Szczury to niezwykle inteligentne gryzonie, które coraz częściej goszczą w naszych domach nie jako szkodniki a pupile. Z tego względu warto wiedzieć, co jedzą szczury, a co może im zaszkodzić. Szczurze menu jest bardzo zróżnicowane, ponieważ są one określane mianem zwierząt wszystkożernych. Oznacza to, że ich dieta musi być urozmaicona, odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Więcej o tym, co jedzą szczury hodowlane przeczytać można w poniższym artykule.
Spis treści
Ile razy dziennie je szczur?
Żywienie szczura z pozoru może wydawać się prostą sprawą, jednak należy pamiętać, że są to zwierzęta bardzo łakome. Łatwo jest je przekarmić, co prowadzić może do otyłości i problemów zdrowotnych. Z tego względu nie zaleca się karmienia tych gryzoni kilka razy dziennie. Wyjątek może stanowić ciąża szczura i okres karmienia młodych. W tym czasie zwierzę będzie potrzebować nieco więcej pokarmu niż zwykle. Gryzoń mimo życia w towarzystwie człowieka nadal będzie wykazywać swoje naturalne zachowania. W naturze gryzonie te przyjmują pokarm głównie w nocy, dlatego najlepiej jest podawać im karmę w godzinach wieczornych. Wtedy ich przewód pokarmowy pracuje intensywniej, pokarm jest szybciej trawiony i łatwiej przyswajalny dla organizmu.
Czy szczury jedzą plastik lub czy szczury jedzą mydło? Te pytania brzmią nieco absurdalnie, prawda? Jednakże na wielu forach internetowych poświęconych żywieniu tego gatunku takie pytania pojawiają się częściej, niż mogłoby się wydawać. Z czego to wynika? Czasem zamiast karmy szczur je pelet, papier czy inne elementy wystroju klatki bądź wybiegu. Są to zwierzęta wszystkożerne i czasem ich wybory odnośnie diety potrafią być dla właścicieli bardzo zaskakujące. Zwracajmy więc uwagę na to, co zjadają nasi pupile, bo niestety nie zawsze to, czym same postanowią się pożywić, będzie dla nich dobre i bezpieczne.
Gdzie jedzą szczury?
Szczur hodowlany mieszkający u boku człowieka często szybko przyzwyczaja się do pewnej rutyny. Dotyczy ona różnych aspektów jego życia. Między innymi przyjmowania pokarmów czy załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wbrew pozorom to dosyć czyste zwierzątka, które potrafią zadbać o swoją higienę. Z tego względu nie lubią załatwiać się tam, gdzie jedzą. Szczury powinny mieć w klatce osobno wydzielone miejsce na kuwetę i na miseczki z jedzeniem i wodą.
Czasem w przypadku większych stad szczurków zdarza się, że mniej dominujące osobniki, chcąc uniknąć konfliktów o jedzenie, wyciągają z miseczek ulubione smaczki i zanoszą je do swoich domów czy legowisk, aby tam móc zjeść w spokoju. Jeśli szczurki wybierają z miski tylko ulubione kąski, najczęściej są to wysokokaloryczne smaczki. W takim wypadku nie należy dosypywać kolejnych porcji pokarmu, ponieważ żywienie selektywne nie jest dobrym wyjściem. Dawka pokarmowa zwierzęcia, które wybiera tylko niektóre rodzaje pożywienia, jest nieprawidłowo zbilansowana, co może prowadzić do zaburzeń w homeostazie organizmu.
Co jedzą dzikie szczury?
Jest to uwarunkowane tym, co uda im się zdobyć w ich najbliższym otoczeniu. Potrafią one znaleźć dla siebie pożywienie praktycznie wszędzie. Co jedzą dzikie szczury w naturze? Mogą się one odżywiać nasionami, owocami i warzywami, ale nie tylko. Widząc gryzonia i zastanawiając się nad tym, co lubią jeść chomiki czy świnki morskie, przychodzi nam na myśl raczej dieta roślinna. Czy w przypadku tych gryzoni jest inaczej i czy szczury jedzą mięso? Co prawda szczury jedzą sałatę i wiele innych roślin, ale mimo wszystko są to drapieżniki, co oznacza, że odżywiają się również mięsem. W naturze są w stanie upolować i zjeść pisklęta, a nawet drobne dorosłe ptaki. Ponadto jeśli ten gryzoń dostanie się do ptasiego gniazda, to najczęściej nie rezygnuje z żadnych napotkanych po drodze łupów, rozwiewając przy okazji wszelkie wątpliwości odnośnie tego, czy szczury jedzą jajka.
Skoro już wiemy, że są to zwierzęta drapieżne, które jedzą również mięso, to warto się zastanowić nad tym, czy szczury jedzą myszy? Myszy raczej nie są pierwszym wyborem w ich menu, jednakże bez wątpienia są w stanie upolować i zjeść mysz, gdy w zasięgu nie ma żadnego innego źródła pożywienia.
Istnieje pewna ciekawa odmiana dzikiego szczura żyjąca w środowisku wodnym. Co jedzą szczury wodne? Karczowniki, bo tak są nazywane, żywią się głównie trzciną, trawą, korzeniami drzew i krzewów oraz roślinami wodnymi. Czyli podobnie jak inne dzikie gryzonie jedzą to, do czego mają najłatwiejszy dostęp w swoim środowisku.
Co je szczur domowy?
Czy szczury jedzą orzechy włoskie, siano albo ziemniaki? Jak się łatwo domyśleć, na każde z tych pytań można odpowiedzieć twierdząco. Zarówno w środowisku naturalnym, jak i domowym szczury nie pogardzą żadnym z tych produktów. W domu nasz pupil będzie jadł to, co mu damy. Dlatego dbajmy o to, aby karmić nasze zwierzaki z rozwagą i dbać, aby w ich diecie nie brakowało żadnych składników odżywczych. Podstawą pożywienia powinna być dobrej jakości pełnowartościowa karma. Dodatkowo dietę naszych pupili możemy urozmaicać o różnorakie owoce, warzywa i dodatki białkowe (np. jajka). Należy wystrzegać się pokarmów z wysoką zawartością węglowodanów. Takie przekąski powinny trafiać do szczurzej miski tylko w formie przysmaków (od czasu do czasu), aby uniknąć otyłości lub cukrzycy.
Karmiąc nasze szczurki, uważajmy, aby to nasza ręka nie okazała się dla nich smakowitym kąskiem. Niektóre gryzonie w czasie karmienia mogą wykazywać agresję w stosunku do opiekuna, a ugryzienie szczura domowego niestety nie należy do najprzyjemniejszych i często długo się goi.
Koprofagia u szczurów
Szczury mają pewną niezbyt przyjemną tajemnicę, a mianowicie zjadają one około 10-15% swoich odchodów. Zjawisko to zwane jest koprofagią i w świecie zwierząt zdarza się stosunkowo często. W podobny sposób zachowują się np. króliki, które zjadają cekotrofy, czyli rodzaj odchodów produkowany nocą. Wiemy już, że szczur je swoje odchody, ale po co to robi? W kale znajdują się duże ilości niestrawionego jedzenia, więc gryzoń, jedząc swoje odchody, zwiększa wykorzystanie pobieranego pokarmu. Dodatkowo ich kał zawiera duże ilości witamin, które zwierzę przyswaja właśnie na drodze koprofagii. Jest to naturalne zjawisko, jednak jeśli zauważymy, że nasz szczur zjada więcej odchodów niż zazwyczaj, powinien to być dla nas sygnał, że brakuje mu składników odżywczych. Warto w takim przypadku urozmaicić jego dietę i wzbogacić ją o ważne dla organizmu witaminy i minerały. Intensywna koprofagia może też świadczyć o stanie chorobowym i wymagać kontroli u lekarza weterynarii.
Komentarz/e
Nie rozumiem, jak można mieć szczura jako domowe zwierzątko. Może kogoś relaksuje patrzenie, jak zjada swoje odchody? Fuj…