Co jedzą jeże, które spotkać możemy w naszych przydomowych ogródkach? Czym karmić małego jeża? I jakich produktów nie podawać tym uroczym zwierzętom, aby im nie zaszkodzić? Warto znać odpowiedzi na te pytania, nawet jeśli nie posiadamy ogrodu lub działki. Jeże, które w Polsce objęte są ochroną gatunkową, możemy spotkać niemal w całym kraju, i to nie tylko w lasach czy parkach, ale również w mieście oraz na drodze, a obowiązkiem każdego z nas jest niesienie pomocy tym wyjątkowym ssakom, między innymi przez odpowiednie dokarmianie w sytuacjach kryzysowych.
Spis treści
Czym karmić jeża?
W Polsce spotkać możemy dwa dzikie gatunki jeża (oba są objęte ochroną):
- europejskiego (Erinaceus europaeus),
- wschodnioeuropejskiego (Erinaceus concolor).
Warto wiedzieć, że jeże dzikie lub hodowlane, na przykład pigmejskie, należą do grupy ssaków wszystkożernych, oznacza to, że ich dieta jest bardzo różnorodna i rozbudowana. Co jedzą jeże w naturalnym środowisku? Zwierzęta te żywią się, między innymi robakami, owadami, a także niektórymi płazami. Nie zaszkodzą im również niektóre owoce czy warzywa.
Mięso – podstawa diety jeży
Mięso, które dostarcza białka, jest podstawą diety każdego jeża. Na co polują dzikie jeże? Ssaki te chętnie jedzą dżdżownice, ślimaki, owady, larwy, a nawet ropuchy i węże. Jeśli sami chcemy nakarmić zwierzaka, możemy przygotować mu gotowane mięso z kurczaka lub wołowinę. Pamiętajmy, aby do mięsa nie dodawać soli ani żadnych przypraw.
Owoce – smaczna przekąska jeży
Jeże, które spotkać możemy na terenie naszego kraju, jedzą również owoce! Są nimi szczególnie zainteresowane w okresie letnim, kiedy w lasach czy ogrodach mogą znaleźć rośliny sezonowe. Co jedzą jeże latem? W skład diety tych ssaków wchodzą maliny, jagody, truskawki oraz borówki.
Warzywa – dodatek dietetyczny
Warzywa są dodatkiem, na które te gryzonie decydują się w określonych porach roku. Chętnie jedzą one buraki, marchewkę, pomidory lub ogórki.
Jak karmić małego jeża?
Dorosłe jeże w większości przypadków poradzą sobie w potrzebie bez interwencji człowieka. Co jednak w sytuacji, w której spotkamy małego przedstawiciela tego gatunku? Czym karmić młodego jeża? Po znalezieniu samotnego jeżyka powinniśmy sprawdzić, czy na pewno w najbliższej okolicy nie widać jego mamy. To właśnie ona najlepiej zadba o swojego maluszka. Jeśli jednak mały jest sam, powinniśmy skonsultować jego dietę z weterynarzem. Jest to ważne, ponieważ w pierwszych tygodniach życia gryzoń ten może jeść tylko mleko matki, które zastąpić możemy specjalną karmą do rozcieńczenia z wodą.
Czym karmić chorego jeża?
Każdy z nas może spotkać jeża, który potrzebuje pomocy. Co wtedy robić i czym karmić jeża w ogrodzie? Jeśli mamy do czynienia z rannym zwierzakiem, to najlepiej zabrać go do weterynarza lub wezwać organizację, która zajmuje się tymi ssakami. Nie decydujmy się na samodzielne opatrzenie rany i założenie opatrunku, ponieważ możemy przez przypadek pogorszyć jego stan.
Inaczej sprawa wygląda wtedy, kiedy widzimy bardzo chudego i wygłodzonego jeża. Sami możemy o niego zadbać, podając mu odpowiednie produkty.
Co jedzą jeże, które potrzebują opieki człowieka? Najważniejszym składnikiem diety jest mięso, które wzmocni zwierzaka i zapewni mu wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Dobrze sprawdzi się mokra, mięsna kocia karma, drobno pokrojone, ugotowane mięso z kurczaka lub kawałki surowej wołowiny. Niedokarmionemu jeżowi możemy podać też ugotowane warzywa, na przykład marchewkę, groszek czy cukinię.
Czym nie karmić jeży – lista produktów zakazanych
Ze względu na to, że jeże objęte są ochroną gatunkową, nie możemy im szkodzić w żadnym stopniu. Dokarmiając te zwierzęta, zwróćmy uwagę na to, aby te produkty nie znalazły się w ich menu:
- czekolada,
- nabiał z laktozą,
- cytrusy,
- przyprawione jedzenie,
- wieprzowina.