Te małe ptaszki to stworzenia pełne uroku. Są śliczne i delikatne, a ich śpiew potrafi poruszyć serce. Hodowla kanarków nie jest przy tym szczególnie kłopotliwa. Warto jednak pamiętać, że odpowiednia karma to jej podstawa. Ale co mogą jeść kanarki? Jaki pokarm będzie dla nich najlepszy? A czego podawać im nie należy? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Co może jeść kanarek?
Karma dla kanarka to przede wszystkim różnego rodzaju ziarna. Ptaszkom najczęściej podaje się owies, proso i siemię lniane. Nasiona to zresztą podstawowe składniki ich pełnowartościowej diety i podstawa naturalnego jadłospisu.
To właśnie głównie rozmaitymi ziarnami żywią się te egzotyczne ptaszki żyjące na wolności w różnych zakątkach świata. Bo – co ciekawe – można je spotkać nie tylko na Wyspach Kanaryjskich. Te urocze stworzenia występują również na Hawajach i Bermudach, gdzie znalazły się jednak z woli człowieka.
Należy przy tym pamiętać, że pokarm dla kanarków powinien wyróżniać się różnorodnością ziaren wysokiej jakości. Nie wolno zapominać także o odpowiednich proporcjach poszczególnych składników.
Z całą pewnością warto więc postawić na dobre gatunkowo karmy gotowe, które można kupić w sklepach zoologicznych. Są to urozmaicone pod względem składu mieszanki, często wzbogacone witaminami i minerałami.
Dieta tych uroczych ptaszków nie ogranicza się jednak wyłącznie do ziaren. Ale co jedzą kanarki poza tym? W ich jadłospisie nie powinno zabraknąć warzyw i owoców. Dobrze będzie dostarczyć im też nieco zieleniny. Mogą to być młode gałązki drzew, zielone pędy, zioła, liście.
Dobra karma dla kanarka jest niezbędna do życia. Nie wolno przy tym zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu. Konieczne jest więc zapewnienie ptaszkom stałego dostępu do świeżej wody.
Jakie owoce i warzywa może jeść kanarek?
Te urocze ptaszki chętnie zjadają jabłka i gruszki. Przepadają za bananami. Lubią porzeczki, jeżyny i truskawki. Trudno więc ukryć, że mają niezły gust.
A jakie owoce może jeść kanarek poza wymienionymi? Nie pogardzi na pewno winogronami, malinami i melonem. Istotne jest przy tym, żeby podawane owoce były świeże. Pamiętajmy także, że stanowią one jedynie urozmaicenie diety. Bez wątpienia są za to smacznym i zdrowym przysmakiem.
Co lubią kanarki jeszcze? Na pewno warzywa, takie jak marchew, ogórek, pomidor. W ich żywieniu można posiłkować się także cykorią i brokułami. Menu ptaszków warto też uzupełnić o szpinak i paprykę.
Ich prawidłowe funkcjonowanie wymagać może niekiedy też suplementacji. Witaminy i minerały podawane w takiej formie są potrzebne zwłaszcza w okresie lęgowym i w czasie zmiany upierzenia. O tym, jakie witaminy dla kanarka będą najlepsze, piszemy natomiast już poniżej.
Jakie witaminy dla kanarka?
Wiemy już, co powinien jeść kanarek. To przede wszystkim ziarna, a także owoce, warzywa i zielenina. Niekiedy możemy się też skusić na podanie ugotowanego na twardo jaja kurzego. To prawdziwa skarbnica cennych dla zdrowia składników. W tym wypadku nie zapominajmy jednak o umiarze.
Pamiętajmy także, że niekiedy konieczna jest suplementacja witamin i minerałów. Jest to szczególnie istotne w okresie niedoborów. Na przykład podczas zmiany upierzenia. A co podawać kanarkom w czasie pierzenia? Najlepiej mielone kości i skorupki jaj, sól odżywczą itp. Najwygodniejszą formą witaminowego wsparcia są jednak gotowe preparaty dostępne w sklepach zoologicznych.
Wybór jest zresztą duży. Podczas zakupów warto też rozważyć zakup sepii. Nie wiesz, co to jest sepia dla kanarka? To nic innego jak muszla mątwy – naturalny produkt z morza, oczyszczony i pozbawiony soli.
Zastanawiasz się, co jedzą kanarki jeszcze? I słusznie! Co ciekawe, podaje im się także żwirek, często dostępny z dodatkiem pokruszonych muszli. To bogate źródło wielu cennych substancji, w tym wapnia. Piasek i wapno są istotne również z uwagi na prawidłowe trawienie i zdrowe upierzenie ptaków. Pokruszone muszle można też znaleźć na liście składników niektórych karm dla kanarków.
Czego nie może jeść kanarek?
Kiedy wiemy już, co je i pije kanarek, czas dowiedzieć się, czego absolutnie nie wolno podawać tym uroczym ptaszkom.
W trosce o ich zdrowie i dobre samopoczucie przede wszystkim unikajmy żywności przeznaczonej dla ludzi. Potrawy i produkty, które z naszej perspektywy są przysmakami, u kanarków mogą spowodować poważne problemy zdrowotne, a nawet prowadzić do śmierci.
Pamiętajmy też, że na liście produktów zakazanych znajdują się ziemniaki, cebula oraz awokado. Warto to szczególnie podkreślić, zwłaszcza dla początkujących hodowców. W takim przypadku możemy przecież nie być pewni, co może jeść kanarek. Wymienione wyżej warzywa mogą nam się więc wydawać zupełnie bezpieczne.
Do listy trzeba koniecznie dopisać aloes, jarzębinę i konwalię. Szkodliwym pokarmem dla kanarków są też gałązki niektórych drzew iglastych, np. cisu.