Jak nauczyć psa siad? W końcu to komenda, która może okazać się wybawieniem w wielu sytuacjach! Nauka psa komend jest nie tylko świetną zabawą pogłębiającą więź między zwierzęciem a opiekunem, ale również pomocą w redukowaniu niepożądanych psich zachowań. Tresowanie psa nie musi być wcale takie trudne. Przychodzimy z dobrymi radami!
Spis treści
Kiedy zacząć uczyć psa komend?
Pies uczy się całe życie – od łona matki, po życie seniora. Szczenięta trafiają do naszych domów w wieku około 3 miesięcy – jest to najlepszy okres ze względu na to, że bariery i dystans zaczynają przegrywać z naturalną szczenięcą ciekawością.
Zanim rozpocznie się właściwe szkolenie, niezbędna jest socjalizacja szczeniaka, na którą mamy czas tylko w pierwszych tygodniach jak piesek jest u nas w domu. Przegapienie tego okresu lub popełnienie błędów może przełożyć się negatywnie na dorosłe życie psa. Wiek między 3-18 tygodniem jest chwilą, kiedy pupil zapamiętuje wszystko, czego doświadczy, przypisując negatywne lub pozytywne skojarzenia. To jest moment na socjalizację, czyli poznawanie szczeniaka z różnymi bodźcami i elementami otaczającego go świata. Podczas socjalizacji psiak powinien poznawać różne przedmioty, bodźce ludzi oraz inne psy.
Socjalizacja podstawą szkolenia – do czego przyzwyczajać psa?
Im więcej bodźców pupil doświadczy w tym okresie – tym lepiej! W tym czasie możemy przyzwyczaić psa do zachowania spokoju na przykład przy dźwięku odkurzacza, huku upadających przedmiotów czy podczas burzy. Aby przyzwyczaić do tego psa, należy zacząć od cicho puszczanych dźwięków w tle podczas na przykład zabawy, aby pies zakodował pozytywne skojarzenie. Nie wolno od razu szczeniakowi puszczać głośnych dźwięków, ponieważ reakcja negatywna i strach będą oczywiste. Uspokajanie psa w takich momentach jest dość trudne, a takie negatywne sytuacje, zwłaszcza powtarzające się, mogą w przyszłości wymagać pomocy ze strony specjalisty od behawioru psów. Psa należy przyzwyczajać do wszystkiego – do zabawek, zapachów, powierzchni, po których chodzi łapami, rodzajów misek, miejsc podawania jedzenia i różnego rodzaju pokarmu, do dotyku, zabiegów pielęgnacyjnych, jazdy autem, kontaktu z ludźmi i innymi psami. Oprócz tego to właśnie wtedy należy uczyć psa samodzielności, czyli np. zostawania samemu w domu. Brak nauki i treningów w tym kierunku może skutkować w przyszłości różnego rodzaju lękami i niepożądanymi zachowaniami.
Jak zacząć szkolenie psa? Nauka przez zabawę
To dobre motto dla opiekunów szczeniąt. Trzeba pamiętać, że jest to szczenię i nie możemy wymagać od niego tyle, co od dorosłego psa. Kilka kilkuminutowych sesji z długimi przerwami zdecydowanie wystarczy. Zbyt długie treningi sprawią, że szczeniak będzie się nudzić i nie skupi się na nauce. Należy uczyć na raz tylko jednej komendy, ponieważ uczenie wszystkiego spowoduje mętlik w głowie psiaka.
Naukę komend powinniśmy zacząć od komendy, którą zwierzę wykona z automatu, nie wiedząc w przyszłości, o co nam chodzi. Do takich komend należy siad. Inne komendy to te ratujące, czyli takie, które mogą w przyszłości uratować życie psiaka, na przykład przywołanie, kiedy pies biegnie w stronę ruchliwej ulicy, lub “zostaw”, kiedy ma zamiar zjeść na spacerze podejrzany i niebezpieczny przedmiot.
Komenda siad
Jest o jedna z łatwiejszych komend, która powinna znaleźć się w czołówce rzeczy do nauczenia. Łatwo ją wykorzystać w trudniejszych dla psa momentach, na przykład gdy mija się z drugim psem na chodniku lub gdy skacze na gości. Jak nauczyć szczeniaka siad oraz jak nauczyć dorosłego psa siad?
Nauka komend szczeniaka i dorosłego psa przebiega podobnie, ponieważ komend możemy zacząć uczyć na każdym etapie życia – z podobnym efektem. Różnicą jest to, że szczeniak może szybciej załapać, o co nam chodzi, niż pies seniorek. Tak więc wiek psa nie gra tu większej roli.
Jak nauczyć psa komendy siad?
Uczenie tej komendy jest stosunkowo proste. Jeśli psy nie mogą dosięgnąć czegoś, co znajduje się nad ich głową, to często automatycznie uginają tylne łapy, aby móc wysoko spojrzeć w górę. To jest sytuacja, którą wykorzystujemy do nauki komendy siad.
Jak nauczyć szczeniaka komendy siad? Oto instrukcja:
1. Potrzebujemy sporą ilość ulubionych psich smakołyków.
2. Trzymamy w dłoni smakołyk, tak aby pies bez problemu go wyczuł.
3. Następnie przesuwamy dłoń z nagrodą nad głowę psa. Nie wydajemy wtedy żadnej komendy słownej. Musimy najpierw nauczyć psa samego siadania.
4. Po kilku próbach siadania ze smakołykiem próbujemy powtórzyć trening bez niego.
Następnie możemy nauczyć psa reakcji na gesty, na przykład na pokazanie dłoni. Naprowadzanie do siadania odbywa się wtedy bez smakołyka – naprowadzamy otwartą dłonią nad głowę psa.
Nauka reakcji na komendę głosową „siad!” jest ostatnim i najtrudniejszym dla psa etapem, ponieważ musi skojarzyć wypowiedziane słowo z czynnością. Wypowiadamy komendę „siad” i od razu potem nakierowujemy psa dłonią, tak aby usiadł. Pies powinien zrozumieć mechanizm po kilku/kilkunastu powtórzeniach. Pamiętajmy oczywiście, aby takie sesje nie trwały długo, a co najważniejsze – trening kończymy zawsze na sukcesie psa!
Ale to jeszcze nie wszystko. Psy kojarzą dane wymaganie bardziej z otoczeniem i jednocześnie z innymi bodźcami, więc w późniejszym etapie należy uczyć komendy z rozproszeniami i w innych pomieszczeniach. Jeśli nie radzimy sobie z tym zadaniem, to możemy poprosić o radę specjalistę, jak nauczyć psa siadać.
Szkolenie psa jest przepisem na bezkonfliktowe życie ze zwierzęciem. Jest to sposób na porozumiewanie się z pupilem. Komenda siad jest jedną z pierwszych i najprostszych, ale nie na tym powinno zakończyć się szkolenie. Chodzenie na smyczy luźnej czy komenda przywołania to następne ćwiczenia do opanowania, które mogą pomóc nam uprzyjemnić jeszcze bardziej spacery czy uratować życie psa. Dodatkowo jeśli pies potrafi biegać luzem i wracać na zawołanie, możemy wymyślać najróżniejsze aktywności, takie jak na przykład aport, który może być wprowadzeniem do kolejnych treningów.