Kot europejski jest zwierzęciem rasowym, tak samo jak popularny sfinks czy ragdoll. Dachowiec natomiast to potoczne określenie nierasowego kota domowego, zupełnie jak słowo „kundel” w przypadku psów. Dlaczego więc te dwa pojęcia traktowane są często jako tożsame? Przede wszystkim z tego powodu, że zwierzęta kryjące się pod tymi nazwami są do siebie bardzo podobne. Poza tym mimo że jako tako kot europejski krótkowłosy – bo tak brzmi pełna nazwa rasy – nie jest hodowany w naszym kraju, to jego nierodowodowych kuzynów zdecydowanie nie brakuje. Nic więc dziwnego, że nazewnictwo bywa w tym przypadku mylące.
Spis treści
Jak wygląda kot europejski?
Kot europejski domowy jako rasa powstał właściwie bez udziału człowieka. W związku z tym jego wygląd nie mieści się w sztywnych ramach, co zwykle ma miejsce w przypadku zwierząt rasowych. Z pewnością jednak można określić, jaką wielkość osiąg to zwierzę. Wymiary kota europejskiego są dość standardowe. Nie jest ani wyjątkowo duży, ani specjalnie mały. Zbudowany bardzo symetrycznie, o długości ciała około 50 centymetrów. Masa natomiast powinna wynosić od 3,5 do 5 kilogramów, w zależności od płci. Zwierzak ten jest dość masywny, a jego sierść krótka, gęsta i błyszcząca. Warto tutaj przy okazji wspomnieć, że kot europejski długowłosy nie istnieje, więc jeśli ktoś twierdzi, że takowego posiada, prawdopodobnie będzie miał na myśli dachowca skrzyżowanego z przedstawicielem jakiejś rasy długowłosej.
Kot europejski: umaszczenie
Najbardziej podstawowym i pierwotnym umaszczeniem kota europejskiego jest szarobrobrązowa sierść, na której widoczna jest jedna z trzech różnych odmian brunatno-czarnego pręgowania. Wzorzec rasy dopuszcza jednak każde umaszczenie, w związku z tym możemy spotkać również osobniki rude, białe, czarne, łaciate i tak dalej. Dzięki tak dużej dowolności w kwestii ubarwienia również tęczówki oczu kota europejskiego mogą przybierać najróżniejsze kolory. Pielęgnacja tego czworonoga nie jest skomplikowana – czesanie powinno odbywać się dość regularnie, jednak nie bardzo często. Poza tym jeśli nie wychodzi z domu, konieczne będzie przycinanie pazurków co jakiś czas. Przy okazji tej czynności warto też sprawdzić, czy w uszach nie zbiera się nadmiar woskowiny.
Ile żyją koty europejskie?
Fakt, że człowiek nie przyłożył ręki do powstania omawianej rasy, znacząco wpłynął na to, ile żyją koty europejskie. Wolne od obciążeń genetycznych związanych z procesem hodowlanym ukierunkowanym głównie na wygląd cechują się długowiecznością, dożywając zwykle sędziwego wieku powyżej 15 lat. Oczywiście wybranie tej rasy nie daje nam gwarancji długości życia – zawsze może zdarzyć się, że zwierzak zachoruje. Jednak w przypadku kota europejskiego choroby te mają raczej charakter spontaniczny. Co to znaczy? Skłonność do wystąpienia konkretnych schorzeń jest zdarzeniem losowym, a nie zapisanym w genach.
Ile powinien ważyć kot europejski?
W opisie rasy zostało już pokrótce wspomniane, ile powinien ważyć kot europejski. Rozszerzając te dane, masa ciała kotki nie powinna przekraczać 4 kilogramów. Kocury z natury są większe i masywniejsze, osiągając nawet ponad 5 kilogramów. Jak długo rośnie kot europejski, a co za tym idzie – kiedy powinien osiągnąć docelową masę? W wieku około roku. Należy wziąć też pod uwagę, że czworonogi te mogą wykazywać tendecję do tycia, zwłaszcza jeśli przebyły zabieg kastracji. Warto go jednak wykonać, ponieważ poza zabieraniem zdolności do rozrodu pełni również funkcję prewencyjną – zapobiegając wystąpieniu niebezpiecznych chorób, takich jak na przykład ropomacicze u kotki. Dbaniem o odpowiednio zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną nie dopuścimy natomiast do wystąpienia otyłości.
Kot europejski: charakter
Biorąc pod uwagę, jak bardzo niejednolitą rasą jest kot europejski, charakter również może znacznie się różnić w zależności od tego, na jakiego osobnika natrafimy. Śmiało więc można powiedzieć, że zwierzaki te są niezwykłymi indywidualistami, o mocnym instynkcie łowieckim. Nie znaczy to jednak, że nie potrafią nawiązywać relacji z opiekunem. Po prostu są w nich nieco bardziej niezależne. Jeśli nie uszanujemy granic czworonoga, szybko wystąpią objawy stresu u kota. Jednak gdy przegapimy te subtelne sygnały, kot europejski prawdopodobnie nie będzie miał problemu, żeby dać wyraz swojemu niezadowoleniu poprzez użycie pazurów czy nawet zębów. Poza tym,z przyjemnością będzie angażował się w zabawę, jednak raczej na własnych warunkach – czyli wtedy, kiedy akurat sam ma na to ochotę.
Kot europejski: choroby
Jako jeden z nielicznych kotów rasowych kot europejski z rodowodem nie dostaje w pakiecie genetycznym puli chorób, na które może zapaść, płacąc tym samym cenę za swój wygląd. Zwierzaki te charakteryzują się wysoką odpornością, ponieważ ukształtowała je głównie selekcja naturalna. Dzięki temu, decydując się na wybór tego czworonoga, mamy naprawdę duże szanse na długie i szczęśliwe wspólne życie. Mimo to zawsze trzeba brać pod uwagę pojawienie się problemów zdrowotnych i mieć odłożoną pewną kwotę na ewentualne leczenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ile kosztuje kot europejski?
Skoro wszelkie wątpliwości wokół pytania, czy kot europejski jest rasowy, zostały już rozwiane, przejdźmy do kwestii ewentualnego zakupu takiego zwierzaka, gdyż nie jest to wcale prosta sprawa. Przede wszystkim w Polsce na dzień dzisiejszy nie istnieje legalna hodowla tej rasy. Kocięta są dostępne głównie na terenie Skandynawii. Wpływa to znacząco na fakt, ile kosztuje kot europejski – niezbędne będzie doliczenie niemałych kosztów transportu, a już cena samego zwierzęcia wynosi kilka tysięcy złotych. Dlatego jeśli interesuje nas kot europejski, hodowla wyjątkowo nie będzie pierwszym i jedynym słusznym wyborem.
Biorąc pod uwagę, jak bardzo rasa ta jest zbliżona do wspomnianego dachowca (zarówno z wyglądu, jak i charakteru), najlepszym rozwiązaniem może okazać się adopcja. Paradoksalnie będzie ona stwarzała więcej możliwości wyboru. Marzy nam się kot europejski mały, kilkunastotygodniowy? Nie ma problemu. Wolimy zwierzaka odchowanego, o znanym charakterze? Świetnie. Skala bezdomności jest wielka, a procedura przedadopcyjna pomoże nam wybrać idealnego dla nas zwierzaka. Nie dajmy się natomiast nabrać na ogłoszenia osób sprzedających „rasowe” kocięta za kilkaset złotych. Nie różnią się one niczym od kociaków znalezionych w rowie czy przygarniętych ze schroniska.
Jak przygotować się do adopcji kota?
Jeśli w naszym domu ma pojawić się nowy koci członek rodziny, na początek potrzebna nam będzie przede wszystkim kuweta i żwirek, miseczki, zapas karmy dobrej jakości i zabawki. Decyzję o tym, jakie legowisko dla kota wybrać, warto odłożyć do czasu, aż lepiej poznamy preferencje naszego pupila. Jadąc odebrać zwierzaka, należy pamiętać, że kot w samochodzie musi być odpowiednio zabezpieczony – najlepiej zamknięty w specjalnym kocim transporterze. Poza tym powinniśmy liczyć się także z tym, że w okresie dojrzewania mogą pojawić się pewne problemy związane z zachowaniem zwierzaka. Jeśli zastanawiamy się, na przykład, jak jak oduczyć kota drapania, powinniśmy przede wszystkim przeanalizować, z czego wynika jego zachowanie. Czy wszystkie potrzeby czworonoga są na bieżąco realizowane? Jeśli nie umiemy sami znaleźć przyczyny, z pomocą przyjdzie nam koci behawiorysta.
Na koniec podsumujmy więc fakty: rasowy zwierzak jest drogi i trudno dostępny, a właściwie niczym nie różni się od mieszańca. Praktycznie poza zasięgiem jest rodowodowy kot europejski, a dachowiec czeka na nas w najbliższym schronisku. Jednak choć skala bezdomności wśród kotów jest zatrważająca, decyzja o przyjęciu nowego członka rodziny zawsze powinna być dobrze przemyślana. Dlatego pamiętajmy, że jeśli istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania, nie wolno ich bagatelizować. W wypadku gdy – na przykład – występują u nas objawy alergii na kota, lepiej zrezygnować z adopcji – aby być dobrym opiekunem, należy przede wszystkim zadbać o własne zdrowie. W związku z tym jeśli pojawi się przeszkoda nie do przeskoczenia warto mieć na uwadze, że istnieje wiele innych form pomagania bezdomnym zwierzętom.
Komentarz/e
Ciekawe – faktycznie myślałam, że kot europejski i dachowiec to to samo…