Jeż pigmejski, nazywany także jeżem domowym, staje się coraz częstszym mieszkańcem naszych domów. Ten uroczy ssak do pełni szczęścia potrzebuje odpowiedniego terrarium oraz opieki, która nie dla wszystkich może być oczywista. Jak opiekować się jeżem pigmejskim i ile kosztuje jeż domowy?
Spis treści
Jak wygląda jeż pigmejski?
Jeż pigmejski to niewielki, ale bardzo uroczy ssak. Wyglądem przypomina jeża europejskiego, którego spotkać możemy w ogrodach, parkach czy lasach polskich. Jednak w przeciwieństwie do niego, jeż domowy nie zapada w sen zimowy i nie jest objęty ścisłą ochroną, dlatego możemy hodować go w terrarium.
Grzbiet tego zwierzęcia pokrywają kolce, a jego spiczasty ryjek zakończony jest czarnym nosem. Na uwagę zasługują też duże uszy i delikatnie wyłupiaste oczy, dzięki którym jeżyk tak bardzo podoba się hodowcom. Warto wiedzieć, że jeże pigmejskie mogą osiągnąć wielkość od około 15 do 25 centymetrów.
Jeż pigmejski – ile żyje?
W swoim naturalnym środowisku może przeżyć około 3 lat. Związane jest to przede wszystkim z tym, że dziko żyjące jeże, zarówno pigmejskie, jak i europejskie, narażone są na częste spotkania i walkę z większymi drapieżnikami.
Ile żyje jeż pigmejski w hodowli domowej? Choć zdarzają się przypadki jeży, które żyły nawet 10 lat, to przyjmuje się, że średnia długość życia jeża pigmejskiego wynosi około 4-6 lat.
Ile powinien ważyć jeż pigmejski?
Zapewniając naszemu jeżowi odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną, będziemy w stanie uniknąć wielu chorób i znacznie wydłużyć życie naszego pupila. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, ile powinien ważyć jeż pigmejski. Zdrowy jeżyk, w zależności od wieku i wielkości powinien mieścić się w przedziale wagowym od 350 do 700 g.
Jeż pigmejski – charakter
Jeże to zwierzęta terytorialne, dlatego jeśli planujemy hodować więcej niż jednego jeża pigmejskiego, musimy zapewnić im osobne terraria. Niezależność ta sugeruje, że jeże mają silny i dominujący charakter. I choć jest to prawda, to jeże domowe posiadają bardzo indywidualne cechy charakteru – mogą być bardzo ciekawskie i energiczne, ale również spokojne, łagodne lub towarzyskie. Wszystkie łączy jedno – zwiększona aktywność nocą! Dlatego jeże pigmejskie dobrze sprawdzają się, jako zwierzęta domowe ludzi zabieganych i zapracowanych, którzy w trakcie dnia, nie mogą poświęcić wiele uwagi swojemu pupilowi.
Co je jeż pigmejski?
Podstawą diety jeża pigmejskiego są:
- wysokiej jakości mięso (surowe lub gotowane),
- świeże warzywa i owoce,
- żywe insekty,
- larwy mącznika,
- specjalna karma dla jeży domowych.
Urozmaicając dietę jeża, koniecznie musimy kontrolować jego wagę – szybkie wahania utraty lub przybrania masy mogą negatywnie wpływać na zdrowie naszego zwierzaka.
Jeż pigmejski – jak się opiekować?
Kąpiel jeża pigmejskiego, odpowiednia dieta, wygodne terrarium czy wizyty u weterynarza, to nie wszystkie aspekty poprawnej opieki nad jeżykiem. Jeże te wymagają specyficznych warunków, aby mogły zdrowo rosnąć. Jak opiekować się jeżem pigmejskim? Oto kilka ważnych punktów:
- Duże terrarium bez pięter pozwoli jeżowi wybiegać się w te dni, w które nie będzie mógł pobiegać po pokoju.
- Stała temperatura w pomieszczeniu na poziomie 22 stopni Celsjusza lub dogrzewanie terrarium do stałej temperatury 22 stopni za pomocą lamp i termostatu, zagwarantują jeżowi odpowiednią temperaturę bez zagrożenia hibernacji.
- Atrakcyjne terrarium wyposażone w miejsce do spania, zabawki, a nawet kuwetę, zapewni jeżowi miejsce do relaksu i zabawy.
Jeż pigmejski – choroby
Do najczęstszych chorób jeża pigmejskiego zalicza się:
- hibernacja (od zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury),
- dolegliwości żołądkowe – biegunki lub zaparcia,
- zwichnięcia lub naciągnięcia mięśni nóg,
- łuszczyca skóry (spowodowana roztoczami),
- przeziębienie.
Jeż pigmejski – cena
Jeża pigmejskiego najlepiej kupić od renomowanej hodowli. Oznacza to, że podczas zakupu będziemy mogli zobaczyć certyfikaty potwierdzające rzetelność hodowcy, a także otrzymamy dokumentację medyczną wybranego jeża. Cena jeży pigmejskich może wahać się pomiędzy 300-700 złotych.