Każdy opiekun powinien wiedzieć, jaka jest prawidłowa temperatura psa. Gorączka jako reakcja obronna organizmu na pojawienie się infekcji jest często pierwszym objawem choroby, którego nie powinno się bagatelizować. Z tego artykułu dowiemy się, po czym poznać, że naszemu przyjacielowi coś dolega. Warto także już na wstępie wspomnieć, że obecnie istnieje wiele możliwości wzięcia udziału w kursie z pierwszej pomocy dla czworonożnych podopiecznych. Takie szkolenia odbywają się nie tylko stacjonarnie, ale również w formie online. Koszty zwykle nie są wielkie, a dzięki wcześniejszemu przygotowaniu będziemy umieli zachować się w razie sytuacji kryzysowej.
Spis treści
Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?
Zacznijmy od początku – jaka jest prawidłowa temperatura u psa? Niestety, nie da się tu podać jednej uśrednionej wartości jak w przypadku ludzi. Biorąc pod uwagę ogromne rozbieżności choćby w rozmiarze psów różnych ras, ich organizmy działają w nieco innym tempie. Przykładowo, temperatura u psa 39 stopni może być zupełnie w normie lub lekko podwyższona – w zależności od osobnika. Ogólnie im mniejszy pies, tym wyższa będzie jego ciepłota ciała. Jest to związane z prędkością metabolizmu. Przedstawiciele ras dużych będą z kolei bardziej „zimnokrwiści”. Dodatkowo wpływ na temperaturę będzie miał także wiek naszego podopiecznego. U szczeniaków może ona być nawet o 0,5 stopnia wyższa niż u dorosłych psów. Generalnie za prawidłowe uznaje się wartości w zakresie 37,5 – 39 stopni Celsjusza. Jednak jeśli nasz czworonóg nie ma problemu z mierzeniem temperatury, warto robić to od czasu do czasu – dzięki temu będziemy wiedzieli, co jest jego „normą” i łatwo wychwycimy odchylenia, gdy się pojawią. Istotne jest, aby pomiaru dokonywać, gdy pies jest wyciszony, gdyż po intensywnym wysiłku organizm będzie rozgrzany.
Temperatura psa: jak mierzyć?
Większość opiekunów wie, jak mierzona jest temperatura psa – w odbycie. Czynność tą wykonuje się chociażby przed zaszczepieniem czworonoga na wściekliznę, które musi być wykonywane co roku. Choć pozornie może wydawać się to trudnym zadaniem, w praktyce spokojnie można wykonać to bez większych problemów w domu. Ważne jest, aby na końcówkę termometru nałożyć odrobinę wazeliny lub innej neutralnej substancji poślizgowej. Można do tego celu użyć zwykłego termometru cyfrowego, jeśli jednak boimy się – wygodnym rozwiązaniem będzie silikonowy termometr weterynaryjny z elastyczną końcówką. Choć mierzenie temperatury psa samo w sobie nie jest bolesne, może być nieprzyjemne oraz zwyczajnie dziwne i nienaturalne dla naszego podopiecznego. Dlatego jeśli wiemy, że nasz pupil nie ma większego problemu z zabiegami pielęgnacyjnymi, możemy spróbować nauczyć go również mierzenia temperatury przy pomocy treningu kooperacyjnego. Dzięki temu będziemy dobrze znali jego podstawową ciepłotę ciała, a także zaoszczędzimy mu dodatkowego stresu w czasie ewentualnej choroby. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że nie jest to najważniejsza umiejętność naszego czworonoga (w razie potrzeby, lekarz w gabinecie świetnie sobie poradzi), a jeśli trening medyczny sprawia mu problem, to lepiej skupić się na bardziej codziennych czynnościach – jak czesanie, obcinanie pazurków i mycie zębów.
Gorączka u psa: domowe sposoby
Jeśli pojawi się gorączka u psa, domowe sposoby mogą nie tylko nie pomóc, ale również zaszkodzić. Warto uświadomić sobie, że stan, w którym występuje wysoka temperatura u psa, jest dla nas przede wszystkim informacją, iż w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Istotne jest znalezienie przyczyny tego stanu, a do tego niezbędna będzie wizyta u specjalisty. Dlatego również chłodzenie psa, choć wydaje się być sensownym działaniem, niekoniecznie będzie dobrym sposobem. Może być działaniem doraźnym, jeśli będzie to konieczne, natomiast należy z tym bardzo uważać, aby nie pogorszyć sytuacji. Często wyszukiwaną frazą jest także „gorączka u psa co podać”, jednak zamiast szukać porady w Internecie, lepiej będzie od razu umówić się na wizytę u prowadzącego lekarza weterynarii. Choć niektóre „ludzkie” leki mogą być z powodzeniem stosowane w leczeniu czworonożnych pacjentów, to inne mogą być nie tylko nieskuteczne, ale wręcz niebezpieczne dla naszego podopiecznego. Dlatego nigdy nie podajemy leków na własną rękę, bez konsultacji z weterynarzem.
Gorączka u psa: objawy
Gdy pojawia się gorączka u psa, objawy mogą być dość niespecyficzne. Często będzie to po prostu wrażenie, że nasz pupil jest smutny. Apatii towarzyszyć może brak apetytu, senność, dyszenie i wzmożone pragnienie. Zwierzak może także nie mieć ochoty na ulubione aktywności. Bywa, iż podwyższona temperatura u psa wiąże się także z innymi symptomami – na przykład pies wymiotuje lub ma biegunkę. Wtedy dodatkowo bardzo szybko może dojść do odwodnienia organizmu, co także może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia naszego przyjaciela. Czasami może nas również zaskoczyć, czemu pies drży – to także może być reakcja organizmu towarzysząca gorączce. Jeśli zastanawiamy się, jaka temperatura jest niebezpieczna dla psa, odpowiedź jest dość prosta – każda podwyższona. Dlatego, tak jak zostało już wspomniane, jeśli podejrzewamy, że temperatura psa jest za wysoka, niezwłocznie powinniśmy udać się do weterynarza.
Gorączka u psa: przyczyny
Jeśli pojawia się gorączka u psa, przyczyny mogą być bardzo różne: od infekcji dróg oddechowych, przez problemy związane z układem pokarmowym (na przykład zatrucia), aż do jeszcze poważniejszych schorzeń. Nie warto jednak bawić się w zgadywanie. Gdy tylko podejrzewamy, że coś może być nie tak, pierwsze kroki powinniśmy skierować do lekarza weterynarii. Wiele poważnych chorób zaczyna się niewinnie, choć mogą być tragiczne w skutkach. Najlepszym przykładem będzie tutaj babeszjoza, która jest chorobą odkleszczową. Oznacza to, że jest przenoszona przez te pasożyty podczas żerowania na zwierzęciu. Infekcja ta, niestety, diagnozowana jest w naszym kraju coraz częściej. W tym przypadku kluczowa dla rokowań pacjenta będzie szybkość reakcji. Wcześnie rozpoznana choroba może być z powodzeniem leczona – zwlekanie i bagatelizowanie objawów może natomiast skończyć się śmiercią zwierzęcia. Czasami zdarza się również borelioza u psa. Dlatego jeśli pojawi się gorączka u psa, leczenie może zaplanować wyłącznie lekarz weterynarii. Próby przeczekania lub radzenia sobie „na własną rękę” mogą pogorszyć sytuację, a nawet skończyć się tragicznie. Poza tym bardzo istotne jest dbanie o zabezpieczanie naszego podopiecznego przed pasożytami poprzez stosowanie specjalnych obroży, kropelek lub tabletek. Obecnie ze względu na łagodne zimy kleszcze możemy spotkać przez cały rok – dlatego należy stosować te środki także w okresie zimowym. Równie ważne będzie jednak pamiętanie o tym, że żadne z tych rozwiązań nie chroni w 100% przed wystąpieniem choroby.
Gorączka u psa: leczenie
Jeśli wystąpi gorączka u psa, potrzebna będzie specjalistyczna pomoc. Dlatego zamiast wpisywać w wyszukiwarkę „wysoka gorączka u psa przyczyny”, lepiej od razu umówić się na wizytę u lekarza weterynarii. Prawdopodobnie konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań, aby postawić diagnozę i zaplanować leczenie. Temperatura u psa 40 stopni może wiązać się już z zagrożeniem życia, w związku z czym nie jest to objaw, który można zbagatelizować. Lepiej dziesięć razy wybrać się na konsultację z potencjalną błahostką, niż raz nie udzielić niezbędnej pomocy naszemu przyjacielowi, co może skończyć się tragicznie.
Zatem stan, w którym temperatura psa przekracza 39 stopni, wymaga konsultacji ze specjalistą. Jeśli mamy takie możliwości, dobrym rozwiązaniem będzie wzięcie udziału w kursie z pierwszej pomocy dla czworonogów. W trakcie takich zajęć prowadzący (zwykle weterynarz lub technik weterynarii, choć niekoniecznie) wytłumaczy nam dokładnie, co możemy zrobić sami w domu, a kiedy niezbędna będzie wizyta w gabinecie. Nauczy nas także, jak reagować w sytuacji kryzysowej – choć zwykle nie zakładamy, że może nas ona spotkać, lepiej być wcześniej przygotowanym, aby jak najskuteczniej móc pomóc naszemu podopiecznemu.