Czy koty dla dzieci są odpowiednie? Czy koty i dzieci mogą żyć w zgodzie? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ w życiu każdego dziecka przychodzi moment, gdy zaczyna domagać się samodzielności i ponoszenia za coś odpowiedzialności. Ten etap dorastania jest kluczowy i odpowiednia nauka dziecka, jak troszczyć się o innych, kształtuje jego charakter oraz umiejętność empatii. W innym przypadku to rodzice chcieliby poszerzyć swoją rodzinę o nowego przyjaciela, jednak martwią się o swoje dzieci i ich bezpieczny kontakt z pupilem. Wybór odpowiedniego towarzysza nie należy do prostych. Na początku trzeba przeanalizować swój budżet, możliwości oraz czas, którym dysponujemy. Gdy wszystkie te czynniki zostaną przedyskutowane, można zacząć się zastanawiać, jakie koty dla dzieci (lub psy) będą odpowiednie.
Spis treści
Koty przyjazne dzieciom
Niezależnie od rasy najbardziej przyjacielskie koty pochodzą z kochającego i odpowiedzialnego domu. Odpowiednie wychowanie zwierzaka, socjalizacja i nauka wspólnego życia pozytywnie wpływają na relacje między zwierzęciem a domownikami. Jeżeli w szybkim czasie podejmiemy się wychowania zwierzaka, jesteśmy w stanie nauczyć go zasad i zdrowego kontaktu z człowiekiem, a w rezultacie przystosować go do życia w domu razem z dziećmi. Inne kocie porady można znaleźć na naszym portalu w zakładce poświęconej właśnie tym zwierzętom.
Jednak warto pamiętać, że każda rasa kota różni się od siebie nie tylko wyglądem, ale i temperamentem, upodobaniami czy wymaganiami. Dzięki temu można dostosować charakter zwierzaka do swoich możliwości i zapewnić mu lepsze zrozumienie. Tak jak w wypadku psów, osoby mało aktywne częściej wybierają rasy, które nie wymagają ogromnej ilości ruchu. Natomiast osoby wysportowane, podróżujące skłaniają się ku rasom przystosowanym do dużej ilości aktywności. Oczywiście nie należy popadać w skrajności – wszystkie psy i koty potrzebują ruchu do zdrowego funkcjonowania. Jednak odpowiedni wybór temperamentu pozwoli nam na łatwiejsze zbudowanie więzi z naszym pupilem. Dlatego rodzice szukający odpowiedniej rasy kota dla swojej rodziny zastanawiają się, jakie są przyjazne rasy kotów oraz jaką rasę kota wybrać.
Najbardziej przyjacielskie koty
Najbardziej przyjacielskie koty charakteryzują się dużą potrzebą przebywania wśród ludzi. Ta cecha pozwala im czerpać przyjemność z kontaktu z człowiekiem i daje im mnóstwo satysfakcji. Jednak potrzeba towarzystwa nie jest kwestią oczywistą. Niekiedy osobnik rasy uznawanej powszechnie za przyjacielską może potrzebować dużo własnej przestrzeni i cenić sobie samotność. Nie jest to stała zależność, bo tak jak w przypadku ludzi każdy kot jest inny i posiada indywidualne cechy. Na etapie wyboru zwierzaka trzeba sprawdzić, który z maluchów pierwszy nawiąże kontakt z człowiekiem. Dzięki temu można wstępnie zweryfikować, który z kociaków jest otwarty na nowe znajomości.
W wypadku kotów rasowych warto pamiętać o tym, że często hodowcy wykonują testy psychologiczne dla zwierzaków w celu ustalenia ich temperamentu i cech. Dzięki temu dostajemy pełną informację na temat dominujących cech zwierzaka i pozwala to przewidzieć jego charakter w przyszłości.
Płeć kota również ma znaczenie w kwestii nawiązywania relacji. Kocury ze względu na ich naturalne zachowanie mogą być bardziej agresywne względem innych kotów. Związane jest to z chęcią pokazania sił. Kocury mają również tendencję do uciekania w celu poszukiwania partnerki. Kotki z natury są mniej nieprzystępne, jednak tak jak wspominaliśmy powyżej – nie jest to stała zależność. Przyjacielskie koty są również doskonałym wyborem, gdy w domu posiadamy inne zwierzęta. Dzięki ich wesołemu usposobieniu dużo łatwiej będzie im nawiązać relację z innymi czworonogami.
Spokojne rasy kotów
Jaka rasa kota jest spokojna? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się usposobieniu zwierzęcia. Spokojne koty wyróżniają się ogromną cierpliwością. Cenią sobie spokój i własną przestrzeń, ale nie przeszkadza im kontakt z innymi. Należy jednak pamiętać, że wszystkie zwierzęta potrzebują swojej przestrzeni, w której mogą się schronić w wypadku sytuacji stresującej. Łagodne koty potrafią ze spokojem bawić się z innymi i wytrzymują sytuacje, które nie są dla nich komfortowe. Lecz strefa wolna od ludzi i zwierząt pozwala im pielęgnować tę cechę i w razie kryzysu schować się w bezpieczne dla niego miejsce. Ta przestrzeń powinna stanowić dla kota pewnego rodzaju oazę, do której nikt nie ma dostępu. Taka strefa dotyczy wszystkich czworonogów. Zwierzę powinno zawsze mieć szansę na spokojne wycofanie się z kontaktu i odizolowanie się w wypadku, gdy poczuje zmęczenie lub dyskomfort.
Często jednak właściciele szukają konkretnej cechy charakteru u swojego pupila. Dlatego warto się zastanowić, jakie są najspokojniejsze rasy kotów. Do pionierów można zaliczyć takie rasy jak np. ragdoll, kot perski czy maine coon. Cechuje je lojalność wobec właściciela, przyjacielskie usposobienie i ciekawskość – jednak wszystko bez nachalności.
Jaka rasa kota najlepsza dla dziecka?
Strony internetowe wymieniają szereg cech charakteru różnych ras kotów. Zdecydowana większość uznawana jest za zwierzęta przyjazne, pełne energii i chęci do przygód. Nic w tym dziwnego – nie bez powodu koty są najczęściej wybieranymi zwierzętami domowymi razem z psami. Bardzo ciężko więc jest wybrać najlepszą rasę kota dla dziecka. Pod względem popularności najczęściej pojawiały się takie rasy jak: ragdoll, maine coon, kot brytyjski czy kot birmański. Każda z tych ras posiada ogromną potrzebę kontaktu z człowiekiem. Pieszczoty są dla nich formą odpoczynku i zacieśniania więzi. Mocno przywiązują się do swoich właścicieli i są chętne do zabawy.
Dlatego bardzo ciężko jest znaleźć odpowiedzi na pytanie, jakie są najspokojniejsze koty lub jaka rasa kota dla dziecka będzie odpowiednia. Wszystkie te kwestie są bardzo indywidualne i zależą od charakteru zwierzęcia. Koty rasowe dla dzieci mogą być dobrym wyborem ze względu na możliwość przewidzenia ich przyszłego charakteru. Dzięki opisanym preferencjom mamy możliwość przygotować się na ewentualne relacje wraz z dzieckiem, ucząc go odpowiedzialnego kontaktu ze zwierzęciem. Charakter kotów przygarniętych jest trudniejszy do określenia ze względu na ich nieznane pochodzenie. Jednak nie należy ich wykluczać z adopcji. Każdy kot jest podatny na szkolenie, a odpowiedzialny właściciel może nauczyć go pożądanych zachowań i dać mu szczęśliwy dom.