Czy ugryzienie szczura jest niebezpieczne? Czy szczury w ogóle gryzą? Takie pytania pojawiają się w głowach nie tylko osób dotkniętych plagą tych gryzoni w swoich domach, ale i również przyszłych właścicieli hodowlanej odmiany. Oczywiście odpowiadamy!
Spis treści
Czy szczury gryzą?
Czy szczury gryzą ludzi? Tak, szczur potrafi ugryźć jak każde zwierzę posiadające zęby. Z reguły uchodzą za łagodne stworzenia unikające bezpośredniej konfrontacji, jednak atakują w obliczu zagrożenia. Jednak warto wyróżnić dwa scenariusze, czyli ugryzienie szczura dzikiego oraz hodowlanego.
Te gryzonie występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy. Za sprawą człowieka dostały się na niemal wszystkie wyspy i archipelagi. Zamieszkują wszelakie okolice bytowania człowieka, w tym piwnice, kanalizacje, śmietniki, całe wysypiska i magazyny. Najchętniej przebywają w okolicach wody – to doskonali pływacy.
Na widok szczura wiele osób się wzdryga. Jest to sporych wielkości gryzoń – długość ciała bez ogona potrafi sięgać 30 cm. Największy dystans budzi sam wygląd ogona, który pokrywają łuski z rzadkim włosem. Dzikie osobniki są zwykle w szarym umaszczeniu z prześwitami rudo–brązowej sierści. Natomiast szczur domowy wyhodowany i selekcjonowany przez człowieka może mieć rozmaite wzory kolorystyczne oraz różny kształt okrywy włosowej albo jej całkowity brak.
Jak wygląda ugryzienie szczura?
Są dwa główne rodzaje ukąszeń, czyli płytkie lub głębokie. Czasami kończy się na drobnych otarciach. Zęby szczura są naprawdę pokaźne i mają zdolność do przyrastania nawet 2mm na dobę, dlatego te zwierzęta mają ciągłą potrzebę zgryzania, aby je ścierać. Bardzo często szczur gryzie do krwi, ale infekcja ran jest dość rzadka. Tak jak było wspomniane wcześniej – gryzonie nigdy nie atakują bez powodu. Zwykle robią to, gdy czują się zagrożone. Są to bardzo skoczne zwierzęta, więc bez problemu sięgną nam do nogawki czy dłoni. Ugryzienie dzikiego szczura należy do rzadkości. Jest większe prawdopodobieństwo, że ugryzie nas chomik niż dziki szczur, mimo że nierzadko ich liczba przekracza liczbę mieszkańców w danym mieście. Jednak zanim zwierzę ugryzie, daje nam o tym znać. Pozycja atakującego zwierzęcia to przycupnięcie, uniesienie się na tylnych nogach, kołysanie się na boki, a następnie skok.
Ugryzienie szczura: co robić?
Wszystkie ukąszenia gryzoni muszą być zdezynfekowane. W przypadku tych dzikich osoba ugryziona powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Osoby, które nie były szczepione na tężec w ostatnich latach, najpewniej dostaną polecenie wykonania zabiegu. Poważniejsze ugryzienie sprawia ból, jest zaczerwienione, może pojawić się obrzęk i infekcja ropna. Do innych objawów po ugryzieniu zarażonego gryzonia mogą należeć gorączka, bóle mięśni, a nawet wymioty pojawiające się kilka dni po ukąszeniu. Gorączka może być nawracająca. Niekiedy pojawia się również wysypka. Co ważne, po ugryzieniu nie należy od razu tamować rany, ponieważ wraz z wypływającą krwią wydobędą się również bakterie. Ugryzienie szczura domowego, mimo że to w rzeczywistości przekochane pupile, może się zdarzyć. O ile dzikie szczury mogą być nosicielami różnych infekcji, o tyle to nie zdarza się w przypadku domowych pupili. Szczur delikatnie gryzie właściciela (zdarza się, że mocniej), gdy chroni swoje młode, w trakcie ciąży lub gdy zdziczeje, co może się zdarzyć, gdy nie poświęcamy swoim podopiecznym tyle uwagi, ile potrzebują. W przypadku ugryzienia szczura, który ma innego właściciela niż my sami, należy wyciągnąć informację na temat na przykład warunków utrzymania. Może okazać się to istotne, jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek objawy po ugryzieniu. Kiedy ugryzie nas nasz własny pupil, możemy się martwić dopiero wtedy, kiedy dopiero co nabyliśmy zwierzę. Co zrobić, gdy ugryzie mysz? Jest to rzadkie zwierzę domowe, ale częste jako szkodnik. Mysz wygląda jak mniejsza wersja szczura, ale procedura odnośnie ugryzienia wygląda dokładnie tak samo.
Jakie warunki zapewnić szczurowi domowemu?
Szczury jako zwierzątka domowe stają się coraz popularniejsze, a to wszystko za sprawą ich inteligencji. Żeby mieć w domu to zwierzę, należy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze to zwierzęta stadne. Naturalnie żyją w koloniach liczących nawet i 200 osobników, więc musimy się liczyć z przygarnięciem pod dach minimum dwóch zwierząt. Po drugie – lokum. Jaka klatka dla szczura będzie odpowiednia? Dla dwóch osobników podstawa powinna wynosić minimum 70-80cm na 40. Klatka powinna być bardzo wysoka i wyposażona we wszelkiego rodzaju hamaki. Absolutnie nie można trzymać tych gryzoni w niskiej klatce lub terrarium, akwarium. Te drugie przyczyniają się do wielu chorób związanych z układem oddechowym. W związku z tym, że te gryzonie cechują się wysoką inteligencją, potrzebują ciągłych urozmaiceń i zajęć. Można kupić gadżety dla szczurków w każdym sklepie zoologicznym, ale możemy również samodzielnie wykonać różne zabawki dla szczura.
W klatce koniecznie powinna znaleźć się kuweta, do której najprawdopodobniej można nauczyć szczurki załatwiać swoje potrzeby. Jednak jest to tylko drobne ułatwienie, ponieważ posikiwanie dosłownie wszędzie odgrywa istotną rolę komunikacyjną u tego gatunku.
Szczurki to świetne pociechy, które z pewnością ożywią cały dom. Nie nadają się jednak jako pupile dla dzieci, które mogą nie zrozumieć formy ich komunikacji, co często kończy się ugryzieniem szczura. Należy też pamiętać o zapachach, jakie zostawiają tego typu zwierzęta. One lubią czuć siebie, a im częściej sprzątamy, tym bardziej znaczą.
Po czym poznać, że żyją z nami dzikie gryzonie?
Dzikie szczury i myszy można spotkać w naszych domach w okresie jesienno-zimowym. Mogą dostać się do środka przez szpary w elewacji, okolicach dachu, przez kanalizację, nieszczelne okna czy klatkę schodową. Najwięcej tropów znajdziemy w takich miejscach jak piwnice, strych czy spiżarnie. Charakterystycznym tropem jest zapach, który wydzielają pozostawione odchody. Można ich szukać za meblami i w okolicach listew podłogowych. Niezaprzeczalnym dowodem na obecność szkodników są nadgryzione meble.