Wśród wielu zagadek, które zadają nam nasze mruczki, jest także ta, dlaczego kot ugniata. Ugniatanie przez naszego pupila często idzie w parze z innym zachowaniem. Poszukajmy więc odpowiedzi na pytanie, co oznacza ugniatanie kota.
Czemu kot ugniata? Mruczki są fascynującymi zwierzętami. Żaden inny domowy zwierzak nie przejawia takich zachowań jak one. Uwielbiamy, kiedy kot mruczy, kiedy okazuje nam swoją miłość, z podziwem patrzymy na codzienne rytuały. Aby oswoić kota i zrozumieć go, musimy spędzić z nim sporo czasu i spróbować zbliżyć się do jego tajemnic. Wśród pytań, które zadają opiekunowie, jest to, dlaczego koty ugniatają. No właśnie, dlaczego kot ugniata koc, poduszkę, pościel, a także dlaczego kot ugniata właściciela?
Spis treści
Co to znaczy jak kot ugniata łapkami?
Pewnie niejeden z nas zastanawia się, dlaczego naprzemiennie kot ugniata przednimi łapami brzuch, uda lub klatkę piersiową. Takie ugniatanie przez kota może mieć kilka potencjalnych przyczyn, ale każda z nich jest pozytywna i nie powinna nas martwić. Wręcz przeciwnie, ugniatanie powinno nas cieszyć, bo oznacza, że nasz pupil dobrze się przy nas czuje. To zachowanie instynktowne, które ma swoje źródło jeszcze w dzieciństwie mruczka. Mały kot ugniata łapkami brzuch matki podczas ssania, by ułatwić przepływ pokarmu. Wspomnienie pierwszych tygodni życia na pewno budzi potem w dorosłym zwierzęciu przyjemne skojarzenie. Instynkt nakazuje więc mruczkowi ugniatanie w chwilach zadowolenia. Z tego powodu często kot ugniata brzuch. Śpiący kot robi tak, zanim na dobre zapadnie w głęboki sen.
Dlaczego koty ugniatają?
Pozostałość po dzieciństwie, to jedno z wyjaśniań zagadki, co to znaczy, jak kot ugniata łapkami. Jedno z kilku, ale nie jedyne. Innym powodem jest chęć oznaczenia swego terytorium. Po co kot ugniata? Koty mają gruczoły zapachowe na łapach, więc ugniatanie łapkami, a także drapanie służyć mogą właśnie oznaczaniu człowieka lub miejsca jako jego „własności”.
Dlaczego kot ugniata mnie łapkami?
To wyraz zadowolenia i poczucia komfortu. Gdy spytamy, czemu kot mnie liże i ugniata, to odpowiedzią jest zazwyczaj kocia miłość! Kiedy pupil przejawia takie zachowania, nie powinniśmy go za to w żadnym wypadku karcić ani okazywać zdenerwowania. Takie reakcje naszego przyjaciela oznaczają to, że czuje się on dobrze w moim towarzystwie. Stan zadowolenia jest odpowiedzią na pytanie, czemu kot mruczy i ugniata. Powinniśmy takie zachowanie odczytywać jako wyróżnienie ze strony naszego towarzysza. Pamiętajmy tylko, by regularnie przycinać mruczkowi pazurki, bo często używa ich podczas ugniatania.
Dlaczego kot ugniata łapkami koc?
Opiekun mruczka na pewno zaobserwuje od czasu do czas ugniatanie koca przez kota. Zdarza się, że kot ugniata koc i mruczy. Innym z wyjaśnień tego, czemu koty ugniatają, jest bowiem atawizm związany z przygotowaniem sobie miejsca na legowisko. Takie zachowanie obserwujemy na przykład u psa, który kręci się w kółko przed położeniem się spać. Jego przodkowie robili tak, by wydeptać trawę. Z tego samego powodu kot ugniata. To wyjaśnia także, dlaczego kot ugniata legowisko.
Dlaczego kot ugniata pościel?
Podobnie jest, kiedy zauważymy ugniatanie pościeli. To także odpowiedź na zagadkę, dlaczego kot ugniata poduszkę. A kiedy kot ugniata i ssie koc? To prawdopodobnie również jest miłe skojarzenie z dzieciństwa, które poprawia naszemu zwierzakowi nastrój.
Kot ugniata brzuch w ciąży
Kot a ciąża to temat rzeka. Wokół niego narosło wiele mitów, nieprawd lub półprawd. Dziś już wiemy, że spodziewanie się dziecka nie powinno być powodem pozbywania się zwierzęcia ani ograniczenia kontaktów z nim. Pamiętać trzeba, by kobiety w ciąży, u których badania wykazały brak przeciwciał przeciwko toksoplazmozie, nie miały kontaktu z surowym mięsem, a sprzątanie kuwety zostawiły innym. Jak można przeczytać w źródłowych materiałach, koty wyczuwają ciążę bardzo wcześnie i lubią przytulać się do brzucha i mruczeć przy tym. A jak się ma do tego lubiane przez koty ugniatanie? Czy to dobrze, kiedy kot ugniata brzuch w ciąży? Najlepiej takie rzeczy skonsultować z lekarzem. Komfort i poczucie bezpieczeństwa ciężarnej kobiety są najważniejsze.
Dlaczego kot nie ugniata?
Dlaczego kot nie ugniata? Być może właśnie nie ma powodów do zadowolenia. Objawem kociej złości jest m.in. machanie ogonem. Jeśli stan złości lub zdenerwowania się przedłuża, powinniśmy zasięgnąć opinii specjalisty, by poszukać przyczyny.
Dlaczego koty ugniatają tylnymi łapami?
Już wiemy, po co koty ugniatają przednimi łapkami. A co z tylnymi? W tym przypadku chodzi raczej o kopanie lub – jak można spotkać w publikacjach – „koci młynek”. Wygląda to tak, że kot przednimi łapami trzyma „ofiarę”, a tylnymi ją kopie. Taką „ofiarą” może być pluszak, zwinięty w kulkę papier, ale – niestety – także ludzka ręka. Ugniatanie u kota tylnymi łapami to forma zabawy, ale od kociaka powinniśmy uczyć naszego pupila, że ręka nie służy do takich praktyk. To co w przypadku małego kotka jest zabawne, może być nieprzyjemne, gdy nasz domowy drapieżnik dorośnie. Jeśli zdarzy się to naszemu ulubieńcowi, odwróćmy jego uwagę i zabierzmy rękę. Kopanie tylnymi łapami może być taką reakcją na zbyt nachalne pieszczoty odsłoniętego kociego brzucha. Uszanujmy granicę, którą stawia nasz mruczek.