W tym artykule odpowiemy na pytanie, ile trwa ciąża kotów oraz podpowiemy, jakie są objawy ciąży u kota. Opiszemy również, jak wygląda przebieg ciąży u kotki. Czas ten jest wyjątkowy zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzęcia. Powinniśmy poświęcić kotu w ciąży szczególną uwagę i zapewnić mu odpowiednią opiekę.
Spis treści
Ile trwa ciąża kotów?
Okres kociej rui trwa od wiosny do późnego lata – w przypadku kotów żyjących na zewnątrz. Domowe futrzaki mają ruję częściej lub nawet przez cały czas, z powodu stałego naświetlenia i stałej temperatury. Jeśli nie chcemy, aby nasza kotka zaszła w ciążę, to warto wiedzieć, że koty osiągają dojrzałość płciową około 5-6 miesiąca życia (kotki) lub 9 miesiąca życia (kocury). Zgłośmy się wcześniej do weterynarza w celu ustalenia metody antykoncepcji. Pamiętajmy również, że bardzo wczesne zajście w ciążę może mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie naszej kotki. Ciąża u kota trwa około 62-65 dni, czyli dwa miesiące. Występują skrajne sytuacje, gdy kocia ciąża trwa tylko 61 dni lub wydłuża się do nawet 70 dni. Przedwczesny poród może skończyć się śmiercią kociaków – bez odpowiedniej pomocy weterynaryjnej nie będą w stanie przeżyć. To, ile trwa kocia ciąża, zależy nie tylko od indywidualnych cech przyszłej mamy, ale też od rasy. Zauważono, że ciąża u kotów rasowych trwa nieco dłużej. Wiedząc, ile kot chodzi w ciąży, będziemy mogli odpowiednio przygotować się do porodu.
Jak rozpoznać że kotka jest w ciąży?
Rozpoznanie ciąży kota w początkowej fazie nie jest takie oczywiste. Brzuch kotki powiększa się dopiero pod koniec ciąży, dlatego pierwszym sygnałem powinien być dla nas brak rui.
W okresie godowym kotki ocierają się o domowników i przedmioty, głośną miauczą i mruczą, a także tarzają się po ziemi. Oprócz tego, pierwsze objawy ciąży u kotki można zobaczyć po około 2-3 tygodniach od zapłodnienia – zwróćmy uwagę na wygląd sutków, powinny się wtedy zaróżowić i powiększyć. Dodatkowo waga kota powoli się zwiększa. To, czy nasza kotka jest w ciąży i jaki pozostał czas trwania ciąży u kota, można potwierdzić u weterynarza. Lekarz wykona badanie USG i powie, ile już trwa ciąża u naszego kota. Natomiast o liczbie kociąt dowiemy się podczas badania RTG wykonanym w szóstym tygodniu ciąży, po uformowaniu układu kostnego maluchów – zazwyczaj rodzi się 3-6 kotków.
Pierwsze objawy ciąży u kota mogą wprowadzać w błąd, ponieważ możemy mieć do czynienia z ciążą urojoną. Do owulacji u kotów dochodzi w momencie wystąpienia bodźca, jakim jest stosunek płciowy (tzw. owulacja indukowana). Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, będziemy borykać się z ciążą urojoną naszej kotki przez około miesiąc. Gruczoły mlekowe powiększają się jak w przypadku ciąży i może dojść do stanu zapalnego.
Objawy ciąży u kota
Jak jeszcze możemy rozpoznać, czy kotka jest w ciąży? Po apetycie – ciężarna kotka
ma zwiększone łaknienie, o narastającym charakterze. Należy wtedy zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę. Najpotrzebniejszymi składnikami są białka zwierzęce, tłuszcze, minerały i witaminy. Niezwykle ważny jest aminokwas tauryna – bez niego płód kota może zostać zdeformowany lub grozi mu śmierć. Ważne jest, aby karma było lekkostrawna, a pod koniec ciąży podawana w małych ilościach, ponieważ kotki mogą wywoływać ucisk na żołądku. Z kolei zbyt mało pożywienia powoduje zaburzenia laktacji, osłabienie kociąt oraz komplikacje przy porodzie. Oprócz tego, pamiętajmy o stałym dostępie do świeżej wody.
Co zaskakujące, ciąża kotów może objawiać się… porannymi mdłościami! Jeśli jednak wymioty stają się coraz częstsze lub nasza kotka wyraźnie gorzej się czuje, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem. Innym znaczącym objawem ciąży u kotki jest zmiana wyglądu brzucha. Staje się widoczny po około 5 tygodniach – powoli powiększa się i zaokrągla. Im więcej kotków, tym oczywiście brzuszek jest większy. Około 6-7 tygodnia kotka wchodzi w czas ciąży zaawansowanej. Wtedy to właśnie dowiemy się, ile kociąt przyjdzie na świat.
W okresie przedporodowym, czyli około 8-9 tygodnia, możemy zaobserwować ruchy kociąt w łonie matki. Brzuch kotki jest obwisły, a na obrzmiałych sutkach pojawiają się krople mleka.
Kotka w ciąży zachowanie
Zachowanie ciężarnej kotki zmienia się już praktycznie na początku ciąży. Nasza pupilka staje się łagodniejsza, chętniej spędza z nami czas i częściej się przymila. Może być jednak również zupełnie na odwrót – jak to bywa u ciężarnych kobiet! Ciąża u kota domowego pod niektórymi względami przypomina ludzkie objawy. Kotka może szybko się męczyć, dużo śpi, jest apatyczna. Przed porodem nasze zwierzę będzie szukać spokojnego, przytulnego i bezpiecznego kąta. Możemy jej pomóc, przygotowując miejsce z miękkim podłożem i podkładem higienicznym, stawiając je w cichym, ciemnym pomieszczeniu. Bezpośrednio przed porodem kotka staje się niespokojna, wierci się, nienaturalnie wygina. Może nie mieć apetytu, zwraca na siebie uwagę i często się myje.
Koty poród
Poród trwa około sześciu godzin i kotki zazwyczaj nie potrzebują pomocy. Warto jednak być w pobliżu, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Zwróćmy szczególną uwagę na: ilość kociąt, to czy po długim parciu młode nie wyszły z łona, czas, jaki mija między pojawieniem się kolejnym kotków, oraz na to, czy nie występuje zbyt obfite krwawienie. Zapewnijmy kotom ciszę i dodatkowe źródło ciepła, jeśli „gniazdko” jest poza domem.
Tuż po porodzie odbywa się pierwsze karmienie kociąt mlekiem matki, niezwykle ważne dla ich układu odpornościowego. Jeśli chcemy wiedzieć, jaka jest płeć kotka, powinniśmy odczekać kilka godzin, ponieważ po porodzie mogą być jeszcze zdeformowane i spuchnięte. Nie nachodźmy zbyt często mamy i maluchów, aby nie zaburzyć jej poczucia bezpieczeństwa. W sytuacji stresowej kotka może przenieść młode w nieznane nam miejsce. Zajrzyj do innych artykułów, aby przeczytać nasze porady na temat opieki nad kotami.
Komentarz/e
Koty trzeba sterylizować! Po co powiększać liczbę bezdomnych kociaków?! Brak odpowiedzialności!!!