Pszczoła a osa – czym się różnią i czy obie są niebezpieczne? Owady te słusznie kojarzą się z latem i beztroskim czasem spędzonym na dworze. Miło spędzony czas może zostać przerwany przez użądlenia, nieumiejętność ich rozróżnienia i niewiedzę odnośnie postępowania. Poniższy artykuł rozwieje wszelkie wątpliwości.
Spis treści
Czym się różni osa od pszczoły? Pszczoła i osa porównanie
Osa i pszczoła, choć z pozoru bardzo podobne, różnią się znacznie. Różnice te dotyczą wyglądu, usposobienia, wyboru miejsca schronienia, trybu życia i diety.
Rozpoczynając od pierwszego z kryterium – wyglądu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wielkość owada. Co jest większe pszczoła czy osa? Pszczoły są znacznie mniejsze niż osy. Osiągają do 15 milimetrów, a osy ok. 25 milimetrów.

Dodatkowo u os występuje charakterystyczne wcięcie – tzw. talia osy. Pszczoły mają charakterystyczne włoski na ciele, a u os występuje jedwabisty pancerz. Ciało pszczół jest ciemniejsze, zakończone ciemnobrązowym lub ciemnopomarańczowym odwłokiem. Osy ozdobione są wyraźnymi żółto-czarnymi pasami. Odnóża pszczół są masywniejsze niż w przypadku os.
Porównanie sposobienia owadów pozwala na ich odróżnienie na podstawie zachowania. Pszczoły mają spokojniejsze usposobienie i atakują tylko w sytuacji zagrożenia, np. w obronie własnej, stada lub pokarmu.
Pszczoły żyją w stadzie, a swoje gniazda budują nad powierzchnią ziemi. Osy to natomiast samotne stworzenie, których gniazda znajdziemy na ziemi lub w ziemi. Pszczoła i osa różnią się także dietą. U pierwszej mamy do czynienia z dietą roślinną, a u drugiej głównie mięsną. Swoją największą aktywność pszczoły wykazują od połowy lipca do końca sierpnia. Osy z kolei od końca lipca do połowy września.
Co ma żądło – osa czy pszczoła?
Zarówno pszczoła, jak i osa ma żądło. Ich układ żądlący funkcjonuje jednak zupełnie inaczej. Żądło pszczół po użądleniu pozostaje w ciele ofiary, a samo zwierzę umiera. Ile żyje pszczoła po ukąszeniu? Śmierć następuje praktycznie natychmiast, ponieważ układ żądlący jest silnie związany z narządami. Inaczej jest jednak w przypadku os. Mogą one żądlić wielokrotnie. Osy znacznie szybciej i chętniej atakują.

Co zrobić po użądleniu przez pszczołę i osę?
Porady dotyczące postępowania po użądleniu będą szczególnie ważne w sezonie letnim, kiedy to owady wykazują większą aktywność. Użądlenie wywołuje reakcję zapalną objawiającą się: pieczeniem, bólem i zaczerwienieniem. Użądlenie przez pszczołę jest znacznie bardziej niebezpieczne. Gdy do niego dojdzie, należy natychmiast podważyć i wyjąć pozostawione żądło bez jego ściskania. Po wyjęciu żądła miejsce ukąszenia trzeba przemyć wodą z mydłem. W celu spowolnienia rozwoju stanu zapalnego można użyć środków antyhistaminowych dostępnych w aptekach. W przypadku nasilonej reakcji należy niezwłocznie wezwać pogotowie i w miarę możliwości zaaplikować lek z adrenaliną.