Jak nauczyć psa leżeć, aby trening przyniósł efekty i był komfortowy dla naszego zwierzęcia? Jakie są zalety tej komendy oraz kiedy warto ją wykorzystać? Jak nauczyć szczeniaka leżeć? Jeśli nie wiesz, od czego zacząć naukę i jak sprawić, żeby twój pies spał w swoim legowisku, a nie na kanapie – przeczytaj ten artykuł!
Spis treści
Komenda “leżeć!” dla psa
„Leżeć” należy do grupy najpopularniejszych komend. Znamy ją również pod nazwą „waruj”. Często każemy naszemu psu usiąść, gdy jego emocje zaczynają być zbyt silne. Jednak w takiej sytuacji warto pamiętać o tym, że w pozycji leżącej będzie mu jeszcze trudniej podążyć za instynktem. Tak więc nauka psa komendy „leżeć” przyniesie lepsze efekty. Nasze zwierzę szybciej się wyciszy, leżąc, dzięki czemu szanse na pobiegnięcie za tropem lub atak będą mniejsze. Doświadczony właściciel bezbłędnie wyczuje, w jakim stanie jest jego pies i będzie potrafił od razu zareagować, zanim wydarzy się nieprzyjemna lub niebezpieczna sytuacja. Rosnące napięcie rozpozna po pracy mięśni zwierzaka, po dźwiękach, jakie z siebie wydaje, a nawet po jego spojrzeniu! Pamiętajmy, że pies reaguje szarpaniem, agresją, szczekaniem czy ucieczką z powodu stresu. Niestety wynika to zazwyczaj z błędów popełnianych przez właścicieli przy tresurze psa. Kierujmy się zasadą: zabronienie zachowania = konsekwencja + pokazanie alternatywy. Komenda „leżeć” dla psa będzie mu się kojarzyć ze spokojem i opanowaniem sytuacji, czyli poczuciem bezpieczeństwa.
Jak nauczyć psa komendy leżeć?
W tym akapicie podpowiemy, jak nauczyć psa leżeć. Zdecydowanie łatwiejsze zadanie będą miały osoby, których pupil przeszedł już naukę siadania.
- Naukę psa „leżeć” rozpoczynamy od ustalenia, jakich zasad chcemy przestrzegać
w trakcie treningu. Przede wszystkim zdecydujmy, jakich gestów i słów będziemy używać i konsekwentnie z nich korzystajmy. W czasie tresury psa „leżeć” nie zmieniajmy sposobu pokazywania komendy dłonią. Tak samo zdecydujmy najpierw, jakiej komendy słownej będziemy używać: „leżeć”, „waruj”, a może „połóż się”? - Przesuwamy powoli ręką od głowy psa, pomiędzy przednimi łapami, aż do podłogi. Gdy zwierzę się położy, dajemy mu smakołyk lub korzystamy z klikera. W ten sposób pies zrozumie, o co nam dokładnie chodzi i że wykonanie zadania daje pozytywny dwustronny odbiór.
- Jak nauczyć psa komendy „leżeć”, jeśli potrzebuje on na to więcej czasu? Nagradzajmy go za małe kroki – np. za ugięcie łap.
- Jeżeli podczas tresury psa komendy leżeć kilkukrotnie wykona on zadanie, możemy powtarzać czynność już bez nagradzania.
- Następnym krokiem jest nauka komendy przy użyciu ręki, a następnie słowa. Jak można nauczyć psa leżeć za pomocą gestu? Możemy wyciągnąć dłoń skierowaną równolegle do ziemi. Gdy pies nauczy się siadać, reagując na ruch ręki, wprowadzamy komendę słowną.
- Jak skutecznie nauczyć psa komendy leżeć? Ćwicząc w różnych warunkach.
Na spacerze w lesie, w parku, koło ruchliwej ulicy… Zacznijmy od nowych miejsc
z małą liczbą bodźców. Z każdym krokiem wybierajmy przestrzenie z coraz większą ilością możliwych rozproszeń dla uwagi naszego psa. Na początku trzymajmy psa na smyczy, potem spróbujmy treningu bez niej. - Po komendzie dla psa „leżeć” uczymy go pozostania w pozycji leżącej do czasu odwołania. Możemy wyciągnąć pionowo dłoń i mówić „zostań”, gdy będzie próbował wstać. Powtarzajmy to z coraz większej odległości.
Tak jak w przypadku innych komend, na przykład „aport” czy „zostań”, najlepiej rozpocząć naukę „leżeć” od szczeniaka. Jednak nie zniechęcajmy się – wiek psa starszego nie wyklucza umiejętności zdobywania wiedzy! Zatem jak nauczyć dorosłego psa komendy leżeć? Wszystko zależy od jego zdolności uczenia się oraz od charakteru. Dojrzałe psy nie rozpraszają się tak szybko jak szczeniaki, więc pod tym względem mamy ułatwione zadanie. Jeśli jednak w ciągu życia źle tresowaliśmy psa, nauka zajmie nam więcej czasu. Znając swoje zwierzę, dobierzmy odpowiednie metody oraz tempo (nie przemęczajmy psa!). Jak nauczyć psa komendy leżeć? Pamiętajmy, że nic na siłę – zmuszanie psa i krzyk to sytuacje, które nigdy nie powinny się pojawić! Zwierzak ma czerpać z tego radość i czuć więź z właścicielem, a nie strach.
Jak nauczyć psa leżeć w legowisku?
Przede wszystkim wybierzmy odpowiednie legowisko. Dopasujmy je do wielkości zwierzęcia, żeby czuł się w nim komfortowo. Możemy położyć na nim ulubiony koc naszego psa, koszulkę z naszym zapachem oraz ustawić obok ulubione zabawki pupila. Zapewni mu to poczucie bezpieczeństwa i zachęci do korzystania. Legowisko ustawmy w spokojnym miejscu, z którego nasz pies będzie miał nas w zasięgu wzroku i będzie czuł, że jest obok.
Jak nauczyć psa leżeć w legowisku? Możemy zacząć naprowadzać go na miejsce przy pomocy smakołyków. W ten sposób pupil zacznie pozytywnie kojarzyć swoje legowisko. Następnie dodajmy komendę „leżeć” i wydłużmy czas pozostania w jego kąciku. Innym sposobem jest wprowadzenie nowej komendy, np. „na miejsce” czy „poduszka” – ważne, żeby pies wiedział, że ma udać się do swojego azylu.
Jak nauczyć małego psa leżeć w legowisku? Konsekwentnie! Od początku zdecydujmy, gdzie może spać. Jeśli noc może spędzać na naszej poduszce, niech tak będzie cały czas. Gdy tego nie chcemy – nigdy nie pozwalajmy zostać zwierzęciu na noc w łóżku! Da to poczucie bezpieczeństwa i spokój. Pamiętajmy, żeby nigdy nie karać psa, gdy leży na swoim miejscu – będzie mocno zdezorientowany, a legowisko zacznie mu się kojarzyć negatywnie.