Jak rozpoznać płeć kotka? Odpowiedź nie jest zbyt prosta, jeśli chodzi o małe kocięta. Jak rozpoznać kotka od kotki? Jak rozróżnić płeć kota, patrząc na wygląd zwierzęcia? Kogo wybrać – kotkę czy kocura? Płeć kotów dla niektórych przyszłych właścicieli ma znaczenie, a dla innych wręcz przeciwnie. Niezależnie od tego, warto poszerzyć swoją wiedzę i poznać nowe informacje o kotach.
Spis treści
Kocur czy kotka?
W świadomości wielu osób istnieje przekonanie, że płeć wpływa na charakter zwierzęcia. Determinuje to ostateczną decyzję przy wyborze płci nowego domownika: kot czy kotka? Jednak różnica między kotem a kotką w ich zachowaniu pojawia się tylko w określonych sytuacjach. Należą do nich zachowania terytorialne lub związane z okresem godowym. Oznacza to więc, że m.in. kotki nie są bardziej przymilne, a kocury bardziej zdystansowane. Nie ma więc określonych cech przypisanych do danej płci. Kocur czy kotka do domu? Jak rozpoznać płeć kotka, gdy chcemy przygarnąć do siebie zwierzątko? Po pierwsze, jest to możliwe przez wygląd organów płciowych, a po drugie: przez cechy trzeciorzędne, np. różnice w umaszczeniu czy wielkość.
Jak rozpoznać kotka od kotki?
Jak więc rozpoznać płeć, jak odróżnić kota od kotki? Pierwszo i drugorzędne cechy płciowe, takie jak gonady (jajniki u samic i jądra u samców) oraz zewnętrzne narządy rodne, są podstawowym kryterium, jak rozpoznać płeć kotka. Narządy płciowe kotów wraz z wiekiem stają się coraz bardziej widoczne. Należy zwracać również uwagę na odległość między ujściem układu moczowo-płciowego a odbytem: u kotek odległość ta jest mniejsza. Dodatkowo powszechnie stosuje się metodę „średnika i dwukropki”. Organy płciowe kotów są bardziej okrągłe, co przypomina dwukropek [:]. U kotek mają kształt pionowej kreski, stąd skojarzenie ze średnikiem [;]. Im starsze koty, tym większe widać różnice – u dorosłych kotów określenie płci nie stanowi więc kłopotu.
Dymorfizm płciowy jest kolejną cechą wskazującą, jak poznać płeć kota. Są to różnice
w morfologii zwierząt różnej płci tego samego gatunku. W przypadku kotów domowych są słabiej widoczne. Z kolei u lwów już na pierwszy rzut oka wiemy, że mamy do czynienia z samcem, ponieważ samice nie mają grzywy. Mając na względzie inne gatunki, np. psy, suki mają łagodniejszą linię stopu (miejsce na głowie psa, gdzie czoło przechodzi w grzbiet nosa) niż samce. U kotów zwraca się uwagę na wielkość i umaszczenie. Zakłada się, że samce są większe od samic. Oczywiście jest to tylko ogólne założenie i nie powinno ono być brane za pewnik. Cechy osobnicze każdego kota są inne, zależne od genów, stanu zdrowia, budowy ciała czy środowiska, w którym żyje. Jeśli chodzi o koty rasowe, to faktycznie rozpoznanie kotka a kocur ma pewną powtarzalność. Samice są mniejsze, smuklejsze i mniej masywne oraz mają uboższą kryzę (czyli krótsze i mniej gęste włosy wokół szyi). Dotyczy to głównie kotów większych ras, jak np. maine coonów, norweskich leśnych, ragdolli czy kotów brytyjskich. Dodatkowo głowy kocurów rasy maine coon są szersze niż u samic.
Niektóre geny, odpowiedzialne za kolor umaszczenia, są sprzężone z chromosomami płci. Oznacza to, że są barwy przypisane danej płci. Najbardziej znanym przykładem jest rudy kolor. Osiemdziesiąt procent rudych (lub biało-rudych) kotów to samce. Szanse na narodziny rudej kotki są małe, ponieważ jej rodzicami muszą być rude koty lub rudy ojciec i szylkretowa matka (rudo-czarny kolor). Z kolei widząc szylkretowego kota mamy 100% pewności, że jest to samica. Uogólniając, gen koloru rudego oraz gen innej barwy jest umiejscowiony na chromosomie płciowym X. Tak więc gdy geny te spotkają się w parze chromosomów XX, urodzi się szylkretowa kotka. Oczywiście istnieją anomalie genetyczne, ale dotyczą ułamka kotów o tym umaszczeniu. Samicom przypisuje się również trójkolorowość: czarna, ruda i biała sierść (można spotkać się ze stwierdzeniem, że również jest to szylkretowość).
O ile kwestia rozpoznania płci kotka po narządach płciowych jest łatwa, o tyle sprawa staje się trudniejsza u wykastrowanych kocurów. Dodatkowo zwierzęta po tym zabiegu mają większą skłonność do tycia, a kastrowane są zazwyczaj samce. Stąd też na pierwszy rzut oka ocenia się, że koty z otyłością to właśnie kocury. Jednak nadwaga grozi wszystkim kotom, niezależnie od płci czy przeprowadzonego zabiegu kastracji. Waga kotów zależy od diety i ilości ruchu. Jako właściciele musimy wiedzieć dokładnie, jakie jest zapotrzebowanie żywieniowe naszego kota, i powinniśmy przestrzegać odpowiedniej diety. Należy podawać karmę tylko dobrej jakości oraz nie dopuścić do podjadania. Nadwaga i otyłość są groźne dla zdrowia i życia naszego kota, a także dla jego komfortu. Dbając odpowiednio o dietę naszego zwierzęcia, mamy większą szansę na uniknięcie niewydolności nerek, zwyrodnienia stawów, problemów z sercem, kamicy moczowej czy cukrzycy.
Jak rozpoznać płeć małego kota?
Rozpoznawanie płci u nowonarodzonych kociąt jest wyjątkowo trudne. Aby rozpoznać, czy jest to kotek lub kotka, warto odczekać co najmniej kilka dni od porodu. Świeżo po porodzie kociaki są jeszcze opuchnięte i zdeformowane, co może nas łatwo zmylić.
Jak więc rozpoznać płeć kotka? Poprzez znaną nam już zasadę dwukropka i średnika. Odbyt pod ogonkiem przypomina kropkę, przez okrągły kształt. Ujście układu moczowego u kocurka również ma kształt kropki, co w połączeniu daje nam dwukropek. Z kolei u kotek ujście to jest podłużne, kojarzone z przecinkiem – stąd mówimy o średniku. Jak najpewniej rozpoznać płeć kota? Kocur po kilku tygodniach ma widoczne jądra, ponieważ są już wtedy umieszczone w mosznie. Rośnięcie kota uwypukla różnice w układzie płciowym, które stają się bardziej widoczne. Nowonarodzone małe kotki – jak jeszcze rozpoznać płeć? Doświadczeni hodowcy, znając nie tylko rodziców, ale i zasady dziedziczenia w swoim stadzie, potrafią wskazać płeć nawet kilkudniowych kotów.
Różnica między kotem a kotką
Tak jak już wspomnieliśmy, nie ma dużej różnicy w zachowaniu między kotem a kotką. Przypisywane cechy do danej płci wynikają z popędu płciowego, a nie charakteru. Kastracja nie zmieni charakteru kota, a jedynie zmniejszy objawy typowe dla okresu godowego. Uciążliwym jest znakowanie terenu przez kota mieszkającego w domu w trakcie rui (robią to zarówno samce, jak i samice). Kocury częściej oddalają się w celu poszukiwania partnerek do kopulacji, co naraża je na różne niebezpieczeństwa. Z kolei kotka, przechodząca ruję kilka razy w roku, potrafi dać właścicielom w kość! Jest wtedy głośna, ma krótki sen i traci apetyt, a dodatkowo ciągle próbuje uciec, by odnaleźć partnera.
Jak wygląda stosunek kotów? Jest on bardzo bolesny i gwałtowny dla kotki, ponieważ penis kocura pokrywają ostre łuski, raniące ściany pochwy. Łuski te są niezbędne, aby doszło do owulacji – organizm kotki potrzebuje bodźca (tu: podrażnienie ścian pochwy). Dopiero wtedy dochodzi do uwolnienia komórek jajowych. Kocia ciąża bywa kłopotliwa, zatem aby jej uniknąć, warto zdecydować się na zabieg kastracji. Pamiętajmy, że zapobiega on również chorobom i nowotworom jąder u kotów oraz chorobom macicy, jajników oraz nowotworom gruczołu mlekowego u kotek. Zabieg ten powinien być wykonany około 6-8 miesiąca życia kotów.
Tak więc kwestia wyboru kocura a kotki nie robi różnicy, jeśli chodzi o cechy charakteru. Tak jak ludzie, koty rodzą się z określonym charakterem, który jest potem dodatkowo kształtowany przez otoczenie. Na zachowanie kota w dorosłym życiu ma wpływ przede wszystkim jego środowisko życia oraz doświadczenia. Lęk i dystans mogą wynikać z braku wcześniejszej ludzkiej czułości, a nawet z traumy. Pamiętajmy, że niektóre koty po prostu nie lubią być dotykane, bez żadnego powodu. A zdarzają się koty, które rodzą się z bardzo ciekawskim charakterem lub takie, które są gotowe przeleżeć cały dzień na naszych kolanach.
Zanim zdecydujemy się na kota, upewnijmy się, że umiemy o niego zadbać – nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Dowiedzmy się, jaki ma charakter, poobserwujmy. Jeśli znamy samych siebie i wiemy, z jakim typem kota będziemy się najlepiej dogadywać, wtedy możemy podjąć świadomą oraz dobrą dla nas i przede wszystkim dla naszego kota decyzję. Polecamy przeczytać inne porady o zwierzętach, aby poszerzyć swoją wiedzę.