Bez względu na gatunek gąsienicy, jej głównym zadaniem jest szukanie pożywienia. Jakiego? Co jedzą gąsienice, aby móc przeobrazić się w motyla lub ćmę? Jaka dieta jest dla nich najlepsza i czy jedzą one tylko rośliny?
Niektóre gąsienice są częstymi mieszkańcami przydomowych ogrodów, a właściciele roślin ozdobnych lub krzewów owocowych, nie są z tego zadowoleni. Powodem jest dieta tych stworzeń, która może dać się we znaki ogrodnikom oraz plantatorom roślinnym.
Spis treści
Co jedzą gąsienice motyla?
Gąsienice są bardzo ciekawymi stworzeniami. Ich różnorodność gatunkowa, ubarwienie, zachowania, czy sposób odżywiania inspirują wielu naukowców oraz hobbystów tej tematyki do obserwowania i zgłębiania wiedzy na temat tego stadium rozwoju motyla. Niektórzy uważają nawet, że życie gąsienicy jest ciekawsze od życia dorosłego motyla. Co więcej, stan larwalny może trwać znacznie dłużej niż stan pełnej dojrzałości. Niektóre gąsienice mogą żyć nawet 4 lata, a ich głównym zadaniem jest zdobywanie odpowiedniego pożywienia.
To, co jedzą gąsienice zielone, znacznie wpływa na sposób ich postrzegania przez człowieka. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ niektóre gatunki gąsienic żywią się roślinami, które uprawiamy w ogródkach. Nadgryzając liście czy łodygi zwierzęta te niszczą kwiaty ozdobne oraz rośliny owocowe. Czasami są one tak uciążliwe, że ogrodnicy szukają sposobu na odstraszenie tych niewielkich stworzeń.
Większość gąsienic motyla jest roślinożerna, jednak dieta zależy przede wszystkim od konkretnego gatunku gąsienicy. Dla przykładu gąsienica Celastrina argiolus lubi żerować na krzewach borówki, maliny lub na wrzosach.
Ciekawe jest to, że w przyrodzie występują takie gatunki gąsienic, które jedzą również:
- mech,
- grzyby,
- naturalne odpady roślinne,
- wosk pszczeli,
- niewielkie owady.
Warto wiedzieć, że gąsienice możemy podzielić na monofagi (owady, które odżywiają się jednym gatunkiem roślin), oligofagi (owady, które wybierają rośliny ze sobą spokrewnione) oraz polifagi (owady, których dieta oparta jest na roślinach z różnych gatunków).
Zobacz też nasz artykuł o tym, co jedzą dżdżownice!
Co jedzą gąsienice ćmy?
Podobnie jak gąsienice motyla gąsienice ćmy są zwykle roślinożerne. Jednak istnieją pewne różnice w ich preferencjach pokarmowych. Niektóre gatunki gąsienic ćmy jedzą tylko określone rośliny, przez co stają się często niechcianymi mieszkańcami ogrodów. Dobrym przykładem jest gąsienica ćmy bukszpanowej, którą zwalczają miłośnicy przydomowych krzewów ozdobnych. To niewielkie stworzenie, może wyrządzić wiele szkód w ogrodzie, przez co uznawane jest za szkodnika.
Co piją gąsienice?
W przeciwieństwie do dorosłych motyli gąsienice rzadko piją wodę i nektary. Woda zawarta w liściach i roślinach, którymi się żywią, zazwyczaj wystarcza do zaspokojenia ich potrzeb nawadniania. Co więcej, hodowcy gąsienic doskonale wiedzą, że nie można podawać im wilgotnych i mokrych roślin, czy liści, ponieważ mogą one powodować duże problemy zdrowotne i w rezultacie zatrucia prowadzące do śmierci.
W wyjątkowych przypadkach można spotkać się z takimi gatunkami gąsienic, które preferują odżywianie się niewielkimi owadami. W takim wypadku pragnienie również zaspokajane jest w trakcie posiłku.
Podsumowując, gąsienice są niezwykłymi stworzeniami, których zwyczaje żywieniowe mogą inspirować naukowców i ekologów. Zrozumienie tego, co jedzą gąsienice, jest przecież istotne dla lepszego zrozumienia ich fascynującego procesu dojrzewania. Warto pamiętać, że większość gąsienic jest roślinożerna, dlatego możemy spotkać je w większej ilości w naszych ogrodach.
Zobacz też inne nasze artykuły z działu Porady 🙂