Jak długo rosną koty? Długość okresu wzrostu jest charakterystyczna dla danego gatunku, a także rasy, to również cecha osobnicza, dlatego odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Czynnikiem decydującym jest rasa, pula genów, jaką zwierzę niesie ze sobą, oraz czynniki środowiskowe. Z tym związana jest bezpośrednio wielkość i masa ciała zwierzęcia dorosłego. Popularne „dachowce”, stanowiące zwykle bogatą mieszankę genetyczną, proces wzrostu organizmu kończą pomiędzy 12 i 18 miesiącem życia. Proces wzrostu trwa dłużej u kocurów, u których charakterystyczne trzeciorzędowe cechy płciowe wykształcają się nieco później. Należy do nich charakterystyczna „maska” z wyraźnie zarysowanymi policzkami.
Spis treści
Do kiedy rosną koty?
Właściciele kotów często zastanawiają się, do kiedy rosną koty. Odpowiedź jest banalna, a mianowicie do osiągnięcia ostatecznego wzrostu i masy ciała dorosłego osobnika, co warunkuje rasa kota, płeć oraz cechy osobnicze. Zwykle kotki wcześniej kończą wzrost, a kocury nieco później. W przypadku różnych ras okres ten bywa krótszy lub dłuższy.
Zatem ile rosną koty? Otóż koty norweskie leśne rosną do 3 roku życia, meine coony nawet do 4. Z kolei kot orientalny docelową masę ciała osiąga już w wieku 1 roku. Kochane przez wszystkich miłośników kotów „dachowce” zwykle kończą proces wzrostu organizmu w wieku 1 roku życia, maksymalnie do 1,5 roku.
Podsumowując, jak długo rośnie kot, trzeba napisać, że okres wzrostu kotów dużych ras jest znacznie dłuższy nisz małych. Znaczenie ma również waga kota, a raczej masa ciała. Dobrym przykładem są koty rasy meine coon, które osiągają masę ciała nawet 12 kg, a okres ich wzrostu jest najdłuższy spośród uznanych ras i trwa nawet 4 lata.
Jak szybko rosną koty?
Jak szybko rosną koty? U kotów, podobnie jak u innych ssaków, najintensywniejszy okres wzrostu przypada na okres kocięcy. Mniej więcej do około 2 miesiąca życia kocięta cechuje bardzo szybkie tempo wzrostu. Przez pierwsze 8 miesięcy życia przeciętnie dwunastokrotnie kocięta zwiększają urodzeniową masę ciała, która w dniu urodzenia waha się od 60-150 gram. Należy jednak pamiętać, że wpływ na szybki wzrost kociąt mają również warunki środowiskowe, a przede wszystkim mleczność ich mamy. Jeśli kotka nie ma wystarczającej ilości mleka do wykarmienia młodych, należy kocięta dokarmiać dedykowanymi dla nich preparatami mlekozastępczymi.
Do którego miesiąca rośnie kot? Do osiągnięcia dojrzałości somatycznej organizmu, która następuje znacznie później niż dojrzałość płciowa, a wiąże się z zakończeniem kształtowania i wzrostu organizmu. W przypadku różnych ras to okres od 12 do 48 miesięcy z niewielkimi wahaniami.
Czym karmić rosnącego kota?
Od czego zależy wzrost kota? Oprócz genów i wpływu środowiska oraz cech osobniczych jednym z ważnych czynników wpływających na wzrost kota i osiągnięcie przez pupila prawidłowej masy ciała jest odpowiednie żywienie.
W początkowym okresie życia jedynym pokarmem kociąt jest mleko matki. Dlatego na wzrost maluchów wpływ ma również jakość karmy, którą pobiera karmiąca kotka. Kotka średnio po 8-12 tygodniach przestaje produkować mleko. Jednak właściciel znacznie wcześniej, już około 6 tygodnia życia, powinien zapewnić kociętom stały pokarm, do którego maluchy powoli się przyzwyczają.
Dobrym rozwiązaniem są karmy gotowe dedykowane zarówno dla kotek karmiących, jak i kociąt. Wybierając taką karmę, szczęśliwy właściciel gromadki w różnym wieku i z różnymi potrzebami nie musi się zastanawiać, czy karma jest odpowiednia zarówno dla matki, jak i jej kociąt.
Nieco inaczej jest w przypadku, gdy do nowego domu trafia mały, słodki kociak. Zwykle takie kocięta odsadzone od matki i przyzwyczajone do stałej karmy do nowych właścicieli trafiają po ukończeniu 8 tygodnia życia. Dlatego kupując kociaka z hodowli lub przygarniając od kogoś, komu okociła się kotka, należy dowiedzieć się, jaką karmą zwierzę było karmione i kontynuować jej podawanie. Jeśli karma nie jest najlepszej jakości lub z jakichś przyczyn właściciel chce ją zmienić lub przejść na inny system żywienia, ważną kwestią jest, żeby nie była to radykalna zmiana. Powoli należy zacząć dodawanie nowej karmy do poprzedniej, aż do momentu, gdy kociak będzie karmiony wyłącznie wybraną przez właściciela karmą. Podobnie należy postępować, zmieniając diametralnie system żywienia, na przykład przechodząc z suchej karmy na dietę barf.
Zdarza się również, że nic o kociaku nie wiadomo, został przez nowego właściciela przygarnięty z ulicy lub adoptowany. Wówczas należy próbować różnych karm suchych czy mokrych i obserwować, która najlepiej kociakowi służy. Tu warto zauważyć, że najlepszym wykładnikiem jest prawidłowo sformowana kupa pupila.
Wybierając sposób żywienia kociąt czy później kotów dorosłych, zawsze należy pamiętać, że kot jest zwierzęciem mięsożernym. Jeśli kot jest niewychodzący, to w jego diecie szczególnie powinno znajdować się surowe mięso. Dzienną dawkę pokarmową należy tak zbilansować, żeby zapewnić pupilowi wszystkie potrzebne składniki do wzrostu i rozwoju. Tu przydatna będzie wiedza, do jakiego wieku rośnie kot – z uwagi na różne żywienie kociąt, kociej młodzieży i kotów dorosłych.
Wybierając pupila rasowego, dobrze jest wiedzieć, ile koty rosną danej rasy. Prawidłowe żywienie w przypadku na przykład meine coona będzie znacznie droższe. Przez około 4 lata należy zapewnić zwierzęciu karmę bardzo dobrej jakości, która będzie droższa niż ta dla kotów dorosłych. Znacznie tańsze będzie żywienie chociażby „dachowca”, który wzrost zakończy w wieku maksymalnie 1,5 roku. Należy pamiętać, że najważniejsze jest żywienie kotów właśnie w okresie wzrostu i rozwoju organizmu. W przyszłości zaprocentuje to jego zdrowiem i długim życiem.
Jak określić, w jakim wieku jest kot?
Rozpoznanie wieku kota jest trudne, gdy kot jest dorosły, natomiast w okresie kocięcym można określać wiek pupila przede wszystkim na podstawie uzębienia (kolejność wyżynania zębów, wymiana zębów). Niestety nie każdy, nawet bardzo młody, kotek pozwoli swojemu właścicielowi zaglądać do pyszczka i oglądać zęby. W związku z tym szacować wiek można również na podstawie wielkości, masy ciała i ogólnego wyglądu kota. Tu pomocne będą informacje, do kiedy koty rosną. Podobnie jest u kotów seniorów, u których na podstawie cech wyglądu i zachowania można mniej więcej określić wiek. Jednak nawet dla wprawnego oka hodowcy to trudne zadanie. Właściciele zwierząt mają też szczególną skłonność do przeliczania lat życia swoich pupili na lata życia człowieka. Jak zatem porównać wiek kota a człowieka? Otóż zostały opracowane tabele przeliczeniowe i tak kot w wieku 2 lat odpowiada wiekowi 24 letniego człowieka.