Jak sprawdzić hodowlę kotów i mieć pewność, że kupujemy kota od legalnego hodowcy? Dobra i legalna hodowla kotów musi spełniać kilka kryteriów, które możemy sprawdzić. W jaki sposób? I jak zgłosić nielegalną hodowlę kotów? W tym artykule odpowiemy na wszystkie pytania i omówimy dobre praktyki renomowanych hodowli.
Spis treści
Jak wygląda hodowla kotów?
Hodowla kotów to profesjonalna działalność, którą można prowadzić w przystosowanych do tego pomieszczeniach. Hodowlę zwierząt domowych można prowadzić nawet we własnym domu, jeśli przestrzeń spełnia określone zasady i wytyczne sanepidu.
Hodowcy kotów rasowych są odpowiedzialni za wychowywanie i rozmnażanie zwierząt w etyczny sposób. Oznacza to, że w legalnej i dobrej hodowli koty muszą przebywawać w odpowiednich warunkach, mają zapewnioną opiekę, właściwą dietę oraz przechodzą regularne badania weterynaryjne.
Osoba, która chce założyć hodowlę kotów, zobowiązana jest do zarejestrowania swojej firmy oraz zgłoszenia się do Polskiego Związku Felinologicznego. W kolejnym kroku należy uzupełnić niezbędne dokumenty, potwierdzić pochodzenie kotów oraz pozytywnie przejść kontrolę w siedzibie hodowli. Jeśli wszystko jest zgodne z przepisami, przedsiębiorca otrzymuje certyfikat hodowcy.
Jak sprawdzić, czy hodowla kotów jest legalna?
Jeśli wiemy już, że chcemy zakupić kota, zdecydowaliśmy się na konkretną rasę i szukamy czworonoga z rodowodem, to powinniśmy wziąć go ze sprawdzonego miejsca. Tylko jak sprawdzić hodowlę kotów i jej legalność? Można to zrobić na kilka sposobów.
- Zacznijmy od potwierdzenia, czy hodowla jest zarejestrowana w odpowiedniej organizacji. Możemy sprawdzić to na stronie Polskiego Związku Felinologicznego, tam znajdziemy pełny spis hodowli kotów.
- Sprawdźmy pieczątki i emblematy umieszczone na rodowodach kotów. Na dokumentach tych powinny znaleźć się logotypy jednej z federacji należącej do World Cat Congress (WCC), czyli FIFe, WCF, CFA lub TICA.
- Znajdźmy referencje i opinie od innych kupujących z wybranej przez nas hodowli. Jeśli będą one pozytywne i odnosić się będą do wysokich kwalifikacji hodowców, to możemy umówić się na wizytę i potwierdzić to osobiście.
- Będąc na miejscu, poprośmy o książeczkę zdrowia kota, na którego się decydujemy i przeanalizujmy ją. Dobra hodowla musi dbać o zdrowie swoich podopiecznych.
Gdzie zgłosić nielegalną hodowlę kotów?
Wiedząc już jak sprawdzić hodowlę kotów i jej dokumentację, zastanówmy się co zrobić, jeśli trafimy na nielegalną hodowlę kotów. Oczywiście możemy zgłosić to odpowiednim organom, które będą mogły przeprowadzić kontrolę w danym miejscu. Najpierw powinniśmy powiadomić o naszych podejrzeniach policję, a w następnej kolejności (jeśli będzie to potrzebne) lokalne Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami lub schronisko.
Pseudohodowle, jak często nazywa się te nielegalne hodowle zwierząt, są niestety dużym problemem, ponieważ oferują atrakcyjne ceny i w ten sposób zdobywają klientów. Nie dajmy się jednak nabrać na niską cenę kota rasowego. W ten sposób możemy zakupić chorego zwierzaka i ze sfałszowanym wiekiem, a wtedy koszty jego utrzymania mogą być dla nas niemiłą niespodzianką.
Legalne hodowle kotów – praktyki dobrej hodowli
Wszystkie legalne hodowle kotów łączą pewne dobre praktyki. Oto niektóre z nich:
- odpowiedni wiek kota do wydania – kocię musi mieć ukończone minimum 12 tygodni,
- zgodnie z prawem, kot z hodowli powinien być wykastrowany (jeśli samemu nie chcemy legalnie go rozmnażać),
- obustronne podpisanie umowy o kupnie kota oraz umożliwienie nam odebrania go bezpośrednio z hodowli.
Komentarz/e
Świetny artykuł. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają odpowiednią wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Czuję, że powinienem podziękować za Twoje działania. Koniecznie będę polecał to miejsce i często wpadał, aby poczytać nowe rzeczy.