sphyrna Zygaena, jednak rekiny ogółem znane są szerszej publiczności głównie z filmów i bajek. Drapieżniki te bywają przedstawiane jako krwiożercze bestie, jak choćby w kultowym dreszczowcu „Szczęki” w reżyserii Spielberga. W animacjach z kolei często przybierają charakter średnio inteligentnych stworzeń. Głowomot w takiej roli występuje na przykład w znanym niemal każdemu „Gdzie jest Nemo?”. Czy taka jest właśnie prawda o tych zwierzętach? Zaraz się przekonamy.
Spis treści
Jak wygląda rekin młot?
Zacznijmy od tego, że do rodziny młotowatych należy wiele gatunków. Najbardziej popularny jest głowomłot pospolity, którego przednia część głowy jest gładka, pozbawiona wcięcia. Po tym możemy odróżnić go od pozostałych przedstawicieli tej grupy, u których ono występuje. Cechą, jaką wyróżnia się rekin młot, są również oczy, znajdujące się po bokach „młota”. Dzięki wyjątkowemu umieszczeniu zapewniają one niemal 360–stopniowe pole widzenia. Ciało jest podłużne, wrzecionowate, a na grzbiecie znajduje się charakterystyczna trójkątna płetwa. Rekinie zęby są stożkowate, spłaszczone, o nierównej powierzchni, bardzo ostre i gęsto osadzone w otworze gębowym, który znajduje się na spodniej stronie ciała.
Ile waży rekin młot?
Dorosły rekin młot osiąga całkiem spore rozmiary. Średnia długość ciała wynosi około trzech metrów, ale zdarzają się nawet osobniki pięciometrowe. Waga waha się w granicach 200–300 kilogramów. Co ciekawe, te wymiary nie zapewniają mu – jak mogłoby się wydawać – bezwzględnego bezpieczeństwa. Głowomłoty narażone są na ataki między innymi ork i innych większych gatunków rekinów – a także swoich pobratymców.
Rekin młot: występowanie
Zasięg występowania rekina młota jest bardzo szeroki. Zamieszkuje on strefy przybrzeżne Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego i Indyjskiego. W sezonie letnim łączy się w spore grupy i migruje do nieco chłodniejszych miejsc. Czasami wpływa także do zatok i ujść rzecznych – mimo że jest zwierzęciem raczej słonowodnym, daje sobie radę również w wodzie słodkiej. Lubi przebywać w płytkich miejscach, pływając zaraz pod powierzchnią. W związku z tym często można zaobserwować jego charakterystycznie wystającą ponad lustro wody płetwę grzbietową.
Ile żyje rekin młot?
Rekin młot może żyć nawet kilkadziesiąt lat, jednak ze względu na liczne niebezpieczeństwa, na które jest narażony, zwykle nie przekracza progu 20 lat. Ryby te osiągają dojrzałość płciową bardzo późno – dopiero po ośmiu sezonach.
Co je rekin młot?
Głowomłoty są drapieżnikami, polują na praktycznie wszystkie morskie stworzenia. Nie pogardzą również przedstawicielami własnego gatunku oraz innymi rekinami. Ich menu będzie się nieco różnić w zależności od miejsca, w którym żyją – jedne będą gustować w śledziach, inne w labraksach, a jeszcze kolejne w makrelach. Nie pogardzą także głowonogami, a nawet drobnymi skorupiakami. Często ich ofiarą padają również płaszczki. Odnotowano ponadto przypadki umiejętnego ściągania przynęt z haczyków rybackich, a także podkradania połowu z sieci, co w pewien sposób świadczy o inteligencji rekina młota.
Jak szybko pływa rekin młot?
Ciekawą kwestią jest także to, jak szybko pływa rekin młot. Może rozwinąć prędkość 20 mil na godzinę, co jest odpowiednikiem około 30 kilometrów. Ta liczba być może nie wygląda zbyt imponująco, jednak – dla porównania – dorosły mężczyzna, będący doświadczonym pływakiem, porusza się w wodzie z prędkością +/- 8 kilometrów na godzinę.
Czy rekin młot jest groźny?
Rekin młot, podobnie jak każdy inny dziki drapieżnik, może być niebezpieczny. Istnieją udokumentowane przypadki ataku na człowieka. Smutna prawda jednak jest taka, że to ludzie częściej atakują rekiny niż one nas. Wykorzystywane są głównie ich cenne płetwy, z których robi się zupę. Częstym precederem jest odcinanie samych płetw i wyrzucanie okaleczonych zwierzęt z powrotem do wody. Wynika to głównie z faktu, że jadalność rekiniego mięsa to kwestia sporna, choć i ono ma swoich zwolenników. To oczywiście działanie karygodne i nielegalne. Olej z wątroby rekina często podawany jest jako suplement, a zęby i skóra wykorzystywane są przez przemysł modowy do wytwarzania akcesoriów. W związku z działalnością człowieka rekin młot zagrożony jest wyginięciem.
Rekin młot: ciekawostki
Głowomłot pospolity to niesamowicie ciekawe stworzenie. Zupełnie niezwykłą rzeczą jest fakt, że samice w przypadku braku dostępu do samców mogą rozmnażać się poprzez partenogenezę, czyli bez udziału partnera. To zjawisko występujące raczej u owadów i bardziej prymitywnych stworzeń, dlatego stwierdzenie go u tak dużych ryb tym bardziej robi wrażenie. Dodatkowo samiczki są żyworodne, co również jest dość rzadkim zjawiskiem w podwodnym świecie. Choć dorosłe osobniki żyją zwykle samotnie, to młodzież – ze względów bezpieczeństwa – trzyma się w grupach, które mogą liczyć nawet kilkaset okazów. Rekiny młoty łączą się w stada również na czas migracji.
Czy można mieć głowomłota w domu?
Nie ma możliwości, aby hodować głowomłota w domu. Przede wszystkim jest to wielki i dziki drapieżnik, którego miejsce jest na wolności. Poza tym pojemność akwarium dla rekina musiałaby być ogromna – nikt w warunkach domowych nie ma szans zapewnić mu odpowiedniej przestrzeni ani wyżywienia. Jeśli marzy nam się akwarium morskie, mamy do wyboru wiele innych niesamowitych i efektownie wyglądających gatunków zwierząt, jak choćby konik morski czy rozgwiazdy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że prowadzenie tego typu zbiornika wymaga specjalistycznej wiedzy i raczej nie jest dobrym pomysłem na początek. Poza tym koszt akwarium tego typu jest ogromny. Jednak nie ma się co zrażać – jeśli interesuje nas akwarystyka mamy naprawdę wiele innych opcji do wyboru, bardziej odpowiednich dla początkujących. Wśród gatunków słodkowodnych znajdziemy chociażby rekina młota akwariowego, czyli suma rekiniego wyglądem do złudzenia przypominającego miniaturowego głowomłota.
Głowomłoty są bardzo ciekawymi rybami. Nie tylko aktywnie polują, ale także stają się ofiarami większych od siebie drapieżników. Biorąc pod uwagę, jak rzadko w okolicach kąpielisk pojawia się rekin młot, atak na ludzi może zdarzyć się sporadycznie – zwykle za takie zdarzenia odpowiadają inne gatunki rekinów. Na żywo możemy spotkać go także czasami w oceanariach.
Komentarz/e
“Z powrotem” a nie “spowrotem” na litość boską