Jednym z bardziej fascynujących cykli życiowych jest właśnie proces przemiany gąsienicy w poczwarkę i poczwarki w motyla. Prawdopodobnie każdy z nas wie, jak wygląda motyl, jednak kształt oraz kolor jego poprzednich postaci nie są już tak oczywiste. Jak wygląda gąsienica motyla? A jak wygląda poczwarka motyla i skąd możemy wiedzieć, w jakiego motyla się przeobrazi? Sprawdźmy!
Spis treści
Jak wygląda gąsienica motyla?
Dla lepszego zrozumienia cyklu życiowego motyla przyda się znajomość pojęcia holometabolii, czyli “przeobrażenia zupełnego”. Terminem tym opisuje się taki rozwój owadów, u których występuje etap poczwarki. Najpopularniejszymi przedstawicielami przeobrażenia zupełnego są właśnie motyle. Jak wygląda rozwój od poczwarki do motyla?
Wszystko zaczyna się od złożenia jaj przez dorosłą samicę motyla. Kiedy jajeczka pękają, na świat przychodzi gąsienica. Po wykluciu się stworzenia te mają jeden cel – jeść jak najwięcej pożywienia. Dzięki temu prawidłowo się rozwijają i po określonym czasie mogą rozpocząć przygotowania do kolejnego etapu życia – zamknięcia się w kokonie i bycia poczwarką.
To, jak wygląda gąsienica motyla, zależy od gatunku. W ogrodach czy lasach możemy spotkać gąsienice czarne, gąsienice zielone lub wielokolorowe gąsienice. Co więcej, mogą być one zupełnie gładkie, mocno owłosione lub kolczaste. Ciało gąsienicy podzielone jest na mniejsze, powtarzające się odcinki, z przodu znajduje się aparat gębowy gryzący, a następnie segmenty tułowiowe oraz odwłokowe.
Gąsienice są głównie roślinożerne, a w poszukiwaniu pokarmu często wędrują po przydomowych ogrodach. Żywią się liśćmi i łodygami, przez co ogrodnicy traktują je jak szkodniki.
Warto wiedzieć, że motyl w stadium gąsienicy może żyć od kilku tygodni, nawet do kilku lat. Wszystko zależy od gatunku oraz warunków środowiskowych.
Zobacz, co jedzą gąsienice 🙂
Jak wygląda poczwarka motyla?
Ze względu na to, że poczwarki motyli przeobrażają się w jednolitym kokonie lub specjalnej osłonce, mówi się o nich, że są poczwarkami zamkniętymi. Nie da się więc zobaczyć, jak wygląda poczwarka motyla i jak dokładnie przebiega proces jej przemiany w dorosłego osobnika – imago.
Wiadomo natomiast, że pod osłonką lub kokonem zachodzi fascynujący proces rozwoju. Może on trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Zależy to zarówno od gatunku motyla, jak i od czynników zewnętrznych. Kiedy poczwarka zakończy przeobrażenie, chitynowa osłonka zaczyna pękać, a ze środka wylatuje motyl, czyli dorosły osobnik.
Dlaczego trudno rozpoznać, w jakiego motyla przeobrazi się gąsienica?
Nie tylko cykl życiowy motyli od poczwarki do motyla jest skomplikowany. Trudno jest też rozpoznać, w jakiego motyla przeobrazi się jego gąsienica. Dzieje się tak, ponieważ wiele gąsienic, nawet odmiennych gatunków, ma podobny kolor, kształt oraz rozmiar. Nie każda zielona gąsienica motyla będzie później Bielinkiem kapustnikiem i nie każda czarna gąsienica motyla przeobrazi się w Rusałkę pawik. Na etapie gąsienicowym bardzo trudno jest rozpoznać gatunek motyla. Warto jednak wiedzieć, że rodzaj dorosłej formy imago łatwiej jest rozpoznać po kokonie lub formie w stadium poczwarki.
Dodatkowym utrudnieniem w rozpoznaniu po gąsienicy gatunku motyla jest ich dynamiczna zmiana ubarwienia. Gąsienica w trakcie swojego życia może bowiem kilkukrotnie zmienić intensywność barwy i kolor swojego ciała. Dzięki temu dostosowuje się ona do otoczenia i maskuje przed drapieżnikami.
Cykl życiowy motyli jest bardzo ciekawy, ale też skomplikowany. Gąsienice, poczwarki i motyle różnią się od siebie wyglądem tak bardzo, że aż trudno uwierzyć w to, że jest to ten sam organizm.
Zobacz też inne nasze teksty w dziale Porady 🙂