Jak zrobić zabawkę dla psa, aby nasz pupil chętnie się nią bawił? Możliwości tworzenia zabawek dla zwierząt ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Wiele wzorów i modeli produkowanych seryjnie oferują sklepy zoologiczne. Można jednak wykonać podobne, tanie zabawki dla psa samodzielnie. Z pewnością będą one niepowtarzalne, a często bardziej funkcjonalne i dostosowane do potrzeb konkretnego pupila niż zabawki komercyjnie. Poniższy tekst wyjaśni jak zrobić zabawkę dla psa krok po kroku.
Spis treści
Zabawki dla psa
Zwierzaki w różnym wieku, a także poszczególne rasy psów, potrzebują innych zabawek czy gryzaków. Jak wspomniano powyżej, produkowane masowo są dedykowane dla grup psów, a nie dla konkretnych osobników o specyficznych potrzebach. Oczywiście wśród dostępnych modeli można wybrać odpowiedni dla pupila. Jednak opiekun najlepiej wie, co potrzebuje ukochany sierściuch, żeby był szczęśliwy. W związku z tym, jeśli to tylko możliwe, należy tworzyć samodzielnie zabawki dla swoich psów. Zasadą nadrzędną jest używanie materiałów i elementów bezpiecznych i niezawierających związków toksycznych.
Problemem może być wykonanie zabawki dla energetycznego szaleńca, który zwykle rozszarpuje ją po kilku minutach. Zatem jak zrobić wytrzymałą zabawkę dla psa? Trwałość przedmiotu zależy przede wszystkim od użytych materiałów. Jeśli np. zabawka będzie szyta, dobrze jest na łączeniach przewidzieć dodatkowo wzmacniającą taśmę.
Jak zrobić fajną zabawkę dla psa? Jest to pojęcie względne. W odczuciu psa większość zrobionych przez opiekuna zabawek będzie fajna, jeśli oczywiście przy wymyślaniu projektu wzięte zostanie pod uwagę to, co lubi pies. Ludzie inaczej niż zwierzęta oceniają „fajność” przedmiotu do zabawy. Dla jednych liczy się wygląd, dla innych funkcjonalność.
Należy również dodać, że dla psa właściwie każdy znaleziony przedmiot może stać się zabawką. Od zakrętki butelki, przez osłonkę na doniczkę, kawałek tektury czy patyka, but, skarpetkę, aż po ptasie pióro. Tu z kolei warto dodać, że zabawka powinna być bezpieczna. Dlatego widząc w pyszczku psa obcy przedmiot, zawsze należy sprawdzić, czy nie zagraża zdrowiu zwierzaka.
Jak zrobić zabawkę dla małego psa? Wszystkie poniższe propozycje sprawdzą się w przypadku małego psiaka. Należy jedynie przy wymyślaniu zabawek brać pod uwagę rozmiar pupila. Szczególnie w przypadku zabawek szytych z materiału czy wykonywanych ze sznurka. Mata węchowa natomiast może mieć 3m2 zarówno dla owczarka niemieckiego, jak i szpica miniaturowego. Jedyna różnica to taka, że ten drugi dłużej będzie zajęty węszeniem w poszukiwaniu smakołyków.
Własnoręcznie wykonana zabawka może być również wspaniałym prezentem na dzień psa.
Zabawka dla psa DIY
W ostatnim czasie szczególnie modne stało się wykonywanie zabawek dla psa DIY. Cóż to znaczy? Rozwijając tajemniczy skrót, wyłania się hasło: Do It Yourself, co znaczy: zrób to sam. To współczesny trend wpisujący się w wiele dziedzin życia. Polega na samodzielnym wykonywaniu przedmiotów. W nurt znakomicie wpisują się kreatywne zabawki dla psa DIY.
Szczególnie zabawki dla psa szczeniaka warte są własnoręcznego wykonania. Słodkie kuleczki znane są ze swojej niszczycielskiej natury. Wiąże się to przede wszystkim ze sporą ilością energii, którą szczeniak rozładowuje również gryząc oraz z wyżynaniem, a później wymianą zębów. Sporo można zaoszczędzić, wykonując gryzaki we własnym zakresie.
Zabawka dla psa ze skarpety
Co najczęściej kradną szczeniaki? Skarpety! Zatem można wyjść naprzeciw temu upodobaniu i wykonać zabawkę dla psa ze skarpety. Należy tu dodać, że nie tylko szczeniaki, ale też psy dorosłe z upodobaniem międlą „złowione” skarpetki domowników. Dla psa ten element garderoby człowieka sam w sobie jest już świetnym gryzakiem. Można jednak przedmiot zabawy nieco zmodernizować i zmienić jego przeznaczenie. Jeśli skarpetka jest długa i zostanie w niej umieszczona odpowiednio ciężka piłka, stanie się ona świetnym przedmiotem do aportowania. Łatwym w podjęciu przez psiaka. Innym sposobem stworzenia skarpetowej zabawki jest zszycie kilku skarpet, a następnie ich związanie sznurkiem z jednej strony, a rączki z drugiej strony. Wówczas powstanie znakomity przyrząd do przeciągania się z psem.
Jak zrobić zabawkę dla psa z butelki?
Jak można zrobić ciekawą zabawkę dla psa z butelki? Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów sama butelka jest atrakcyjnym dla psa przedmiotem do gryzienia Można ją jednak nieco zmodyfikować i zrobić np. kongo. W tym celu ostrym nożem należy wyciąć kilka otworów na całej powierzchni, wsypać do butelki przysmaki lub suchą karmę, zakręcić i gotowe. Pies, tocząc butelkę, powoduje, że z jej wnętrza wypadają smakołyki. Innym sposobem wykorzystania butelek jest zabawka wymagająca od psa trochę więcej pracy. Należy przewiercić kilka butelek na 2/3 wysokości na wylot, następnie przewlec przez nie śliską linkę. Końce trzeba zamocować na 2 wbitych w ziemię słupkach. Dobre do tego celu będą opakowania np. po soku z szerokim kołnierzem. Do środka dobrze jest wrzucić po 1 sztuce przysmaku. Pies, przekręcając butelkę, spowoduje wypadnięcie smakowitego kąska. Butelkę można również wykorzystać do zrobienia gryzaka. Należy ją włożyć odkręconą do skarpetki lub np. rękawa ze starej bluzy i zawiązać lub zaszyć końce. Efekt odgłosu zgniatanego tworzywa dodatkowo zasymuluje psa do zabawy.
Jak zrobić zabawkę dla psa ze sznurka?
Bardzo dobrym elementem zabawek jest lina. Poniżej podajemy kilka przykładów, jak zrobić zabawkę dla psa ze sznurka czy liny. Grubość elementu należy oczywiście dostosować do wielkości pupila, a przede wszystkim jego mordki. Najprostszą zabawką tego typu jest ucięty kawałek sznurka o długości ok. 1 mb lub większej, na którym można dodatkowo zawiązać supły lub rączkę. I to była odpowiedź na pytanie: jak zrobić prostą zabawkę dla psa. Z kolei kilka krótkich rozplecionych kawałków, przewiązanych sznurkiem z rączką, będzie znakomicie służyło do przeciągania z psem. Ze sznurka odpowiednio zaplecionego można również wykonać piłkę czy warkocz z węzłami na końcach.
Jak zrobić zabawkę dla psa z materiału?
Zastanawiając się, jak zrobić zabawkę dla psa z materiału, automatycznie nasuwa się mata węchowa. Cóż to takiego jest? Mata węchowa to materiał, do którego przyszyte lub przywiązane są kawałki materiału bądź sznurka. Pomiędzy wypustki należy włożyć przysmaki lub suchą karmę. Jest to znakomita zabawa dla psów w każdym wieku, szczególnie dla starszych szczeniaków. Stanowi też dobre podwaliny pod coraz bardziej popularny nosework. Innym wykorzystaniem tkanin może być schowanie przysmaków w pudle bądź dużym pojemniku wypełnionym różnymi kawałkami materiałów. Bardzo fajne zabawki w postaci plecionych warkoczy z frędzlami można wykonać z kolei z pociętych pasów tkaniny polar.
Jak uszyć zabawkę dla psa? Dokładnie tak samo, jak szyte są inne produkty. Warto znaleźć materiał, który jest odpowiednio wytrzymały. Szczególnie, jeśli to zabawka dla psa niszczyciela. W zależności od projektu środek zabawki można wypełnić np. włókniną. Zdecydowanie nie należy ozdabiać takich przedmiotów przyszywanymi guzikami czy innymi elementami, które pupil może oderwać i połknąć.
Jak zrobić zabawkę dla psa z piłki tenisowej?
Taka piłka ma inne przeznaczenie, zatem nie ma się co zastanawiać nad tym, jak zrobić zabawkę dla psa z piłki tenisowej. Przede wszystkim z zastosowania dla zwierząt eliminuje ją fakt, że materiały użyte do produkcji mogą być dla nich toksyczne (nie posiada stosownych atestów). Jest co prawda rzesza opiekunów psów twierdzących, że ich pupil najdłużej bawi się taką piłką (jest bardzo odporna i twarda). Jednak należy pamiętać, że to nie jest produkt dedykowany do gryzienia!
Robienie zabawek dla pupili może być również elementem edukacyjnym. Jeśli w domu mieszka małe dziecko, można wybrać psa, z którym opiekun nie będzie się bał zostawić swojej pociechy. Jest wiele ras psów dla dzieci, a precyzyjniej mówiąc: łagodnych i lubiących towarzystwo maluchów. Między innymi należą do nich samoyedy, pudle czy setery irlendzkie. Z kolei aby wzmocnić więź dziecka z czworonogiem oraz uwrażliwić dziecko na potrzeby zwierząt, można wspólnie wykonać zabawkę. Maluch będzie się nią mógł z radością bawić ze swoim psim przyjacielem. Jeśli z jakichś powodów w domu nie mieszka pies, również można wspólnie z dziećmi wykonać zabawki, a następnie zawieść do schroniska dla bezdomnych zwierząt.