Jak widzą świnki morskie? Jakie jest ich pole widzenia? Te niewielkie gryzonie przez długi czas uważane były za nieco nieporadne. Mimo swojej krępej budowy ciała potrafią być niezwykle zwinne i szybkie. Mówi się też, że ich wzrok jest słaby. W tym akurat jest niestety nieco prawdy. Wzrok świnek morskich może nie należy do najlepszych, jednak rekompensuje to bardzo szeroki kąt widzenia, który znacznie ułatwia im funkcjonowanie.
Spis treści
Jak widzi świnka morska?
Czy świnki dobrze widzą w ciemności? Jak widzą świnki morskie po ciemku to pytanie, które często pojawia się wśród miłośników tego gatunku i stanowi nieco sporną kwestię. Wielu ludzi kojarzy gryzonie głównie z nocnym trybem życia. Jest to poniekąd prawdą, ponieważ duża część z nich zwiększa swoją aktywność po zmroku, a ich zdolność widzenia w ciemności jest na wysokim poziomie. Nie są to jednak zwierzęta typowo nocne. W ich przypadku godziny największej aktywności przypadają zazwyczaj na około 6-7 rano. Często jednak dopasowują się one do trybu życia swojego opiekuna. Szybko przyzwyczajają się do rutyny i zwiększają swoją aktywność, gdy zbliża się pora karmienia. Z tego względu warto podawać im posiłki o stałych godzinach. Mimo wszystko wzrok świnki morskiej po zmroku jest nieco lepszy niż u ludzi.
A czy świnka rozróżnia kolory? To, jak widzi świnka morska, znacznie różni się od tego, jak widzą ludzie. Podobnie jak w przypadku wielu innych zwierząt, nie są one stanie rozróżniać zbyt wielu barw. Widzą głównie niebieski, żółty, zielony i brązowy. Nie są w stanie dostrzec np. koloru czerwonego.
Dużo osób zastanawia się również, czy wiek świnki morskiej może mieć wpływ na jej wzrok? Podobnie jak i ludzie, te gryzonie też się starzeją. Wraz z wiekiem ich wzrok może się więc pogarszać. Dodatkowow podeszłym wieku częściej zmagają się z chorobami oczu takimi jak np. zaćma, co również może potęgować problemy ze wzrokiem.
Pole widzenia świnki morskiej
Te gryzonie w naturze są często narażone na ataki drapieżników. Z tego względu oswajanie świnki morskiej może okazać się nie lada wyzwaniem. Świnki mogą traktować nas właśnie jako drapieżnika, czyli potencjalne zagrożenie. Dlatego biorąc pod swój dach małego gryzonia, należy bardzo rozsądnie podejść do tematu oswajania, dzięki temu będzie czuć się w naszym towarzystwie dobrze i bezpiecznie.
Z racji tego, że raczej nie mają one dużych szans w bezpośrednim starciu z napastnikiem, są wyposażone w inne atrybuty zwiększające ich szanse na przeżycie. Mowa tu między innymi o oczach, które nie bez powodu umieszczone są po bokach czaszki. Dzięki takiemu ułożeniu gałek ocznych pole widzenia świnki morskiej jest bardzo duże. Są one w stanie widzieć obszar znajdujący się przed nimi, z obydwu boków, a nawet za sobą. Pozwala im to w łatwy sposób bezustannie monitorować otoczenie i szybko lokalizować potencjalne zagrożenie. Daje im to pewną przewagę i w razie potrzeby – czas na ucieczkę.