Dlaczego chomik gryzie klatkę? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto nieco scharakteryzować te zwierzęta. Otóż chomiki to niewielkie gryzonie, naturalnie występujące na terenach Europy i Azji. Wyróżnia się aż kilkaset gatunków tych niewielkich stworzeń. W domach zwykle możemy spotkać chomika syryjskiego i dżungarskiego. Zwierzątka te często są wybierane dla dzieci ze względu na swoje niewielkie rozmiary i niezbyt długi czas życia. Dzięki temu wydają się być dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż pies czy kot. Jednak czy rzeczywiście opieka nad tym gryzoniem jest aż taka prosta?
Spis treści
“Mój chomik gryzie klatkę”
To zdanie może wypowiedzieć większość początkujących właścicieli tych gryzoni. Zwykle te osoby nie wiedzą co zrobić, żeby chomik nie gryzł klatki. Szukając informacji, dlaczego chomik gryzie, możemy nawet natrafić na informację o tym, że… jest to naturalne zachowanie tych zwierząt. Nic bardziej mylnego! Oczywiście nazwa „gryzoń” słusznie sugeruje, że jest to zwierzę które lubi gryźć. Jednak w naturze z pewnością nie poszłoby w ramach rozrywki szukać metalowych prętów. Gdy chomik gryzie klatkę, należy zastanowić się, co jest tego powodem.
Czemu chomik gryzie klatkę?
Odpowiedź na pytanie, dlaczego chomiki gryzą klatkę, jest zasadniczo prosta. Możemy wyróżnić kilka podstawowych powodów występowania takiego zachowania, są nimi: nuda, zbyt mała powierzchnia klatki i niewystarczająca ilość ruchu. W naturze zwierzę to gryzie różnorodne pokarmy, spędzając na tej czynności dużą część dnia. Ponadto przemierza duże odległości, załatwiając swoje chomicze sprawy, takie jak zbieranie pożywienia czy kopanie tuneli i norek. Może zdarzyć się także, że stres lub choroba okażą się przyczyną. Gryzonie są specjalistami w ukrywaniu swoich dolegliwości, ponieważ na wolności jest to podstawą ich przetrwania. Dlatego jeśli zauważymy nagłą i niepokojącą zmianę w zachowaniu naszego pupila, należy zgłosić się na wizytę do lekarza weterynarii specjalizującego się w leczeniu gryzoni. Często pada pytanie, dlaczego chomik dżungarski gryzie klatkę? Zwykle powodem jest jej zbyt mała powierzchnia. Jest to najmniejszy, około 30-gramowy domowy chomik, który ze względu na swój rozmiar najczęściej trafia do zbyt małej klatki.
Co zrobić żeby chomik nie gryzł klatki?
Skoro wiemy już, dlaczego chomik gryzie klatkę, zastanówmy się, jak pozbyć się takiego zachowania. Biorąc pod uwagę wyżej wymienione powody, należy zacząć od rozmiaru klatki. Większość dostępnych w sklepach zoologicznych „ślicznych” kolorowych klatek absolutnie nie nadaje się do zamieszkania przez te gryzonie. Lokum tego zwierzaka powinno mieć dużą powierzchnię, ale nie musi być wysokie. Klatka dla chomika jest praktycznie całym światem. Dlatego należy wziąć po uwagę, że potrzebują one wykopywania tuneli i norek. Ważne jest, aby kuweta była wysoka (minimum 15 cm). Musi ona być wypełniona bezpiecznym dla naszego pupila podkładem, najlepiej na bazie papieru lub naturalnych włókien. Podkład ten powinien umożliwiać tworzenie korytarzy.
Aby w pełni odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby chomik nie gryzł klatki, nie można zapomnieć o zapewnieniu mu zdrowej aktywności fizycznej. Do tego celu potrzebny nam będzie kołowrotek. Przy jego wyborze należy pamiętać, aby nie był za mały. Plecy chomika w trakcie biegu muszą być proste, a nie wygięte w łuk. Trzeba również zwrócić uwagę, aby powierzchnia, po której zwierzak biega, była płaska. W przeciwnym wypadku z łatwością może dojść do niebezpiecznych urazów. Warto przy tym wspomnieć również, że popularne kule do biegania nie są dobrym rozwiązaniem. Chomik wzrok ma raczej słaby, a poza tym nie ma kontroli nad kierunkiem poruszania się kuli. Może przez to wpadać na różne przedmioty czy ściany. Jest to dla niego nie tylko stresujące, ale również niebezpieczne.
Jak zapobiec gryzieniu klatki przez chomika?
Skoro wiemy już, co zrobić, jak chomik gryzie klatkę, warto jeszcze wyjaśnić, jak zapobiec wystąpieniu takiego zachowania. Podstawą jest zapewnienie mu odpowiednich warunków do życia, jednak jego relacja z opiekunem także ma na to wpływ. Nie trzeba być specjalistą, żeby wiedzieć, jak oswoić chomika. Wystarczy kierować się kilkoma prostymi zasadami, a pierwszą, i najważniejszą z nich, jest: nic na siłę. Przykładowo chomik dżungarski gryzie zwykle ze strachu. To maleńkie stworzenie tylko w ten sposób może obronić się przed niechcianym dotykiem. Zamiast gonić naszego pupila i na siłę brać go na ręce, można przygotować mu specjalny wybieg w wydzielonym miejscu w pokoju. Będzie to dodatkowe urozmaicenie jego dnia. Często zdarza się, że mimo to chomik gryzie palce .Jeśli nie robi tego mocno, prawdopodobnie po prostu sprawdza, czym one są. Gryzienie jest także sposobem poznawania świata przez te zwierzątka.
W trakcie przebywania na wybiegu możemy podrzucać naszemu podopiecznemu smakołyki, aby miło skojarzył naszą obecność. Na co dzień jedzenie dla chomika powinno podawać się do miseczki. Jednak nie martwmy się tym, że nasz pupil roznosi je po całej klatce. Jego naturalnym zachowaniem jest zbieranie, przenoszenie i magazynowanie pokarmu. Należy jednak uważać, żeby nie podawać smakołyków przez kratki, ponieważ może to nauczyć zwierzę wymuszania uwagi poprzez gryzienie klatki.
Zatem często zdarza się, że chomik gryzie klatkę. Rozwiązanie tego problemu jest niezbędne. Jest on objawem niezapewnienia realizacji podstawowych potrzeb naszego pupila. Duża powierzchnia klatki, odpowiednie żywienie, wzbogacenie środowiska i wykluczenie chorób jest konieczne dla zachowania dobrostanu naszego chomika.