Jaka powinna być klatka dla chomika? Każdy, kto myśli o kupnie gryzonia, musi zgłębić ten temat. Chomik jest uznawany za idealne pierwsze zwierzątko dla dziecka. Ze względu na małe rozmiary i niewielkie potrzeby to idealny pupil do nauki obowiązkowości. Ale czy na pewno tak jest? Nic bardziej mylnego. Z biegiem czasu dowiedzieliśmy się o tych małych zwierzątkach tak wiele, że nie trudno znaleźć informację, jak karygodne warunki mają zapewniane przez nas ludzi te niewinne, ale bardzo wymagające stworzenia.
Spis treści
Jaka klatka dla chomika?
Jako pierwsze pupile do naszych domów trafiają chomiki – klatka im mniejsza tym lepsza, nasypać trocin, jedzenia, kołowrotek byleby się zmieścił i jakoś zwierzę będzie żyć. Ale czy na pewno? Utarło się, że skoro gryzonie te są małe, to duża klatka nie jest im potrzebna. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ rozmiar nijak ma się do aktywności zwierzęcia. Jaką klatkę dla chomika wybrać, aby zwierzątko było szczęśliwe? O tym piszemy poniżej.
Klatka dla chomika z tunelami
Chomiki kochają tunele. Robienie ich np. z rurek po papierze bądź położenie na ściółce drewnianych bądź plastikowych tub jest świetnym pomysłem. Producenci klatek z wyposażeniem trochę przeinaczyli potrzeby chomików i posunęli się o parę kroków dalej, tworząc niepraktyczne lokum. Dzieci, dla których właśnie wybierany jest chomik na pierwsze zwierzątko, kochają kolorowe małe klateczki oplecione dookoła tunelami, w których można obserwować chomika. Umieszczenie tam gryzonia jest istnym absurdem, a umieszczone wysoko ciasne tunele mogą nawet kosztować naszego pupila zdrowie lub życie. Chomiki nie są skocznymi zwierzętami i tak sprawnymi jak na przykład myszy, więc takie dodatki w klatce nie są mu potrzebne. Przygoda gryzonia z tunelami może zakończyć się upadkiem z wysokości lub zaklinowaniem. Zwierzę może się tak także czymś zarazić, ponieważ nierzadko w tych tunelach oddaje mocz, który jest potem wylęgarnią bakterii.

Klatka plastikowa dla chomika
Klatki mogą mieć różne formy: oprętowana z plastikowym dnem, całkowicie zabudowana z kratą od góry lub szklana. Każda z nich będzie idealna, o ile spełni wszystkie potrzeby naszego pupila, zwłaszcza potrzeby ruchowe. Dobra klatka dla chomika ma ogromną powierzchnię dna, gdzie zmieści się odpowiedniej średnicy kołowrotek, nie jest wysoka, nie posiada licznych tuneli.
Klatka dla chomika piętrowa
Skoro nie tunele, to może właśnie piętra? Absolutnie nie! Chomiki są zwierzętami stepowymi, zostały przystosowane do życia pod ziemią i na ziemi, a nie nad nią. Zwierzęta o tak dużej aktywności będą zwiedzać każdy kąt klatki, bez względu na to, czy jest to dla nich bezpieczne, czy nie, więc sam fakt tego, że chomik korzysta z pięter, nie jest wyznacznikiem jego zamiłowań, a jedynie rekompensacją zbyt małej powierzchni dna. Upadek z takiej wysokości może mieć tragiczny finał. Te gryzonie to totalne gapy, więc często spadają, nawet jeśli tego nie widzimy. Jest to zwierzątko, które nie ma ogona jak mysz i w locie nie obróci się, tylko spadnie prosto na kręgosłup. Dotyczy to zarówno pięter, jak i samych wysokich klatek bez nich, ponieważ chomik będzie się wspinał również po prętach, także w najwyższych jej częściach. Klatka dla chomika wysoka jest niebezpieczna.
Klatka dla dwóch chomików
Zacznijmy od tego, że chomiki są samotnikami, więc trzymane razem mogą toczyć zaciekłe walki o terytorium, a te żyjące w parze będą rozmnażać się na potęgę, nad czym nie zapanujemy. Klatka dla dwóch chomików jest niepraktyczna, ponieważ musiałaby mieć ogromną powierzchnię i być podzielona na dwie części, tak aby zwierzęta nie miały ze sobą styczności. Istnieje również szansa, że nawet i rozdzielone przegrodą gryzonie będą wciąż czuły swój zapach i żyły w stresie. Lepszym rozwiązaniem są osobne klatki.

Klatka akwarium dla chomika
Pręty nie są jedynym rozwiązaniem jeśli chodzi o lokum dla chomika. Dużo lepsze mogą okazać się właśnie akwaria. Pręty stanowią niebezpieczeństwo, ponieważ wspinający się po nich zwierzak może skręcić lub złamać łapkę. Chomiki nie potrafi chodzić po szkle, więc ryzyko złamania jest zniwelowane. Dodatkowy plus to możliwość nasypania dużej ilości ściółki. W przypadku małych chomiczków, takich jak dżungarskie, jej warstwa powinna mieć minimum 10 cm. Większość klatek z prętami i plastikowym dnem to uniemożliwia, a nawet jeśli tak, to część wyściółki najpewniej wyląduje za prętami. Fajne klatki dla chomików najprędzej dostaniemy w Internecie, a akwarium i terrarium można zakupić używane.
Jakie wymiary powinna mieć klatka dla chomika?
Zatem jaka klatka dla tego gryzonia będzie najlepsza? Zacznijmy od tego, że odpowiednia klatka dla chomika musi być duża! W naszych polskich domach królują 3 podstawowe gatunki tych gryzoni: syryjski, dżungarski (zwany również hybrydą) oraz roborowskiego. Każdy ma nieco inne wymagania, zwłaszcza syryjski, który rośnie do pokaźnych wymiarów i większość dostępnych w sklepach zoologicznych klatek nie nadaje się na jego lokum. Jakie wymiary klatki dla chomika będą najlepsze?
Idealna klatka dla chomika zaczyna się od 100-120 cm (to tyle, co dla królika!!!) i na wysokość powinno się zmieścić powyżej 15 cm ściółki oraz kołowrotek o średnicy 28-33cm. Minimalna klatka dla chomika roborowskiego czy hybrydy musi mieć 80 cm długości, powyżej 10 cm ściółki i kołowrotek o średnicy 20 cm.
Tak duże klatki najczęściej posiadają jedno niskie piętro, które nie stanowi zagrożenia, ale w gotowym wyposażeniu będzie najprawdopodobniej za mały kołowrotek na jakikolwiek gatunek (około 10 cm), plastikowy domek i jedna miseczka. Oprócz miseczki żadne z tych prezentów od producenta nie nadaje się do użytku dla chomika, zwłaszcza syryjskiego.
Podsumowując, najlepsza klatka dla chomika będzie niska o bardzo dużej powierzchni dna, bez pięter i plastikowych tuneli. Trudno jest dostać stacjonarnie w sklepie zoologicznym odpowiednie lokum. Klatka dla chomika mała, mimo że jest nieodpowiednia, to jest najbardziej powszechna, ponieważ kupują ją nieświadomi lub ignorujący potrzeby zwierzęcia klienci.

Jak powinna wyglądać klatka dla chomika – wyposażenie
Fajna klatka dla chomika to nie wszystko, musimy również zadbać o odpowiednie wyposażenie. Do absolutnych podstaw należy gruba warstwa ściółki. Większość przyszłych właścicieli inwestuje w najtańsze sprasowane trociny i wymienia co tydzień całe podłoże. Nie można popełnić gorszego błędu! Wzrok chomika jest bardzo słaby, zwierzę porusza się głównie dzięki zapachom – w takiej sytuacji znajome wonie zostają wyrzucane co tydzień wraz ze ściółką, doprowadzając do ciągłego stresu.
Trociny trocinom nierówne. Zwykle te małe sprasowane tanie kosteczki są odpadem produkcyjnym – zawiera on ostre elementy, wióry, a przede wszystkim pyli. Nam nic się nie stanie, gdy w palec wbije nam się drzazga, jednak chomik może mieć mniej szczęścia – ostrym kawałkiem może zakłuć się na przykład w oko. Jeśli decydujemy się na trociny, powinny być grubo zmielone oraz koniecznie odpylone, ponieważ pyłki mogą podrażniać układ oddechowy chomika. Warto pójść jeszcze dalej i kupić trociny z drzewa liściastego, które dodatkowo nie uczulają. Odróżnimy je od siebie na przykład po kolorze. Wszystkie jasne trociny będą z drzew iglastych, liściaste mają ciemniejszy kolor i najczęściej są z olchy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem są ściółki konopne lub lniane i to one będą najlepszym wyborem. Poodtrzymują one tunele, które wykopuje chomik.
Piasek lub pył kąpielowy dobrej jakości obowiązkowo musi znaleźć się w klatce. Jest to łazienka i toaleta zwierzaka. Chomiki biorą kąpiel, tarzając się w pyłku. Dbają w ten sposób o prawidłową kondycję futerka. Dodatkowo załatwiają tam swoje potrzeby, a tarzając się, roznoszą po klatce swój zapach.
Kołowrotek to także konieczność. Oprócz odpowiednich dla danego gatunku rozmiarów powinien mieć bezpieczną budowę. Niestety najgorszym wyborem będą kołowrotki z siatki lub prętów na dwóch nóżkach. Wystarczy małe obsunięcie łapki w trakcie biegania, aby połamać chomika, a wysunięcie którejś z części ciała poza bieżnik może się zakończyć amputacją kończyny przez tzw. efekt nożyc. Bezpieczny kołowrotek ma pełen bieżnik, jest zabudowany całkowicie z jednej strony, po której znajduje się jedna nóżka lub „motylek” do mocowania o pręty klatki.
Należy także zatroszczyć się o miseczki i poidełko. Poidełko nie jest obowiązkowe, z powodzeniem można je zastąpić miską z wodą, jednak oba te rozwiązania mają plusy i minusy. Poidełko jest podatne na zabrudzenia, w środku często narasta glon i grzyb, a zawieszone na złej wysokości może wykrzywiać kręgosłup zwierzęciu. Przy misce chomik ma naturalną pozycję ciała w trakcie picia, ale niestety musimy dbać o odpowiedni poziom wody, aby zwierzę się nie podtopiło, oraz dbać o jej czystość, ponieważ gryzoń łatwo zasypuje ją ściółką.
A jakie wybrać jedzenie dla chomika? Dobrej jakości karma składa się głównie z nasion, kwiatów, suszonych owoców, warzyw, ziół oraz białka pochodzenia zwierzęcego, na przykład mącznika.
Zabawki, mostki i tunele muszą być w pełni bezpieczne i znajdować się na dnie klatki, a nie być wysoko zawieszone lub wyprowadzać poza nią.
Gryzonie są świetnymi zwierzętami dla najmłodszych, ale odpowiedzialnych osób. Decydując się na chomika, zwłaszcza dla dziecka, trzeba mieć na uwadze, że wszystkie obowiązki spadną na rodzica. Należy wiedzieć, że mała klatka dla chomika przyczyni się do wielu dysfunkcji i niepożądanych zachowań. W zbyt ciasnym lokum chomik gryzie klatkę. Oswajanie chomika również będzie ciężkie. Te zwierzęta w małych pomieszczeniach będą traktować całą powierzchnię jak gniazdo, co może kończyć się agresją i pogryzieniem. Te gryzonie to stosunkowo wymagające zwierzęta, jednak porady na ich temat są teraz łatwo dostępne. Trzeba tylko pamiętać, że najpierw musimy zadbać o wiedzę na temat pupila, a potem wziąć pod swoje skrzydła uroczego chomiczego malucha.