Proces rozmnażania dżdżownic jest bardzo ciekawy. Składa się z wielu etapów, a każdy z nich charakteryzuje się współpracą dwóch przedstawicieli gatunku pierścienic. Jak dokładnie rozmnażają się dżdżownice? Jaki wpływ ma na to zanieczyszczona gleba? Zobacz!
Spis treści
Rozmnażanie i rozwój dżdżownic
Dżdżownice to niesamowite stworzenia, które możemy spotkać w ogrodach, lasach, na łąkach i polach uprawnych. Są one bardzo pożyteczne, ponieważ to dzięki nim gleba może być odpowiednio nawodniona i użyźniona.
Ciekawe jest to, że człowiek może w pewnym stopniu regulować populację pierścienic, przez dbanie o swój ogród lub pole. Ma to często bezpośredni wpływ na rozmnażanie dżdżownic. Dlaczego? Stworzenia te potrzebują odpowiednich warunków do życia, a także do kopulacji.
Jak rozmnażają się dżdżownice? Należy zacząć od tego, że w większości przypadków są one obojnakami. Najprościej mówiąc, dżdżownica posiada zarówno gamety żeńskie, jak również te męskie.Ta wyjątkowa cecha sprawia, że proces rozmnażania jest jeszcze bardziej interesujący.
Najważniejszym etapem procesu rozmnażania się dżdżownic jest tak zwane siodełkowanie. Swoją nazwę wzięło ono od słowa “siodełka”, czyli utwardzonej części podbrzusza pierścienicy. W trakcie kopulacji osobniki przywierają do siebie brzusznymi stronami ciała i wydzielają śluz. Jest to moment, w którym przyklejone do siebie dżdżownice wymieniają się gametami. Następnie gamety przekazane partnerowi magazynowane są w jego zbiornikach nasiennych.
Po kilku dniach od kopulacji siodełko wytwarza twardą i błoniastą mufkę, w której znajduje się gęsta ciecz. Wypełniona nią mufka przesuwana jest przez dżdżownicę w kierunku głowy, czyli tam, gdzie znajduje się żeński otwór płciowy. To właśnie do tego otworu przedostają się dojrzałe jajeczka, które muszą być zapłodnione przez plemniki.
Tak powstaje kokon, w którym znaleźć się może nawet 20 jaj. Jest on zabezpieczony przez specjalne substancje bakteriobójcze, które sprawiają, że kokon może być złożony w ziemi i przetrwać w niej przez dłuższy czas.
Zapłodnione jaja znajdujące się w kokonie pozwalają na rozwój młodych dżdżownic, które rosnąć będą przez okres od kilkunastu do kilkudziesięciu tygodni, aż będą w stadium pełnej dojrzałości.
Warto wspomnieć, że nie wszystkie pierścienice posiadają identyczny proces rozmnażania. Nieliczne gatunki dżdżownic rozmnażają się partenogenetycznie, co oznacza, że do zapłodnienia nie jest konieczny partner.
Zobacz, czy dżdżownice są szkodliwe dla roślin!
Wpływ zanieczyszczania gleby na rozmnażanie dżdżownic
Czy zanieczyszczenie gleby ma duże znaczenie dla procesu rozmnażania dżdżownic? Substancje chemiczne, pestycydy, czy metale ciężkie źle wpływają nie tylko na rośliny, ale również na zwierzęta i organizmy, które żyją pod powierzchnią ziemi. Choć dżdżownice są bardzo odporne na zanieczyszczenia środowiska, w tym gleby, to ziemia złej jakości, może utrudnić im proces rozmnażania.
Kiedy substancje chemiczne dostają się do gleby, mogą siać tam prawdziwe spustoszenie. Dżdżownice, które żyją w zatrutej ziemi, mogą mieć zaburzone procesy rozrodcze. Co więcej, środki pochodzenia chemicznego, mogą negatywnie wpływać na trwałość kokonów, osłabiać bakteriobójczy śluz, którym są pokryte i niszczyć w ten sposób powłokę kokonów oraz jaj.
Choć zanieczyszczenia gleby nie wpływają na proces rozmnażania dżdżownic, to mogą wpłynąć na ich żywotność oraz odporność. Skutkuje to, między innymi, zmniejszeniem populacji dżdżownic.
Warto pamiętać, że dżdżownice są pożytecznymi mieszkańcami ogrodów, pól, łąk czy lasów i powinniśmy o nie dbać, dla dobra naszych roślin, drzew oraz upraw.
Zobacz, co jedzą dżdżownice!