Kanarek jest jednym z najczęściej wybieranych ptaszków do domowej hodowli. Nie ma się zresztą czemu dziwić. Te urocze skrzydlate stworzenia są śliczne, radosne i pięknie śpiewają. Ale jak dbać o kanarka? Poniżej podpowiadamy, czym należy się kierować, będąc ptasim opiekunem. Wyjaśniamy też, jak długo żyją kanarki.
Spis treści
Jak wygląda kanarek?
Kanarek domowy to niewielki ptaszek z rodziny łuszczakowatych. Jest delikatny, radosny i towarzyski. Dorosłe osobniki osiadają długość około 12-13 centymetrów. Ważą zaledwie 20 gramów. Mają krępą sylwetkę, niezbyt długie nogi i stosunkowo krótki i ostry dzióbek.
Te małe urocze stworzenia zwykle kojarzą nam z żółtym upierzeniem. Z całą pewnością większość z nas też pamięta małego, słodkiego ptaszka Tweety. A jak wygląda kanarek ze znanej kreskówki? Bohater bajki jest oczywiście żółty.
Tymczasem kolory kanarki miewają rozmaite. Gama barw jest w tym przypadku naprawdę szeroka. Ptaszki mogą mieć piórka pomarańczowe, czerwone, zielone, niebieskie, brązowe, czarne.
Warto też wspomnieć, że występują trzy rodzaje kanarków domowych: śpiewające, barwne i kształtne. Wśród nich wyróżnia się jeszcze odmiany i rasy. Co ważne, śpiew kanarka nie jest kluczową cechą każdej z odmian. A za największego śpiewaka uchodzi zwykle kanarek harceński.
Gdzie żyją kanarki?
Wystarczy odrobina intuicji, żeby domyślić się, skąd pochodzi kanarek. Z całą pewnością nikogo nie zaskoczy więc fakt, że te małe urocze ptaszki naturalnie występują na Wyspach Kanaryjskich. Dziko żyją na Gran Canarii, Teneryfie i Palmie.
Co ciekawe, nazwa wysp wcale nie pochodzi od nazwy tych delikatnych skrzydlatych stworzeń. Jest zupełnie odwrotnie! To kanarki swoją nazwę zawdzięczają wyspom. Określenie kanaryjskie ma natomiast swój źródłosłów w wyrazie canis, który oznacza pies.
Początki hodowli kanarków sięgają korzeniami XV wieku. Ponoć wówczas Hiszpanie zauroczeni ich wdziękami przywieźli kilka ptaszków do swojego kraju. W Polsce pojawiły się zaś w XVIII wieku za pośrednictwem Niemiec.
A gdzie żyją kanarki jeszcze? Można je spotkać na portugalskiej Maderze i Azorach. Sztucznie wprowadzone zostały na Hawaje, Bermudy i do Portoryko.
Ile żyje kanarek?
Są to bez wątpienia ptaszki pełne uroku. Są śliczne, mają radosne usposobienie i lubią towarzystwo. Do tego mogą umilić nam czas swoim śpiewem. Co więcej, dają się łatwo oswoić. A jak długo żyją kanarki?
Średnia długość ich życia to 7-10 lat. Zdarzają się jednak przypadki, że ptaszki żyją dłużej, nawet 12 lat. Znany jest też absolutny rekordzista pod tym względem. Mówi się, że jeden ptasi staruszek dożył aż 20 lat!
To, ile żyje kanarek, zależy przy tym od wielu czynników. Z tej perspektywy niezwykle ważne jest zaspakajanie jego wszystkich potrzeb życiowych. Istotne jest też zapobieganie chorobom, a w razie czego ich leczenie. Nie bez znaczenia pozostaje troska i obecność opiekuna. Ale o tym, jak hodować kanarki, piszemy już poniżej.
Jak dbać o kanarka?
Wielu ptasich opiekunów, zwłaszcza tych początkujących, zadaje sobie pytanie, jak dbać o kanarka. Całkiem zresztą słusznie. Zaangażowanie ze strony hodowcy i właściwa opieka ma przecież bezpośredni wpływ na dobrostan i długość życia pupila.
Hodowla kanarków nie jest przy tym szczególnie kłopotliwa. Na początek warto zadbać o odpowiednią klatkę z wyposażeniem (to m.in. wanienka z wodą do kąpieli, drążki do siedzenia, poidełko, piasek itd.). Dobrze, żeby była jak największa. Pamiętajmy też o utrzymaniu jej w czystości.
Bardzo ważna jest zróżnicowana karma dobrej jakości oraz stały dostęp do świeżej wody. Dietę warto urozmaicać warzywami, owocami i zieleniną. Z perspektywy kanarka istotne jest też, aby zapewnić mu możliwość lotów poza klatką w miejscu dla niego bezpiecznym.
Nie bez znaczenia pozostaje nawiązanie kontaktu z ptasim pupilem. Pamiętajmy, że te kolorowe stworzenia są bardzo towarzyskie! Jeśli zaś zastanawiamy się, jak oswoić kanarka, to bądźmy dobrej myśli. Zasadniczo proces ten przebiega dość łatwo i szybko.
Hodowla kanarków
Hodowla kanarków w domu to z całą pewnością wielka przyjemność. Ptaszki są wręcz czarujące. Już sama ich obserwacja może nam zresztą dostarczyć wielu wrażeń. Jeśli dodatkowo oswoimy naszego pierzastego przyjaciela, to radość będzie podwójna. W tym kontekście przydatna może być zatem wiedza, jak nauczyć kanarka siadać na rękę. Wbrew pozorom nie jest to też wcale takie trudne.
Zanim jednak kupimy ptaszka, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samej hodowli. Wiedza o tym, jak hodować kanarki, nie jest przy tym trudna do przyswojenia, nawet dla laika.
W pierwszej kolejności dobrze będzie przemyśleć wybór konkretnej odmiany, rasy i płci. Zwłaszcza jeśli naszym priorytetem pod tym względem jest śpiew kanarka. Wbrew obiegowym opiniom samiczki też śpiewają, ale prawdziwymi śpiewakami są jednak samce.
Choroby kanarków
Nie ulega wątpliwości, że hodowla kanarków jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Zawsze istnieje jednak możliwość, że nasz ptasi podopieczny zachoruje. Takie ryzyko – choć niskie przy dobrej opiece – jest zawsze. Podobnie zresztą jak w przypadku innych żywych stworzeń.
Najczęstsze choroby kanarków to choroby pasożytnicze. Ich częstym objawem jest biegunka, która może być jednak też osobną dolegliwością. Zwykle wywołuje je niewłaściwe żywienie czy nawet pojedyncze błędy dietetyczne. Pasożyty objawiają się zaś często na skórze i piórach. Osłabiają też znacznie ptasi organizm.
Hodowla kanarków wiąże się również z ryzykiem zapalenia spojówek u ptaszków, a także przeziębienia. Warto także wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia złamania i zwichnięcia kończyn oraz przerostu pazurków. Niekiedy dochodzi też do nadmiernego pierzenia (łysienia). Bardzo niebezpieczny jest wirus ospy.
Zazwyczaj pierwszym symptomem jakiekolwiek choroby jest zmiana zachowania ptaszka. W takich przypadkach należy zawsze skonsultować się z weterynarzem.
Niektórzy zadają też sobie pytanie, czy kanarki przenoszą choroby. Istnieje zresztą na ten temat wiele mitów. Tymczasem dobra wiadomość jest taka, że kanarki są bezpieczne dla domowników. Groźne ptasie choroby dotyczą zaś ptaków dziko żyjących.
Kanarek – cena
Mamy też dobrą wiadomość dla osób zdecydowanych na hodowlę. Cena kanarka nie należy bowiem do szczególnie wysokich. Ptaszka kupimy już za 50-100 złotych. Wydatek może być nieco większy, jeśli zdecydujemy się na zakup u profesjonalnego hodowcy. Wówczas trzeba będzie zapłacić około 200 złotych. Lepiej jednak wydać trochę więcej i mieć pewność co do stanu zdrowia ptaszka i historii jego rodziny. Poza tym należy też wiedzieć, że samiczki są tańsze od samców.
A kiedy wiemy już, ile kosztuje kanarek, warto zorientować się też w cenach koniecznego do hodowli wyposażenia. Tu niestety koszty będą znacznie wyższe. Trzeba więc być gotowym na większe wydatki. Nie ma przy tym wątpliwości, że śpiew kanarka i jego ogromny urok są absolutnie bezcenne.