Gdy dziecko marzy o zwierzątku, natomiast rodzice niekoniecznie mają ochotę angażować się w ten temat, wybór często pada na chomika. Gryzoń ten jest niewielki i nie żyje zbyt długo, a dodatkowo wygląda uroczo, więc wydaje się być dobrym pomysłem. To, ile kosztuje chomik, i najtańsze akcesoria dla niego wydaje się tylko potwierdzać słuszność wyboru. Niestety, na takim sposobie myślenia stworzenia te bardzo cierpią – mimo niskiej wagi ich wymagania zarówno w kwestii lokum, jak i opieki nie są mniejsze niż u świnki morskiej czy szynszyli. Ważne jest także, aby wiedzieć, co może jeść chomik, ponieważ prawidłowa dieta jest podstawą utrzymania zwierzęcia w dobrym zdrowiu. Dlatego warto mieć świadomość, z jakimi kosztami musimy liczyć się, decydując się na zaproszenie do naszego domu gryzonia zanim podejmiemy tę decyzję.
Spis treści
Co wpływa na cenę chomika?
Zastanawiające może być, co wpływa na cenę chomika. Robiąc rozeznanie, szybko przekonamy się, że zwierzątko to w sklepie zoologicznym kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, w zależności od wieku i gatunku. W popularnych serwisach internetowych możemy trafić na okazy nawet za kilkanaście złotych. Najtańsze będą przypadkowe mioty od prywatnych osób, które w ogóle nie spodziewały się potomstwa. Zdarza się, że do nowego domu trafia już zapłodniona samiczka i choć nie planowaliśmy rozrodu, maluchy po prostu się pojawiają. Chomik z hodowli kosztuje zwykle najwięcej. Z czego wynikają te rozbieżności? Głównie z warunków utrzymania stada rozrodczego. Cena chomika będzie uzależniona od tego, co jedli, gdzie mieszkali i jak byli zaopiekowani jego rodzice.
Chomik w sklepie zoologiczym zwykle kosztuje znacznie mniej niż zakupiony u prywatnego hodowcy. Wydawałoby się, że nie ma potrzeby przepłacać, jednak czy aby na pewno? Na to, ile kosztuje chomik z hodowli, wpływ ma głównie fakt, w jaki sposób jest ona prowadzona, jak żywione są zwierzęta i w jakich warunkach mieszkają, ponadto istotne będzie także, jak często samiczka rodzi. Czy jest zapładniana w rui poporodowej i wykorzystywana jak maszyna dopóki nie padnie, a może ma przerwy? Czy jest leczona w razie potrzeby, czy może po prostu umiera, a na jej miejsce wkracza kolejna? Tak samo ważna jest również ilość samców przeznaczonych na ojców – pochodzą z różnych rodzin, a może synowie z jednej pary stają się rodzicami dla potomstwa swoich sióstr? To zdanie może brzmieć strasznie, niestety jednak chów wsobny jest bardzo popularny wśród drobnych zwierzątek – zarówno ze względu na oszczędności, jak i łatwość „wpadki”, jeśli w porę nie rozdzielimy potomstwa od matki i rodzeństwa pod kątem płci.
Niestety, decydując się na zakup w sklepie nie mamy możliwości zweryfikować źródła pochodzenia zwierzątka. Widzimy tylko warunki, w których przebywa obecnie, które – swoją drogą – zwykle również pozostawiają sporo do życzenia. W dodatku takie miejsca zwykle chcą kupić jak najtaniej, żeby zarobić możliwie najwięcej. Poza tym na to, ile kosztuje chomik w sklepie zoologicznym, będzie miała wpływ także jego lokalizacja. Zwykle popularne sieciówki mają ustandaryzowane ceny, jednak ogólnie w dużych miastach jest drożej, a w mniejszych taniej.
Jak widać, ostateczna cena chomika jest wypadkową wielu czynników. Mimo to jedno jest pewne – nie warto oszczędzać na zakupie zwierzęcia. Pochodzenie wpływa na długość życia chomika i jego zdrowie. Gryzonie te odczuwają emocje i ból, mają swoje potrzeby, tak samo jak każde inne zwierzę. Dlatego jeśli znajdziemy zaufanego hodowcę, lepiej zapłacić więcej, mając pewność, że rozmnażanie prowadzone jest w sposób etyczny. Na koniec warto dodać, iż zakup zwierzęcia z wątpliwych warunków nie „ratuje” sytuacji – wręcz przeciwnie. Tak długo, jak będzie popyt na tanie zwierzęta, pseudohodowle będą kwitły.
Ile kosztuje chomik w sklepie zoologicznym, a ile z hodowli?
W takim razie, ile kosztuje chomik w sklepie zoologicznym, a ile z hodowli? Przede wszystkim będzie to zależało od gatunku. Jeśli zastanawiamy się, ile kosztuje mały chomik, zwykle mamy na myśli Roborowskiego lub dżungarskiego. Są to najtańsze dostępne na rynku rodzaje, których cena zakupu w sklepie zoologicznym wynosi od 20 do 50 złotych. Osoby wpisujące hasło „ile kosztuje prawdziwy chomik”, zwykle szukają informacji na temat chomika syryjskiego. Niestety, standardowa cena zakupu będzie tutaj podobna. W dobrych sklepach zoologicznych wyniesie zapewne kilkadziesiąt złotych więcej, a zarejestrowane hodowle będą sprzedawały swoje zwierzaki za 150 – 250 złotych. Nie dowiemy się natomiast, ile kosztuje chomik europejski, ponieważ nie jest on na sprzedaż. Gatunek ten jako jedyny przedstawiciel rodziny chomikowatych występuje w naszym kraju w warunkach naturalnych.
Ile kosztuje klatka dla chomika?
Jeśli zdecydujemy się na zakup lub adopcję zwierzaka (bo gryzonie również można adoptować!), w pierwszej kolejności musimy zapewnić mu odpowiednie lokum. Cena klatki dla chomika zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych. Nie dajmy się jednak nabrać na tanie kolorowe plastikowe pudełka, w których żadne zwierzę nie powinno nigdy mieszkać. Gryzonie te potrzebują głębokiej, na minimum 15 centymetrów, kuwety wypełnionej podłożem, w jakim można kopać tunele. Klatka dla chomika powinna być raczej niższa niż wysoka, ale za to o dużej powierzchni. Jako elementy wyposażenia dobrze sprawdzają się też drewniane lub ceramiczne domki, a nawet „zamki”, w których jest więcej „pokoi”. Można znaleźć też różne akcesoria wykonane z jadalnych materiałów, takich jak na przykład sianko.
Należy także zadbać o umożliwienie naszemu pupilowi ruchu. Popularna, zwłaszcza dzięki filmikom w mediach społecznościowych, jest kula dla chomika – cena takiej zabawki wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Niestety, nie jest ona bezpieczna dla naszego zwierzątka, a korzystanie z niej wiąże się ze stresem. Zamiast inwestować w tego typu gadżety, lepiej kupić jeden spory, porządny kołowrotek. Ważne jest, aby był na tyle duży, żeby kręgosłup zwierzaka w trakcie biegu był prosty, a nie łukowato wygięty. Istotne będzie również z czego jest zrobiony – pomiędzy pręty mogą wpadać łapki, a plastik, choć łatwo się czyści, może być śliski. Świetnie natomiast sprawdzają się kołowrotki drewniane. Cena takiej porządnie wyposażonej klatki będzie wynosiła kilkaset złotych. Jednak zapewnienie odpowiednich warunków zwierzęciu, które przyjmujemy pod swój dach, jest naszym obowiązkiem. Jeśli nie stać nas na taki zakup, prawdopodobnie nie będzie nas również stać na utrzymanie zwierzęcia, które później często wiąże się z nieoczekiwanymi wydatkami.
Koszt utrzymania chomika
W miesięczny koszt utrzymania chomika należy wliczyć nie tylko karmę i podłoże do klatki, ale także opiekę weterynaryjną. Stworzenia te, choć bardzo małe, chorują tak samo jak pies czy kot. I tak samo jak psa i kota można i należy je leczyć. W warunkach domowych nie powinien wystąpić sen zimowy chomika – jeśli nasz pupil jest osowiały, chłodny, to potrzebuje natychmiastowej specjalistycznej pomocy. Podobnie ma się sprawa w przypadku objawów takich jak dziwne „strupki”, guzki, łzawiące oczy czy wydzieliny z dróg rodnych. Nawet jeśli widzimy, że z naszym zwierzątkiem jest już bardzo źle, trzeba udać się na wizytę do lekarza weterynarii. Konieczne może okazać się uśpienie chomika – cena tego zabiegu wynosi około kilkadziesiąt złotych. Jednak nie powinna grać ona roli, ponieważ ważne jest, aby skrócić zwierzęciu cierpienie. Biorąc pod uwagę różne nieprzewidziane okoliczności, miesięczne koszty będą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych – w razie choroby zwierzęcia lub konieczności wymiany zużytych akcesoriów.
To, ile kosztuje chomik, to jedna rzecz, a wydatki związane z zadbaniem o jego dobrostan i utrzymanie to już zupełnie inna kwestia. Ludziom wydaje się, że zwierzątko to jest mało wymagające, jednak wynika to raczej z braku wiedzy na temat opieki nad nim. Mimo że cena zakupu będzie niższa niż na przykład koszt świnki morskiej, obowiązek płynący z opieki nad chomikiem jest nie mniejszy.